Zavrieť

Porady

Neuhradené dodávateľské faktúry

Milí poraďáci, chcela by som vás požiadať o radu. Ako v jednoduchom účtovníctve vysporiadať staré dodávateľské faktúry, ktoré účtovne nie sú uhradené, ale fyzicky áno. Živnostník faktúry uhradil z cudzieho účtu, resp. stratil doklad o úhrade. Faktúry sú stále v evidencii záväzkov, ale chcela by som to nejako vysporiadať a vyčistiť. Nejde o žiadne veľké sumy, najvyššia suma je cca 1 300,- sk a faktúry sú ešte z roku 2005. Ďakujem za každú vašu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bianka1 je offline (nepripojený) Bianka1

    Bianka1
    podľa mňa ich uhraď z pokladne a prilož tie doklady skutočné o uhrade ich kópie.
    Ja som to takto urobila tiež.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    danka28 Pozri príspevok
    Milí poraďáci, chcela by som vás požiadať o radu. Ako v jednoduchom účtovníctve vysporiadať staré dodávateľské faktúry, ktoré účtovne nie sú uhradené, ale fyzicky áno. Živnostník faktúry uhradil z cudzieho účtu, resp. stratil doklad o úhrade. Faktúry sú stále v evidencii záväzkov, ale chcela by som to nejako vysporiadať a vyčistiť. Nejde o žiadne veľké sumy, najvyššia suma je cca 1 300,- sk a faktúry sú ešte z roku 2005. Ďakujem za každú vašu radu.

    Boli tieto záväzky uhradené v roku 2007 ?

    danka28 je offline (nepripojený) danka28

    danka28
    Neboli uhradené v roku 2007, ale ešte v roku 2005 ( sú to faktúry za telefón ). Doteraz sa to však nijako neriešilo.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    danka28 Pozri príspevok
    Neboli uhradené v roku 2007, ale ešte v roku 2005 ( sú to faktúry za telefón ). Doteraz sa to však nijako neriešilo.
    Sú to faktúry z roku 2005. Skutočne uhradené, ale úhrada nie je v roku 2005 zaevidovaná. Keďže neporiadnik nemá doklady, urobila by som úhradu cez interný doklad. Tak by som sa zbavila toho, aby mi to tam trčalo ako neuhradené a samozrejme, ak by som to dala cez peňažný denník , tak ako výdaj neovplyvniteľný základ dane v roku 2007.

    danka28 je offline (nepripojený) danka28

    danka28
    Jarka 1 Pozri príspevok
    Sú to faktúry z roku 2005. Skutočne uhradené, ale úhrada nie je v roku 2005 zaevidovaná. Keďže neporiadnik nemá doklady, urobila by som úhradu cez interný doklad. Tak by som sa zbavila toho, aby mi to tam trčalo ako neuhradené a samozrejme, ak by som to dala cez peňažný denník , tak ako výdaj neovplyvniteľný základ dane v roku 2007.
    Ďakujem za radu, tiež som nad takýmto postupom rozmýšľala, len som si nebola istá či je to správne.:-)

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    danka28 Pozri príspevok
    Neboli uhradené v roku 2007, ale ešte v roku 2005 ( sú to faktúry za telefón ). Doteraz sa to však nijako neriešilo.
    Ak neboli uhradené v roku 2007 ,ale v roku 2005 - tak máte možnosť podať DDP za rok 2005 .Okrem toho by ste museli robiť nové Výkazy o príjmoch a výdavkoch a Výkazy a MaZ za rok 2005 , nové Výkazy o MaZ rok 2006 .

    Ak Vám ide len o zníženie záväzkov v roku 2007 ,aby sa Vám nezobrazovali ako neuhradené , zaúčtovať do záväzkov len ich úhradu - čiže dátum úhrady a číslo dokladu , ktorým boli uhradené .

    Ako doklad o úhrade použijete bankový výpis .

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    Prosím Vás, podnikateľ vedie JU a v záväzkoch presúva faktúry z roku 2005 a 06 ako sa ich teraz zbaviť?
    Myslím, že si odpočítal DPH.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Vysvetli pojem "presúva faktúry"

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    7lienka Pozri príspevok
    Prosím Vás, podnikateľ vedie JU a v záväzkoch presúva faktúry z roku 2005 a 06 ako sa ich teraz zbaviť?
    Myslím, že si odpočítal DPH.
    Ak nie sú uhradené , treba ich uhradiť .

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ak nie sú uhradené, "zbaviť sa" ich môže len úhradou.

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    Rozalka Pozri príspevok
    Vysvetli pojem "presúva faktúry"
    no má v evidencii, ale platiť ich určite nebude. Je to napr. telefon-určite ho niekedy zaplatil ale doklad stratil, alebo čo. Nedoplatok dodávatelskej fa- potom sa nejak dohodli je to vyriešené .....
    Ale ako to doriešiť v papieroch nikoho nezaujíma.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    7lienka Pozri príspevok
    no má v evidencii, ale platiť ich určite nebude. Je to napr. telefon-určite ho niekedy zaplatil ale doklad stratil, alebo čo. Nedoplatok dodávatelskej fa- potom sa nejak dohodli je to vyriešené .....
    Ale ako to doriešiť v papieroch nikoho nezaujíma.
    Tak , ale to je záležitosť SZČO , jednoducho nemôžete niečo zlikvidovať , pokiaľ nie je o tom doklad , že to je zaplatené .To znamená bez preukázateľného dokladu o zaplatení je to stále záväzkom .

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    7lienka Pozri príspevok
    no má v evidencii, ale platiť ich určite nebude. Je to napr. telefon-určite ho niekedy zaplatil ale doklad stratil, alebo čo. Nedoplatok dodávatelskej fa- potom sa nejak dohodli je to vyriešené .....
    Ale ako to doriešiť v papieroch nikoho nezaujíma.
    Ja by som vyžiadala od dodávateľov duplikáty/potvrdenie o úhrade. Samozrejme, ak to bolo uhradené v minulých rokoch, v r. 2008 to bude VNZD.

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    Zita5 Pozri príspevok
    Tak , ale to je záležitosť SZČO , jednoducho nemôžete niečo zlikvidovať , pokiaľ nie je o tom doklad , že to je zaplatené .To znamená bez preukázateľného dokladu o zaplatení je to stále záväzkom .
    Ja to chápem, či náhodu niečo nevymysleli na takýchto neporiadnikov.
    Nejaké opravné položky alebo niečo.

    Do kedy sa takéto záväzky evidujú? V JU

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Až do ukončenia činnosti.

    Prečo mnohí podnikalia podceňujú účtovníctvo a robia z neho holubník?

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    tak to neviem.
    ale potom všetko hodia nám na hlavu a rieš to.
    Niekedy ma to fakt vytáča. A ešte pozerá, že prečo to nejde....

    Kočky, ale dík. Už som myslela, že som niečo prepásla....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    7lienka Pozri príspevok
    tak to neviem.
    ale potom všetko hodia nám na hlavu a rieš to.
    Niekedy ma to fakt vytáča. A ešte pozerá, že prečo to nejde....

    Kočky, ale dík. Už som myslela, že som niečo prepásla....
    Ale , nech pán podnikateľ nezabudne , že toto nie je chyba účtovníka .

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Rozalka Pozri príspevok
    Ja by som vyžiadala od dodávateľov duplikáty/potvrdenie o úhrade. Samozrejme, ak to bolo uhradené v minulých rokoch, v r. 2008 to bude VNZD.
    Toto ma tiež trocha zaujíma. Vysporiadanie úhrad faktúr sa deje na základe bankovej úhrady alebo cez VPD a PPD. V inej téme sme sa bavili že podnikateľský subjekt pečiatku nepotrebuje. Takže stačí ak vystaví VPD na hotovosť a nechá si ho podpísať príjemcom bez pečiatky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.