Zavrieť

Porady

sukromne auto

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor, SZČO používa svoje auto na podnikanie, daň z MV má zaplatenú. Miesto podnikania je napr. bod A v jednom meste, prevádzka /predajňa + dielňa/ bod B v druhom meste. Je cesta z bodu A do bodu B chápaná ako pracovná cesta, alebo ako mám viesť knihu jázd, aby to bolo v poriadku. Alebo radšej tu cestu napísať cez nejakú firmu v ktorej niečo vybavoval a tak išiel na prevádzku. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Pokiaľ szčo s príjmami podľa § 6 ods 1 a 2 nemá zaradené OA v obchod.majetku a použije OA na podnikateľné účely, tak za daň.uznané výdavky PHM sa považujú len vtedy, ak cesta je vynaložená v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. V tom prípade si uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHM a základ.náhrady za každý jeden km (zákl.náhrada = auto v osob.vlastníctve nie leasing.) , ale musí ísť o SC. Cesta z miesta A do mista B = prevádzky sa nechápe ako SC a nie je v tomto prípade možné uznať spot.výdavky na PHM do daňovo uznaných.

    Pokiaľ by OA mal zaradené v obchodnom majetku, cesta by sa týkala pracovne, tak si môže uplatniť spotreb.výdavky na PHM od miesta A do miesta B, ale už bez základnej náhrady.

    verkoj je offline (nepripojený) verkoj

    verkoj
    Veľmi pekne ďakujem a chcem sa ešte spýtať v uvedenom prípade sa SC eviduju v knihe jázd,alebo na cesťakoch /asi cesťaky ,že/
    Díky

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    SC sa evidujú na cesťákoch a najazdený počet km pri SC sa uvádza v knihe jázd ale aj na cesťáku.

    verkoj je offline (nepripojený) verkoj

    verkoj
    A ešte ma v tej suvislosti napadlo, že ak vybavuje služobné veci v meste, kde má bydlisko a potom ide na prevádzku ani vtedy sa to nekvalifikuje ako pracovná cesta, alebo v takom prípade už ano
    Ďakujem

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Bolo by dobré napísať či OA má szčo zaradené v obchodnom majetku. Ak áno, tak si môže uplatniť výpočet spotreby PHM do VoZD, tak ako som písala v prvom príspevku. Ak oA nemá zaradené v obchod.majetku, tak vybavovanie služob.vecí a následne príchod do prevádzky sa nepovažuje za SC. Mimochodom, pre preukázateľnosť , že išlo o SC v inom mieste ako je miesto podnikania je aj potrebné aj mať po ruke sa preukázať niečim , že naozaj išlo o SC. Napr. zápis o jednaní, zápis, dodatok zmluvy k týkajúcej sa veci prečo bola vykonaná SC, cenový návrh, objednávky, faktúry,..atd....

    verkoj je offline (nepripojený) verkoj

    verkoj
    Auto nemá zaradené do podnikania je to jeho sukromné a ešte by som poprosila treba používať knihu jázd, alebo cesťaky. Dík

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    verkoj Pozri príspevok
    Auto nemá zaradené do podnikania je to jeho sukromné a ešte by som poprosila treba používať knihu jázd, alebo cesťaky. Dík
    zdravím, ja to robím manželovi takto :
    v exceli som si urobila tabuľku kam uvádzam stav tachometra pred cestou a po jej skončení, počet prejazdených km, dátum cesty, účel,doložím bloček s PHM kde mám cenu za liter (blok neúčtujem, autom jazdím aj ja), na konci roka sčítam km, spriemerujem cenu PHM za liter a prerátam spotrebu podľa techničáku a prejazdené km vynásobím 6,20

    verkoj je offline (nepripojený) verkoj

    verkoj
    Ďakujem, ešte sa chcem spýtať čo sa týka dane z MV na tento rok, počula som z jedného zdroja, že daň treba zaplatiť/podotýkam,že dan za auto/ do konca marca, iný zdroj hovorí, že až na buduci rok v januári, ako je to vlastne dakujem

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    verkoj Pozri príspevok
    Ďakujem, ešte sa chcem spýtať čo sa týka dane z MV na tento rok, počula som z jedného zdroja, že daň treba zaplatiť/podotýkam,že dan za auto/ do konca marca, iný zdroj hovorí, že až na buduci rok v januári, ako je to vlastne dakujem
    Tu sa dozvieš viac:
    http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    Možno sa opýtam hlúpo, ale "vrtá mi to v hlave". Hociktorý živnostník môže kúpiť auto na výkon svojej podnikateľskej činnosti alebo to je niekde obmedzené? Ako zdokumentuje, že auto potrebuje k podnikaniu, a preto si môže uplatniť napr. odpisy ako VOZD? Čo ak mal počas roka strašne nízky príjem z podnikania (konkrétne 36 tis.) avšak výdavky sú dosť vysoké (odpisy na auto - 64 tis., havarijná poistka - 17 tis. + ďalšie výdavky v súvislosti s autom).

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    halimino Pozri príspevok
    Možno sa opýtam hlúpo, ale "vrtá mi to v hlave". Hociktorý živnostník môže kúpiť auto na výkon svojej podnikateľskej činnosti alebo to je niekde obmedzené? Ako zdokumentuje, že auto potrebuje k podnikaniu, a preto si môže uplatniť napr. odpisy ako VOZD? Čo ak mal počas roka strašne nízky príjem z podnikania (konkrétne 36 tis.) avšak výdavky sú dosť vysoké (odpisy na auto - 64 tis., havarijná poistka - 17 tis. + ďalšie výdavky v súvislosti s autom).
    Áno, každý podnikateľ si môže kúpiť auto, zdokumentovanie súvisí s knihou jázd, kde je rozpísané na čo auto použil.Uplatniť odpisy môže, ale keď má nízky príjem, nemusí...závisí aj od toho, či účtuje JÚ alebo PÚ ako bude účtovať o odpisoch. Aby mal auto z čoho zaplatiť, tak musel do podnikania vložiť vlastné peniaze (keďže bol nízky príjem), ale ak mu používanie auta príjem zvýši, je to dobrá investícia

    H.B. je offline (nepripojený) H.B.

    H.B.
    Ja by som potrebovala poradiť s podobným prípadom, ale v podvojnom účtovníctve. Sídlo spoločnosti je v jednom meste (trvalé bydlisko konateľa) a prevádzka je v druhom meste. Môže si konateľ firmy písať pracovné cesty, pokiaľ navštevuje prevádzku vlastným súkromným autom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.