Zavrieť

Porady

Preplatok FA

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, ako postupovať v nasledovných prípadoch:

uhradili sme zálohu v sume 2749,-
s tovarom nám prišla faktúra na sumu 2225,. Takže sme preplatili os 524 Sk.
Čo s touto sumou?

Druhý prípad je podobný:
Odberateľ nám uhradil namiesto fakturovanej sumy 499,- Sk 500,- Sk.
Preplatil faktúru o 1 korunu.
Co s touto korunou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    macte Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som poprosiť o radu, ako postupovať v nasledovných prípadoch:

    uhradili sme zálohu v sume 2749,-
    s tovarom nám prišla faktúra na sumu 2225,. Takže sme preplatili os 524 Sk.
    Čo s touto sumou?

    Druhý prípad je podobný:
    Odberateľ nám uhradil namiesto fakturovanej sumy 499,- Sk 500,- Sk.
    Preplatil faktúru o 1 korunu.
    Co s touto korunou?
    Ak učtuješ v PU:

    1. a/ záväzok z fa znížiš o zaplatenú zálohu 321/314
    b/ nevyčerpanú zálohu by Ti mal dodávateľ vrátiť.
    Ak to neurobí sám, vyžiadaj si ju telefonicky, listom

    2. preplatok na fa o 1,- Sk nie je dramaticky, zúčtuje sa do výnosov
    311/648

    SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

    SlavkaS
    ešte k bodu 1. by som dodala, že môže isť aj o omyl a dodávateľ Vám faktúru vystavil zle, takže najlepšie bude keď ho na to upozorníte, že je tam taký rozdiel, nech Vám to vysvetlí. Pokiaľ je ním vystavená faktúra správna, tak postupujete tak ako je uvedené v príspevku od azla

    bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

    bbbbb
    Dobrý deň! Prosím o radu. Preplatila som faktúru za Orange o 1,- Sk. Ako to mám zaúčtovať? Mám 1,- Sk odrátať z nasledujúcej faktúry v Eur?
    2. prípad: vrátili sme tovar v roku 2008. Namiesto dobropisu sme dostali opravenú faktúru. Zaplatili sme pôvodnú faktúru. Som dohodnutá s účtovníčkou vo firme, ktorá nám tovar dodáva, že túto sumu odrátam z faktúry, ktorá bude zaplatená v r. 2009. Prosím o radu, ako to mám zaúčtovať. Ďakujem.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    bbbbb Pozri príspevok
    Dobrý deň! Prosím o radu. Preplatila som faktúru za Orange o 1,- Sk. Ako to mám zaúčtovať? Mám 1,- Sk odrátať z nasledujúcej faktúry v Eur?
    Áno. Urobí tak aj Orange, ktorý okrem faktúr vyhotovuje aj súpis platieb a konečné saldo bude zohľadňovať platbu faktúry vyššiu o 1,00 Sk, následne pristúpte napríklad k jednostrannému započítaniu t.j. započítajte preplatok 1,00 s nedoplatkom 1,00 na jednotlivých faktúrach.
    bbbbb Pozri príspevok
    2. prípad: vrátili sme tovar v roku 2008. Namiesto dobropisu sme dostali opravenú faktúru. Zaplatili sme pôvodnú faktúru.
    Škoda, veľká škoda. Kým toto bude existovať, tak účtovníctvo bude "perpetum oprava mobile" a chyby niekoho ostanú na pleciach iného. Správny postup mal byť oprava základu dane z dôvodu zrušenia dodávky, alebo časti dodávky a vyhotovenie dobropisu. Nebol by žiadny problém.
    bbbbb Pozri príspevok
    Som dohodnutá s účtovníčkou vo firme, ktorá nám tovar dodáva, že túto sumu odrátam z faktúry, ktorá bude zaplatená v r. 2009. Prosím o radu, ako to mám zaúčtovať. Ďakujem.
    Nestačí byť dohodnutá, potrebujete doklad. Napríklad o započítaní preplatku na úhradu novej faktúry. Obe účtovníčky by mali dokladovať účtovný prípad a teda doklad k spárovaniu faktúr rôznych variabilných symbolov. Hoci aj e-mail, alebo prepis tlf rozhovoru, prípadne štandardné jednostranné započítanie. Ale rozhodne niečo odporúčam. Kvôli budúcim odsúhlaseniam, kvôli prípadným budúcim sporom ... Najmä z dôvodu neštandardného riešenia situácie.

    P.S.2:
    Výmena faktúr je riešením, ale rozhodne nie v 99 % prípadov tým správnym.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.