Zavrieť

Porady

Tvorba rezerv

zákonná krátkodobá rezerva na zostavenie, overenie, zverejnenie účt. závierky a na zostavenie daň. priznania podľa nemá význam ak daň. priznanie robím sama, nedávam ho robiť externej firme a uloženie listiny účtov. závierky do zbierky listín je bez poplatku. Tak aká suma sa tu má zaúčtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    morgosova Pozri príspevok
    zákonná krátkodobá rezerva na zostavenie, overenie, zverejnenie účt. závierky a na zostavenie daň. priznania podľa nemá význam ak daň. priznanie robím sama, nedávam ho robiť externej firme a uloženie listiny účtov. závierky do zbierky listín je bez poplatku. Tak aká suma sa tu má zaúčtovať?
    Žiadna. Rezerva sa nemusí tvoriť povinne. Tvorí sa s ohľadom na reálny predpoklad jej čerpania. Ak nie je reálne, že vzniknú náklady na zostavenie, overenie, zverejnenie účt. závierky a na zostavenie daň. priznania tak sa rezerva nevytvorí.

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Ja tu účtujem aj sumu poštovného, keď posielam odsúhlasenie pohľadávok,záväzkov, iným firmám , alebo keď si dávame overiť zostatky účtov v bankách tak tie poplatky, v roku 2008 potom účtujem 323/211 ,323/221

    fajnovka je offline (nepripojený) fajnovka

    fajnovka
    Tvorím rezervu na zverejnenie UZ, nakoľko zverejnenie je spoplatnené, za rok 2006 to bolo cca 3000 Sk, za rok 2007 je to to isté.
    Anka

    Bee je offline (nepripojený) Bee

    Bee
    môžem vytvoriť rezervu ku koncu roka 2008 za vyhotovenie závierky cca 30000,- keď viem, že napr. v marci 2009 zamestnám na dohodu účtovníčku, ktorej to po vykonaní práce vyplatím ?

    Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

    Ka-Be
    Dobrý večer,

    potreboval by som poradiť ohľadom reklamácie tovaru. Firma v r. 2008 obstarala tovar, ktorý v roku 2009 reklamovala. Vytvára sa v r. 2008 rezerva alebo bude v r. 2009 sa to účtovať ako úbytok zo skladu?

    ďakujem

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Ahojte,
    nie som si istá ako sa správne účtuje poplatok za zverejnenie účtovnej závierky v obchodnom vestníku. Minulý rok som účtovala 518/326. Je to správne, či to dávate na iný nákladový účet?
    ďakujem

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    KvetkaK Pozri príspevok
    Ahojte,
    nie som si istá ako sa správne účtuje poplatok za zverejnenie účtovnej závierky v obchodnom vestníku. Minulý rok som účtovala 518/326. Je to správne, či to dávate na iný nákladový účet?
    ďakujem
    Posúvam.....

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    KvetkaK Pozri príspevok
    Ahojte,
    nie som si istá ako sa správne účtuje poplatok za zverejnenie účtovnej závierky v obchodnom vestníku. Minulý rok som účtovala 518/326. Je to správne, či to dávate na iný nákladový účet?
    ďakujem
    Posúvam ....

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Tweety Pozri príspevok
    Veď ten poplatok platíš tento rok, tak prečo 326?
    Áno, ale týka sa predsa starého roku. A minulý rok mi to tak povedal aj auditor. A ten nákladový účet môže byť 518 či radšej 538??

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KvetkaK Pozri príspevok
    Áno, ale týka sa predsa starého roku. A minulý rok mi to tak povedal aj auditor. A ten nákladový účet môže byť 518 či radšej 538??
    538 nie je správny účet, tam idú len miestne dane a poplatky.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Tweety Pozri príspevok
    Veď ten poplatok platíš tento rok, tak prečo 326?
    A ty si teda myslíš, že to nepatrí do roku 2008?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KvetkaK Pozri príspevok
    A ty si teda myslíš, že to nepatrí do roku 2008?
    Myslím, pretože ju zverejnia až tohto roku, nie minulého.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Tweety Pozri príspevok
    Myslím, pretože ju zverejnia až tohto roku, nie minulého.
    No áno, ale týka sa to predsa roku 2008. Aj audítor mi služby poskytne až tento rok a vyhotoví správu.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Tak teda neviem - ale ja som tvorila rezervu na zverejnenie účtovnej závierky za rok 2008 do nákladov roku 2008
    na účty 518/323 a audítori k tomu nemali pripomienky ani teraz ani predchádzajúci rok. Aj rezervu na zostavenie účtovnej závierky a audit účtujem do nákladov roku 2008 - pričom závierka sa zostavuje až v roku 2009 a audit tak isto.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    GABAZ Pozri príspevok
    Tak teda neviem - ale ja som tvorila rezervu na zverejnenie účtovnej závierky za rok 2008 do nákladov roku 2008
    na účty 518/323 a audítori k tomu nemali pripomienky ani teraz ani predchádzajúci rok. Aj rezervu na zostavenie účtovnej závierky a audit účtujem do nákladov roku 2008 - pričom závierka sa zostavuje až v roku 2009 a audit tak isto.
    Ďakujem aj za Tvoj názor. Tiež si to myslím.

    muchova je offline (nepripojený) muchova

    muchova
    Ahojte, ešte som netvorila žiadne rezervy, chcem sa spýtať aké druhy rezerv sa môžu tvoriť a do kedy ich treba použiť ? Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.