Zavrieť

Porady

nárok na odchodné

Zdravím poraďáci,
Pracovník ukončil PP podľa § 63 ods.1 písm.b) ZP dňa 14.12.2007. Dňa 18.12.2007 požiadal o predčasný starobný dôchodok, zatiaľ mu nebol priznaný. Dňa 7.3.2008 požiadal zamestnávateľa o vyplatenie odchodného podľa § 76 ZP. Som toho názoru, že nárok na odchodné nemá.
Nakoľko sa v § 76 píše:" pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, ...
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

drak5 Pozri príspevok
Zdravím poraďáci,
Pracovník ukončil PP podľa § 63 ods.1 písm.b) ZP dňa 14.12.2007. Dňa 18.12.2007 požiadal o predčasný starobný dôchodok, zatiaľ mu nebol priznaný. Dňa 7.3.2008 požiadal zamestnávateľa o vyplatenie odchodného podľa § 76 ZP. Som toho názoru, že nárok na odchodné nemá.
Nakoľko sa v § 76 píše:" pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, ...
Nemá nárok na odchodné.
0 0
pesiak pesiak

pesiak je offline (nepripojený) pesiak

Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí
nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný
dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles
schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako
70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume
jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak
požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred
skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne
po jeho skončení.



IMHO má nárok na odchodné, ak mu bude dôchodok priznaný. - 4 dni sú podľa mňa bezprostredne po skončení.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pesiak Pozri príspevok
Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí
nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný
dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles
schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako
70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume
jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak
požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred
skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne
po jeho skončení.



IMHO má nárok na odchodné, ak mu bude dôchodok priznaný. - 4 dni sú podľa mňa bezprostredne po skončení.
Podľa mňa to nie je bezprostredne po skončení, sú to 4 dni po skončení. Bezprostredne by bolo, keby to bolo na nasledujúci deň po skončení, tedy nemal by žiadne "prázdne" dni.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Dobrý deˇ, pre istotu si len upresňujem: "Pri prvom skončení pracovného pomeru...." to znamená, že keď už bol zamestnanec zamestnaný na dvoch iných miestach a po 4 rokoch prac. pomeru u nás, požiadal o predčasný starobný dôchodok, nárok na odchodné nemá?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

LUBY Pozri príspevok
Dobrý deˇ, pre istotu si len upresňujem: "Pri prvom skončení pracovného pomeru...." to znamená, že keď už bol zamestnanec zamestnaný na dvoch iných miestach a po 4 rokoch prac. pomeru u nás, požiadal o predčasný starobný dôchodok, nárok na odchodné nemá?
Ak odchádza na dôchodok od vás, podľa podmienok § 76, nárok ma odstupné u vás má.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

LUBY Pozri príspevok
Dobrý deˇ, pre istotu si len upresňujem: "Pri prvom skončení pracovného pomeru...." to znamená, že keď už bol zamestnanec zamestnaný na dvoch iných miestach a po 4 rokoch prac. pomeru u nás, požiadal o predčasný starobný dôchodok, nárok na odchodné nemá?
Nie, to znamená, že má nárok u toho zamestnávateľa, u ktorého končí PP hneď po priznaní dôchodku.

Príklad:

Dôchodok mu priznajú 1.7.2008. PP skončí u firmy XX 31.8.2008 -> má nárok na odchodné, lebo prvý krát končí po priznaní dôchodku.

Následne od 1.10.2008 sa ale zamestná vo firme ZZ, kde skončí 31.12.2008. Tam už nemá nárok na odchodné, lebo to už je druhá firma, kde končí po priznaní dôchodku. (Odchodné už dostal vo firme XX).
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
U nás končí dohodou na vlastnú žiadosť k 29.4., lebo 30.4. má narodeniny a nárok na riadny star. dôchodok.Od 30.4 si žiada priznať predčasný star. dôchodok.....
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Takže odchodné mu mám zarátať už do aprílovej mzdy?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

LUBY Pozri príspevok
U nás končí dohodou na vlastnú žiadosť k 29.4., lebo 30.4. má narodeniny a nárok na riadny star. dôchodok.Od 30.4 si žiada priznať predčasný star. dôchodok.....


Tak bude mať riadny alebo predčasný starobný dôchodok???

Ale v konečnom dôsledku je to jedno.

Aby to bolo úplne správne, mala by si počkať, kým mu SP prizná na papieri ten dôchodok a až potom vyplať odchodné. Človek nikdy nevie, teoreticky sa môže stať, že mu dôchodok nepriznajú.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Vďaka, tak radšej počkám. Vraj bude mať predčasný dôchodok, nejako si to vybavuje že keď aspoň deň pred dovŕšením dôchodkového veku požiada o predčasný dôchodok a zároveň ukončí PP, tak dostane predčasný dôchodok....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

LUBY Pozri príspevok
Vďaka, tak radšej počkám. Vraj bude mať predčasný dôchodok, nejako si to vybavuje že keď aspoň deň pred dovŕšením dôchodkového veku požiada o predčasný dôchodok a zároveň ukončí PP, tak dostane predčasný dôchodok....
Nevidím logiku v tom, aby niekto deň pred dovŕšením dôchodkového veku a vzniku nároku na riadny dôchodok žiadal o predčasný dôchodok.

Ale nech robí ako myslí, keď tak chce...
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Ja tomu tiež nerozumiem, ale dotlačil nás do toho, tak som mu vyhovela. Vraj je to tak preňho výhodnejšie. nemám predčasný dôchodok tak naštudovaný, aby som vedela, v čom sú jeho výhody pred normálnym.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den milý poradáci!!
Veľmi pekne Vás prosím o radu a dúfam,že mi poradíte ako vždy!!
Mali sme zamestanca,ktorý pracoval u nás v pracovnom pomere bol do:
03.04.2008.Od 2.novembra 2007 poberal aj starobný dôchodok.
Pracoval v našej firme 10.rokov a chcem sa opýtať má nárok na odchodné??
Vďaka pekne za radu!!
Silvia
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SilviaS Pozri príspevok
Dobrý den milý poradáci!!
Veľmi pekne Vás prosím o radu a dúfam,že mi poradíte ako vždy!!
Mali sme zamestanca,ktorý pracoval u nás v pracovnom pomere bol do:
03.04.2008.Od 2.novembra 2007 poberal aj starobný dôchodok.
Pracoval v našej firme 10.rokov a chcem sa opýtať má nárok na odchodné??
Vďaka pekne za radu!!
Silvia
AK je to jeho prvý odchod do dôchodku, tak samozrejme má.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

SilviaS Pozri príspevok
Dobrý den milý poradáci!!
Veľmi pekne Vás prosím o radu a dúfam,že mi poradíte ako vždy!!
Mali sme zamestanca,ktorý pracoval u nás v pracovnom pomere bol do:
03.04.2008.Od 2.novembra 2007 poberal aj starobný dôchodok.
Pracoval v našej firme 10.rokov a chcem sa opýtať má nárok na odchodné??
Vďaka pekne za radu!!
Silvia


Áno, má.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Vďaka pekne ale chcem sa ešte opýtať ak mu zamestnávateľ z neakého
dôvdu nechce vyplatiť alebo nemôže vyplaťiť odchodné môže zamestnanec s tým niečo urobyť??Pýtam sa preto lebo náš zamestnávateľ mu nechce to odstupné vyplaťiť nakoľko zo zamestnancom sa nerozišli v dobrom...
Vďaka Silvia
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SilviaS Pozri príspevok
Vďaka pekne ale chcem sa ešte opýtať ak mu zamestnávateľ z neakého
dôvdu nechce vyplatiť alebo nemôže vyplaťiť odchodné môže zamestnanec s tým niečo urobyť??Pýtam sa preto lebo náš zamestnávateľ mu nechce to odstupné vyplaťiť nakoľko zo zamestnancom sa nerozišli v dobrom...
Vďaka Silvia
Môže, môže sa domáhať svojho zákonného nároku na súde.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Vďaka pekne za rady prajem Vám príjemný deň...Silvia
0 0
svetluška svetluška

svetluška je offline (nepripojený) svetluška

Este otazocka. Zamestnanec musi poziadat o vyplatenie odchodneho?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

svetluška Pozri príspevok
Este otazocka. Zamestnanec musi poziadat o vyplatenie odchodneho?
Nie, na odchodné je zákonný nárok zamestnanca( ak splňa podmienky) - § 76 ZP, t.j. zákonná povinnosť zamestnávateľa vyplatiť ho zamestancovi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať