Zavrieť

Porady

pohľadávky

Mám neuhradenú pohľadávku ešte z r.2006.Stále ju vediem v účtovníctve.
Čo mám s ňou urobiť,keď som si istá ,že ju nebudem mať uhradenú/firma už neexistuje/.Je nejaká premlčacia lehota? Dokedy ju mám evidovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Ak si si istá že ju už firma neuhradí, tak ju môžeš odpísať na základe súhlasu majiteľa ,ale odpis pohľadávky bude nedaňový 546/311 a teda ho HV bude pripočítateľnou položkou, zrejme to urobíš ešte v DP za rok 2007.
    Ak ju nebudeš ešte odpisovať, musíš mať k nej vytvorenú 100% opravnú položku k 31.12.2007

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    V jednoduchom účtovníctve urobíš odpis pohľadávky cez interný doklad, vrámci uzávierkových operácií a dáš si to ako príjem ovplyvňujúci základ dane, čiže celé zdaníš.

    jataky je offline (nepripojený) jataky

    jataky
    HankaS Pozri príspevok
    V jednoduchom účtovníctve urobíš odpis pohľadávky cez interný doklad, vrámci uzávierkových operácií a dáš si to ako príjem ovplyvňujúci základ dane, čiže celé zdaníš.
    ?Mám stratu z neuhradenej pohľadávky a ešte ju mám aj zdaniť?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ak je k vydanej fa. vydaný dobropis v tej istej sume ako bola vystavená pôvodná faktúra, ako vyviesť tieto dve faktúry z knihy pohľadávok? Stačí vyradiť v knihe pohľadávok, alebo treba účtovať cez uzávierkové operácie ako nákup tovaru a súčasne nákup tovaru dobropis s mínusovým znamienkom?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Katarina Pozri príspevok
    Ak je k vydanej fa. vydaný dobropis v tej istej sume ako bola vystavená pôvodná faktúra, ako vyviesť tieto dve faktúry z knihy pohľadávok? Stačí vyradiť v knihe pohľadávok, alebo treba účtovať cez uzávierkové operácie ako nákup tovaru a súčasne nákup tovaru dobropis s mínusovým znamienkom?
    Ak je to pre toho istého obchodného partnera, tak urobíš zápočet a zaúčtuješ nákup tovaru plusom aj mínusom...

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    balunka Pozri príspevok
    Mám neuhradenú pohľadávku ešte z r.2006.Stále ju vediem v účtovníctve.
    Čo mám s ňou urobiť,keď som si istá ,že ju nebudem mať uhradenú/firma už neexistuje/.Je nejaká premlčacia lehota? Dokedy ju mám evidovať?
    nemusíš, pokiaľ splňaš podmienky viď § 19 ods.1 písm.h, zdzp.

    lucia85 je offline (nepripojený) lucia85

    lucia85
    MONTAKOM Pozri príspevok
    Tvoria sa aj v jednoduchom účtovníctve opravné položky k neuhradeným pohľadávkam
    nie netvoria

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    lucia85 prosím Ťa.nevieš mi pomôcť? Ja som zadala prvonú otázku ohľadom pohľadávok

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Anja111 Pozri príspevok
    Ak je to pre toho istého obchodného partnera, tak urobíš zápočet a zaúčtuješ nákup tovaru plusom aj mínusom...
    Neviem urobiť vzájomný zápočet, nakoľko druhá strana nevie podpísať vzájomný zápočet. Jedná sa o predaj kníh na dobierku. Súčasťou dobierky bola vydaná faktúra, občan dobierku neprevzal, tovar sa vrátil a vystavil sa dobropis. A takýchto prípadov bolo v roku 2007 viac. Preto som myslela, že jednoduchu vyradím tieto faktúry z knihy faktúr neúčtovne.

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Evidujem starú pohľadávku v konkurznom konaní.
    Nie je k nej vytvorená opravná položka. Je len na 311.
    Ako ju zaúčtovať, keď sme v roku 2007 dostali od správcu
    konkurznej podstaty list " nepredpokladáme, že dôjde k jej
    uspokojeniu". Bola vtedy daňovým príjmom .
    Ako ju zaúčtovať a či bude daňovým výdavkom.

    Andrea30 je offline (nepripojený) Andrea30

    Andrea30
    Chcem sa spýtať, či ide naraz na konci roka urobiť opravnú položku v JÚ k nevymožiteľnej pohľadávke a zároveň príjem prirátať k základu dane? Zdedila som po predchodkyni pohľadávky z roku 1995!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.