Zavrieť

Porady

čo so stratou?

ahojte. našla som tu podobný príspevok na moju otázku, ale potrebujem pomoc niekoho. dneska som tu už riešila zisk. a naopak teraz potrebujem poradiť so stratou. firme vyšla v roku 2007 strata okolo 91.500,-. Problém je v tom, že neviem ako ďalej. Výkaz ziskov a strát mám vyplnený a takisto súvahu. Čo mám zaúčtovať alebo preúčtovať? Alebo ako mám teraz postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Tá strata je tvojím účtovným, alebo daňovým hospodárskym výsledkom.?
    Ak účtovným tak si si uzavrela účtovníctvo ,strata sa ti zaúčtuje ako 702/710 a do roku 2008 sa ti táto strata prenesie ako hospodársky výsledok
    701/431, o tom čo sa sˇnou urobí rozhodne valné zhromaždenie.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    suzinka Pozri príspevok
    ahojte. našla som tu podobný príspevok na moju otázku, ale potrebujem pomoc niekoho. dneska som tu už riešila zisk. a naopak teraz potrebujem poradiť so stratou. firme vyšla v roku 2007 strata okolo 91.500,-. Problém je v tom, že neviem ako ďalej. Výkaz ziskov a strát mám vyplnený a takisto súvahu. Čo mám zaúčtovať alebo preúčtovať? Alebo ako mám teraz postupovať?
    A čo by si chcela preúčtovávať? Myslíš tým, úž preúčtovanie z účtu 431 v tomto roku?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    suzinka Pozri príspevok
    ahojte. našla som tu podobný príspevok na moju otázku, ale potrebujem pomoc niekoho. dneska som tu už riešila zisk. a naopak teraz potrebujem poradiť so stratou. firme vyšla v roku 2007 strata okolo 91.500,-. Problém je v tom, že neviem ako ďalej. Výkaz ziskov a strát mám vyplnený a takisto súvahu. Čo mám zaúčtovať alebo preúčtovať? Alebo ako mám teraz postupovať?
    Hovoríš o strate účtovnej (predtým, ako vyplňaš daňové priznanie, to j. r. 100 DP)
    alebo
    už o strate daňovej na r. 400 ?

    suzinka je offline (nepripojený) suzinka

    suzinka
    no strata mi vyšla vo výkaze ziskov a strát. DP som ešte nerobila.čiže mám ju zaúčtovať cez interný doklad 702/710 k 31.12.2007? A v roku 2008 bude počiatočný stav na 431 tá strata, hej?
    Prosím pomožte mi,lebo v robote mi ekonomka povedala, že ona stratu ešte neriešila nikdy. Že si mám poradiť sama a ja som úplne zúfalá.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    suzinka Pozri príspevok
    no strata mi vyšla vo výkaze ziskov a strát. DP som ešte nerobila.čiže mám ju zaúčtovať cez interný doklad 702/710 k 31.12.2007? A v roku 2008 bude počiatočný stav na 431 tá strata, hej?
    Prosím pomožte mi,lebo v robote mi ekonomka povedala, že ona stratu ešte neriešila nikdy. Že si mám poradiť sama a ja som úplne zúfalá.
    Ak je to strata pred vyplnením DP, tak si ešte vyplň DP. V DP pracuješ s pripočítateľnými a odpočitateľnými položkami a môže sa stať, že učtovná strata sa Ti zmení na daňový zisk.
    Ak by si ostala aj v strate daňovej, tak už neučtuješ v r. 2007 nič. Prenos KS účtov zvykne robiť software.
    V r. 2008 sa Ti strata dostane na úcet 431 ako prevedený počiatočný stav
    431/701

    suzinka je offline (nepripojený) suzinka

    suzinka
    Nezmení sa mi na zisk, lebo v DP nebudú žiadne pripočítateľné ani odpočítaľné položky, takže viem, že bude strata. A my máme taký softvér (starý komunistický), že mi to samo KS neprenesie.
    Ďakujem za rady, cením si to veľmi, ináč by som bola stratená.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    A ak chcem stratu preúčtovať, teda jú chcem odpočítať z daní kam ju mám preúčtovať, keď 431 má byť nulová

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    berry Pozri príspevok
    A ak chcem stratu preúčtovať, teda jú chcem odpočítať z daní kam ju mám preúčtovať, keď 431 má byť nulová
    Stratu odpočítať z daní?

    Účet 431 budeš vysporiadávať v r.2008 na základe rozhodnutia valného zhromaždenia, kde sa rozhodne ako sa bude nakladať so stratou.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    Ano zle som sa vyjadrila :-))). Valné zhromaždenie sa rozhodlo , že si ju odpočíta z nasledujúceho daňového. Ale na školení nám povedali, že 431 má byť nulový.
    Neviem či ste to správne pochopili, ale táto strata je z roku 2006.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    berry Pozri príspevok
    Ano zle som sa vyjadrila :-))). Valné zhromaždenie sa rozhodlo , že si ju odpočíta z nasledujúceho daňového. Ale na školení nám povedali, že 431 má byť nulový.
    Neviem či ste to správne pochopili, ale táto strata je z roku 2006.
    Účet 431 na konci roku naozaj má byť nulový. Dovtedy (do konca r.2007) by si mal mať rozhodnutie ako HV (u Teba so stratu) preúčtuješ z 431.
    Máš možností, pričom vychádzaš zo spol. zmluvy a rozhodnutia VZ

    - uhradiť ju z rez. fondu ) 421,417/431
    - vysporiadať ju s nerozdeleným ziskom z minulých období 428/431
    - predpísať ju na úhradu spoločníkom 454/431
    - preúčtovať na účet neuhradenej straty min. ubdobí 429/431

    Ak ju chcete započítať s budúcim ziskom (ak bude), tak ju preúčtuj 429/431 a v následujúcich rokoch sa to skompenzuje. Stále sme hovorili o strate účtovnej.

    Píšeš o odpočítaní z nasledujúceho daňového, to asi máš na mysli DP?
    To je ale iné, to nie je o účtovaní, ale o umorovaní daňovej straty v nasledujúcich rokoch, keď vykážeš základ dane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.