Zavrieť

Porady

zaloha formou predfaktury

chcem sa s vami poradit ohladom platenia zaloh a predfaktur, ide o to, ze zakaznik si u nas objednal tovar, vystavila sa mu predfaktura, z ktorej zaplatil len cast, moja prva otazka: je mozne splacat predfakturu postupne, kedze suma na nej bude rovnaka ako na fakture, ktora sa vystavi neskor? mne sa to nezda, predfaktura je sama o sebe zalohova faktura, mala by byt vystavena na sumu zalohy (na ktorej sa ucastnici dohodnu) a ta zaloha potom neskor odratatna z celkovej faktury, ktora sa vystavi, co vy nato?

druha otazka: ak my vystavime predfakturu do 15 dni by sme mali poslat fakturu? a co ak nam tovar do tych 15 dni nepride?

dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vanilka Pozri príspevok
    chcem sa s vami poradit ohladom platenia zaloh a predfaktur, ide o to, ze zakaznik si u nas objednal tovar, vystavila sa mu predfaktura, z ktorej zaplatil len cast, moja prva otazka: je mozne splacat predfakturu postupne, kedze suma na nej bude rovnaka ako na fakture, ktora sa vystavi neskor? mne sa to nezda, predfaktura je sama o sebe zalohova faktura, mala by byt vystavena na sumu zalohy (na ktorej sa ucastnici dohodnu) a ta zaloha potom neskor odratatna z celkovej faktury, ktora sa vystavi, co vy nato?

    druha otazka: ak my vystavime predfakturu do 15 dni by sme mali poslat fakturu? a co ak nam tovar do tych 15 dni nepride?

    dakujem za pomoc
    Ste platitelia DPH?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vanilka Pozri príspevok
    chcem sa s vami poradit ohladom platenia zaloh a predfaktur, ide o to, ze zakaznik si u nas objednal tovar, vystavila sa mu predfaktura, z ktorej zaplatil len cast, moja prva otazka: je mozne splacat predfakturu postupne, kedze suma na nej bude rovnaka ako na fakture, ktora sa vystavi neskor? mne sa to nezda, predfaktura je sama o sebe zalohova faktura, mala by byt vystavena na sumu zalohy (na ktorej sa ucastnici dohodnu) a ta zaloha potom neskor odratatna z celkovej faktury, ktora sa vystavi, co vy nato?

    druha otazka: ak my vystavime predfakturu do 15 dni by sme mali poslat fakturu? a co ak nam tovar do tych 15 dni nepride?

    dakujem za pomoc
    Takže nadväzujem na to, že ste platitelia DPH.
    Vystavenú predfaktúru môže samozrejme splácať aj postupne /buď sa tak dohodli, alebo nemá dostatok finančných prostriedkov/.
    Vy ste platitelia DPH, a preto ste povinní na základe prijatej platby vystaviť doklad pre účel odvodu a odpočtu DPH na hodnotu prijatej zálohy /teda prijatá suma bude btto cenou na tomto doklade/ do 15 dní od prijatia platby. Daňová povinnosť = deň prijatia platby.Ak zaplatí ďalšiu časť po týchto 15 dňoch, volíte rovnaký postup.
    Z hľadiska účtovného pôjde stále o zálohu a súhrnnú /konečnú/ faktúru vystavíte po dodaní tovaru a na nej vykonáte odpočet súm už prijatých platieb.
    Postup, ktorý som napísala uskutočníte, ak sa neuskutoční prijatie platby a dodanie tovaru v jednom mesiaci.
    Ak by všetko prebehlo v jednom mesiaci môžete vystaviť len konečnú /súhrnnú / faktúru.

    § 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
    1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    vanilka je offline (nepripojený) vanilka

    vanilka
    cize sa na sumu zalohy vystavi riadna faktura, ako keby bol tovar tu aj ked este neprisiel a potom sa to odrata zo suhrnnej, dufam, ze som to pochopila spravne

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vanilka Pozri príspevok
    cize sa na sumu zalohy vystavi riadna faktura, ako keby bol tovar tu aj ked este neprisiel a potom sa to odrata zo suhrnnej, dufam, ze som to pochopila spravne
    Celkom nie...
    Na sumu zálohy vystavíš faktúru-ja osobne som proti tomu, aby sa nazývala riadna, nakoľko o nej neúčtuješ iba na základe tejto faktúry uvádzaš DPH do záznamovej evidencie DPH. Je to faktúra pre účely DPH na základe prijatej platby /nie akokeby bol tovar tu.../

    Súhrnnú /konečnú/ faktúru vystavuješ po dodaní tovaru na celkovú sumu dodávky a zálohu v hodnote ntto a DPH z nej odpočítaš.

    vanilka je offline (nepripojený) vanilka

    vanilka
    dobre, nie je to riadna faktura, ale ako ju vlastne vystavim inac ako riadnu ma program nepusti resp. dam na nu poznamku, o aku fakturu sa jedna...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vanilka Pozri príspevok
    dobre, nie je to riadna faktura, ale ako ju vlastne vystavim inac ako riadnu ma program nepusti resp. dam na nu poznamku, o aku fakturu sa jedna...
    V tom TI bohužiaľ neviem poradiť. Mne program dovolí vystaviť takú faktúru. Vystav ako Ti program dovolí, ale nezabudni, že ide o zálohovú faktúru až do uskutočnenia dodávky.
    Ahojte.
    Moj prvy prispevok na porade. ospravedlnujem sa, trosku mimo temy, ale suvisi to. (A nesmejte sa, nie som uctovnik).

    Viete mi povedat, aky je rozdiel medzi zalohovou fakturou a predfakturou?
    Je to to iste? Alebo je v tom nejaky rozdiel?

    Dakujem vopred.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    birk_rovar Pozri príspevok
    Ahojte.
    Moj prvy prispevok na porade. ospravedlnujem sa, trosku mimo temy, ale suvisi to. (A nesmejte sa, nie som uctovnik).

    Viete mi povedat, aky je rozdiel medzi zalohovou fakturou a predfakturou?
    Je to to iste? Alebo je v tom nejaky rozdiel?

    Dakujem vopred.
    Na predfaktúre nie je rozpísaný základ dane a daň (DPH), kým na zálohovej môže byť, a zároveň môže aj slúžiť na odpočet, resp. odvod DPH. Kým predfaktúra nie.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    smith Pozri príspevok
    Na predfaktúre nie je rozpísaný základ dane a daň (DPH), kým na zálohovej môže byť, a zároveň môže aj slúžiť na odpočet, resp. odvod DPH. Kým predfaktúra nie.

    Predfaktúra = zálohová faktúra, ide o to isté. Na zálohovej faktúre nesmie byť ukutočnený rozpis DPH . Ide o doklad, ktorý vystavujeme len pre účely prijatia platby dopredu /bez uskutočnenia dodávky/.
    Ak na základe prijatej platby vystavíme faktúru v zmysle zákona o DPH, táto slúži iba pre účely DPH, neúčtujeme o nej, evidujeme na základe nej iba DPH v záznamovej evidencii.

    P.s. všetky tieto zmätky podľa mojej mienky sú z nešťastne zvoleného pojmu v zákone o DPH, kde by sa lepšie hodilo "daňový doklad" ako tomu bolo v minulosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.