Zavrieť

Porady

Vybavenie kancelárie a krát.majetok

Prosím o radu kam zaúčtovať vybavenie kancelárie kanc.nábytkom ale aj PC, tlačiaren, rôzne stroje a prístroje do 30000,-. Stále sa stretávam z dvoma názormi. Prvý hovorí že to musí byť zaúčtované ako nákup materiálu a vedené na skladových kartách tým pádom to vstupuje do výkazu a druhý názor to účtuje priamo do prevádzkovej rézie a vedie len operatívnu evidenciu. Co je správne? dakujem za rýchlu opoved. sisa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    olba je offline (nepripojený) olba

    olba
    Doteraz som čítala podobné témy, a tie hovorili o prvej možnosti nákup materiálu tak teraz som z toho ... kam to zaúčtovať. Asi to každý robí inak .Len aby mi to danovníci nepokutovaliked to nebude zaradené do správnej kolonky. aj ked z môjho pohladu je to jedno lebo je to v nákladoch ale danovník ja pán...

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Materiál je niečo iné, ako zariadenie kancelárie. Ale pravdou je, že obidve sú v nákladoch. Pod pojmom materiál - zásoby, znamená nákup materiálu pre predaj, alebo ďalšie spracovanie a následne predaj.

    olba je offline (nepripojený) olba

    olba
    ja si myslím to isté ale naozaj je pravdou že aj na týchto stránkach nájdete dosť príspevkov venovaných tejto teme a účtovaniu ako nákup materiálu. Nesleduje tým DU to, že to máte mať tým pádom vlastne akoby v majetku a vo výkaze pripočítať k zásobách a tým majú prehlad čo všetko nakupite aby podnikatelia každý rok nekupovali takéto veci? Máte s tým osobnú skúsenosť, neviem si s tým radu ako to zaučtovať ked sú názory rôzne. díky

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Práve preto tento drobný hmotný majetok (kancelárske zariadenie) sa zapisuje do evidencie: kniha drobného hmotného majetku, ktorá sa pri kontrole predkladá. Tak ako sa zapisuje HIM nad 30 tis. do knihy HM. Vôbec sa netreba báť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Postupy účtovania v JÚ
    § 10
    Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok



    (12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
    b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),


    (26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.


    Mne z horeuvedených ustanovení vychádza, že drobný hmotný majetok účtovať ako nákup materiálu. Zaevidovať na kartu, a hneď vyskladniť, teda dať do užívania.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    olba Pozri príspevok
    takže nebude vstupovať do výkazu v zásobách?
    Nebude. Je spotrebovaný.

    olba je offline (nepripojený) olba

    olba
    No super, tak konečne viem ktorým smerom ísť, díky, mrkni sa mi prosím ešte na problém skončenie podnikania.

    mimča je offline (nepripojený) mimča

    mimča
    smith Pozri príspevok
    Nebude. Je spotrebovaný.
    práve riešim podobný prípad nákup kancelárského nábytku do 30000,-
    zaevidovala som ako nákup drobného majetku, zaviedla kartu... zaradila do spotreby - dúfam, že tento krok som urobila správne.. účtujem v POHODE
    a figuruje mi na výkazoch.. neviem ako postupovať aby mi vo výkazoch nefiguroval.. uvažujem že to preučtujem do prev. réžie...

    olba je offline (nepripojený) olba

    olba
    Dnes som čítala jednu publikácie Danové výdavky a tam bolo povedané že ten kto účtuje v JU si môže vybrať medzi dvoma spôsobmi účtovania lebo zákon to neprikazuje ale umožnuje dať to ako nákup materiálu zaevidovať na karte a šup hned do spotreby ale môže to byť aj do prev.réžie tam je to v spotrebe hned a viesť k tomu evidenciu. Mne sa zdá jednoduchší ten druhý spôsob a budem to tak aj robiť a článok si odložím nech mi niekto skúsi niečo namietať. Ved je to len čistá buzerácia, dôležité je či mám nárok dať do do nákladov a nie v akej kolonke sa to nachádza....

    aja39 je offline (nepripojený) aja39

    aja39
    Včera som odniesla DP. Nákup krát. majetku som účtovala ako nákup materiálu-zapísala som ho do evidencia KM . Vo výkaze o M a Z mi tento KM nefiguruje a vo výkaze o P a V ho mám v r. 05- nákup materiálu. Prosím Vás mám výkazy dobre?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.