Zavrieť

Porady

Valutová pokladňa a kurz

Ahojte poraďáci,

viem, že sú sviatky, ale asi nie som sama, ktorá pracuje. Prebrala som jedno účtovníctov - sro, PÚ. Ide o valutovú pokladňu. Konateľ mal cesty do zahraničia, vypísal cesťáky. Peniaze si zamenil sám, doklad o výmene a teda aj o výmennom kurze neodovzdal. Je toto riešenie dobré alebo zlé:
to čo sa mu zvýšilo sa prijalo do valutovej pokladne, prepočítalo kurzom NBS ku dňu vkladu a jemu vyplatilo v Sk - on súhlasil.

Prosím pomôžte mi. V tomto roku to chce znova robiť tak, že by mi zvyšok vrátil do valutovej pokladne, ja to mám prerátať kurzomNBS zo dňa vkladu - teda nebudem mať doklad o nákupe a vyplatiť mu v Sk.
Usporiadat
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

moniq81 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

viem, že sú sviatky, ale asi nie som sama, ktorá pracuje. Prebrala som jedno účtovníctov - sro, PÚ. Ide o valutovú pokladňu. Konateľ mal cesty do zahraničia, vypísal cesťáky. Peniaze si zamenil sám, doklad o výmene a teda aj o výmennom kurze neodovzdal. Je toto riešenie dobré alebo zlé:
to čo sa mu zvýšilo sa prijalo do valutovej pokladne, prepočítalo kurzom NBS ku dňu vkladu a jemu vyplatilo v Sk - on súhlasil.
Prosím pomôžte mi. V tomto roku to chce znova robiť tak, že by mi zvyšok vrátil do valutovej pokladne, ja to mám prerátať kurzomNBS zo dňa vkladu - teda nebudem mať doklad o nákupe a vyplatiť mu v Sk.
Nie je to správne riešenie ... a ten zvyšok čo Ti vráti do valut. pokladne ... predsa ani na ten nebudeš mať doklad o nákupe valút... nie? Tak si myslím, že je to úplne jedno, či ten doklad má alebo nemá, keďže aj tak musíš účtovať o vklade do valutovej pokladne... a načo potom premýšľaš o vklade, keď tie doklady aj tak vyplácate mimo valut. pokladne?
Ja by som to urobila nasledovne:
do valutovej pokladne by som vložila vlastný vklad podnikateľa, ocenený kurzom NBS v deň vkladu a z valut. pokladne by som mu vyplatila cesťáky. To čo by vo valut. pokladni zostalo, prešlo by do ďalšieho roku.
Pokiaľ bolo cestovné vyplácané v cudzej mene, musíš účtovať aj o valutovej pokladni.
0 0
moniq81 moniq81

moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

Ďakujem pekne za radu. Urobím to tak. Ale ten jeho vklad mám učtovať ako? Ide o podvojné účtovníctvo.
0 0
moniq81 moniq81

moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

Prosím poraďte mi niekto!!!
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Pri s.r.o. sa do pokladne nedáva vlastný vklad podnikateľa, ale dotácia pokladne sa rieši pomocou pôžičiek od spoločníkov. Tie však potom treba aj splatiť, nie je to ako pri FO.
S týmto som sa nestretla, ale možno by sa dalo: pôžička od spoločníka v cudzej mene, zápis 211valutová pokladňa/365. V zmluve o pôžičke dohodnúť, že môže byť splatená v Sk, zápis 365/211 SKK pokladňa.
0 0
moniq81 moniq81

moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

Bude to takto v poriadku? Nenapadli by ma daňováci? Asi to tak budem musieť urobiť lebo on doklad o výmene nemá vyhodil ho. Keď tak uvažujem tak, by to nemalo až tak vadiť, lebo vlastne prerobil konateľ. On to kúpil za kurz valuty predaj - takže jednoznačne drahšie ako je kurz NBS.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

moniq81 Pozri príspevok
Bude to takto v poriadku? Nenapadli by ma daňováci? Asi to tak budem musieť urobiť lebo on doklad o výmene nemá vyhodil ho. Keď tak uvažujem tak, by to nemalo až tak vadiť, lebo vlastne prerobil konateľ. On to kúpil za kurz valuty predaj - takže jednoznačne drahšie ako je kurz NBS.
Spoločník má právo požičať svojej s.r.o. peniaze, či v SKK alebo vo valutách, dôležité je, aby to bolo niečím podložené /zmluva o pôžičke/, kde budú uvedené podmienky - splatnosť /na posúdenie krátkodobosti resp.dlhodobosti v deň účt.prípadu a v deň účt.závierky/, úroky, resp.bezúročnosť, výška pôžičky..
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Prosím o radu. Zdalo sa mi účtovanie valutovej pokladne ľahké, ale keď už to mám robiť, mám chaos.

Príjem do pokladne z výberu z korunového účtu:
1.7. 1000 EUR - kurz KB 261/221
vklad do pokladne
1.7. 1000 EUR - kurz KB alebo NBS 211/261?

Ak kurz NBS, rozdiel na 261 na kurzové rozdiely?
Môžem ďalšie pohyby vo valutovej pokladni účtovať s kurzom NBS? (kvôli softvéru)
Ak mi zostane 0 EUR v pokladnici, ale x Sk, bude to tiež kurzový rozdiel?

V Cenigovej sa spomína na tento rozdiel 568 resp. 668 (vydanie jún 2005). Neviem či dobre čítam.

Vopred vďaka za odpovede.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Gabi03 Pozri príspevok
Prosím o radu. Zdalo sa mi účtovanie valutovej pokladne ľahké, ale keď už to mám robiť, mám chaos.

Príjem do pokladne z výberu z korunového účtu:
1.7. 1000 EUR - kurz KB 261/221
vklad do pokladne
1.7. 1000 EUR - kurz KB alebo NBS 211/261?

Ak kurz NBS, rozdiel na 261 na kurzové rozdiely?
Môžem ďalšie pohyby vo valutovej pokladni účtovať s kurzom NBS? (kvôli softvéru)
Ak mi zostane 0 EUR v pokladnici, ale x Sk, bude to tiež kurzový rozdiel?

V Cenigovej sa spomína na tento rozdiel 568 resp. 668 (vydanie jún 2005). Neviem či dobre čítam.

Vopred vďaka za odpovede.
Pre príjem do pokladne použiješ taktiež kurz KB, 261 sa vyrovná a nevznikne ti kurz.rozdiel /platí stále § 24 ods.3/
Pri ďalšom pohybe vo valutovej pokladni /úbytok/, môžeš použiť v súlade s IS a § 25 ods. 4 zák. o účt.:
- kurz NBS
- váž.aritm.priemer
- FIFO
Naposledy upravil Petra29 : 09.07.08 at 20:22 Dôvod: oprava odseku
0 0
LubicaN LubicaN

LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

Petra29 Pozri príspevok
Pre príjem do pokladne použiješ taktiež kurz KB, 261 sa vyrovná a nevznikne ti kurz.rozdiel /platí stále § 24 ods.3/
Pri ďalšom pohybe vo valutovej pokladni /úbytok/, môžeš použiť v súlade s IS a § 25 ods. 3 zák. o účt.:
- kurz NBS
- váž.aritm.priemer
- FIFO
súhlasím. Pokiaľ vyberám valutu z SKK účtu komerčným kurzom, do valutovej pokladne ju prijímam tým istým kurzom. Na 261-tke nevzniká žiaden rozdiel.
Čo sa týka pokladne, u nás platí FIFO (First In - First Out) - teda vždy sa vydávajú "najstaršie valuty s najstarším kurzom".

Ja momentálne v súvislosti s týmto riešim nasledovné:
vo valutovej pokladnici mám eurá s kurzom 33 aj čosi. Konateľ časť z týchto eur vložil na eur účet.

pokiaľ v pokladni používam metódu FIFO, mala by som tieto eurá vydať starým kurzom. Na eur účte ich príjmem akým kurzom?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

LubicaN Pozri príspevok
súhlasím. Pokiaľ vyberám valutu z SKK účtu komerčným kurzom, do valutovej pokladne ju prijímam tým istým kurzom. Na 261-tke nevzniká žiaden rozdiel.
Čo sa týka pokladne, u nás platí FIFO (First In - First Out) - teda vždy sa vydávajú "najstaršie valuty s najstarším kurzom".

Ja momentálne v súvislosti s týmto riešim nasledovné:
vo valutovej pokladnici mám eurá s kurzom 33 aj čosi. Konateľ časť z týchto eur vložil na eur účet.

pokiaľ v pokladni používam metódu FIFO, mala by som tieto eurá vydať starým kurzom. Na eur účte ich príjmem akým kurzom?
Myslím si, že musíš použiť kurz NBS, tu sa nevzťahuje § 25 ods.4 /platí pre pokladňu/ ani § 24 ods.3 /nepredávaš cudziu menu/
0 0
LubicaN LubicaN

LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

Petra29 Pozri príspevok
Myslím si, že musíš použiť kurz NBS, tu sa nevzťahuje § 25 ods.4 /platí pre pokladňu/ ani § 24 ods.3 /nepredávaš cudziu menu/

...ale potom mi zas vznikne KR na 261-tke. Môže?
http://www.porada.sk/452104-post9.html - asi áno.

Je mi jasné, že tak či tak kdesi vznikne len neviem čo je správne. či na 261-tke alebo na účte, kde aj tak už nejaké rozdiely sú a zostatok na účte vyjadrený v Skk aj tak ani približne nezodpovedá prepočtu z cudzej meny.

ďakujem.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

LubicaN Pozri príspevok
...ale potom mi zas vznikne KR na 261-tke. Môže?
http://www.porada.sk/452104-post9.html - asi áno.

Je mi jasné, že tak či tak kdesi vznikne len neviem čo je správne. či na 261-tke alebo na účte, kde aj tak už nejaké rozdiely sú a zostatok na účte vyjadrený v Skk aj tak ani približne nezodpovedá prepočtu z cudzej meny.

ďakujem.
Ja som toho názoru, že aj na účte 261 môže vzniknúť kurz.rozdiel, ktorý vysporiadam.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Potrebujem poradiť, prebrala som učto a valutová pokladňa je súvahe mínus 18 tis., čo sa mi nezdá, lebo keď som ju prácne prerátala v EURACH tak mi tam má zostať 371 EUR. Neviem, ako to môžem opraviť našla som nejaký doklad príjem do pokladne v SK, ale to mi práve nesedelo keď som spočítala výber z EURO účto
- práve to je chyba, lebo účtovníčka na príjmový doklad vôbec nenapísala koľko EUR ale len v SK. Poraďte, ako to opraviť
0 0
Šadar Šadar

Šadar je offline (nepripojený) Šadar

asi tam vobec neratala kurzove rozdiely, tak sa moze stat, ze sice mas 371 Eur v pokladni ale na slovenske ti to vychadza minus.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

heluška Pozri príspevok
Potrebujem poradiť, prebrala som učto a valutová pokladňa je súvahe mínus 18 tis., čo sa mi nezdá, lebo keď som ju prácne prerátala v EURACH tak mi tam má zostať 371 EUR. Neviem, ako to môžem opraviť našla som nejaký doklad príjem do pokladne v SK, ale to mi práve nesedelo keď som spočítala výber z EURO účto
- práve to je chyba, lebo účtovníčka na príjmový doklad vôbec nenapísala koľko EUR ale len v SK. Poraďte, ako to opraviť
K akému dňu je mínus 18 tis. Sk v súvahe ?
Ak 31.12.07 - potom účtovanie v roku 2007 nebolo správne.
Ak je to v bežnom roku 2008, môže byť tento údaj správny.
Aby sme ti mohli poradiť, musíš upresniť zadanie.
Ale hlavne, najskôr treba poznať správny aktuálny fyzický zostatok pokladne v EUR ! až potom môžeš riešiť zostatok v Sk.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Prepáčte dlhšie som tu nebola, lebo sa trápila s tým účtom, zostatok mi vyšiel v Eurách / som celú pokladňu ručne prerátala) 371,70 Eur, a prišla som na to že predc. účtovníčka vôbec neúčtovala 261 tak ako bol výber z EUR - účtu ale len aby jej to potom sadlo na konci mesiaca, aby nemala na 261 rozdiel a takto bola popletená pokladňa valutová s pokladňou v SK. Takže som to preúčtovala na SK pokladňu a teraz mi to sedí. Dúfam, že to je takto v poriadku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Je. Prevod z jednej pokladne do druhej je jedným kurzom. Takže si to urobila správne.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, ak mi uhradili FA v EUR v hotovosti do valutovej pokladni počítam kurzom NBS v deň úhrady a keď uhrádzam ja FA o 5 dní neskôr použijem ten istý kurz akým som prijala EUR? Myslím na metódu FIFO.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Tweety Pozri príspevok
Je. Prevod z jednej pokladne do druhej je jedným kurzom. Takže si to urobila správne.
Ďakujem
0 0
Riky Riky

Riky je offline (nepripojený) Riky

Ahojte, ja sa tiež potrebujem poradiť.

Zamestnanec dostal zálohu na ZSC 500 USD. Z týchto 500 USD zmenil 200 USD na CZK. Kurz z KB bol 11,27. Prosím Vás ako to naúčtovať? Ja som účtoval nasledovne:
- VPD 335/211, 500 USD prepoč.kurzom nbs dňom poskyt.zálohy
- Zmena usd na czk, v USD pokladni som vystavil VPD 261/211 a prepočítal kurzom nbs t.j.20,469 = 4093,80. Nemal som použiť kurz KB??????
Zároveň som vystavil PPD - vrát.časť zálohy 200 USD 211/335 kurzom nbs.

Jedná sa mi hlavne o kurz aký použiť pri zmene z USD na CZK...Ked som použil kurz nbs a nie KB, tak mi vychádzajú vysoké rozdiely na účte 261

-v CZK pokladni som účtoval PPD 211/261 2265 CZK do účtov. som použil kurz 1,240 CZK čo mi vyšlo 2808,60 SK

Na 261 je rozdiel zo súm 4093,80 - 2808,60 = 1285,20

Prosím poraďte mi ako stým kurzom????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať