Zavrieť

Porady

Zamestnanec v Slovinsku -DP v SR

Dobrý deň. Prosím ešte raz o pomoc. nemôžem sa dopátrať odpovedí. Jeden známy bol celý min. rok zamestnaný v Slovinsku. Manželku má na Slovensku aj s bábätkom. Jej príjmy boli nulové(nepoberá nič), lebo vraj si majú požiadať o rodinné v EU, lenže nič im nedali a vraj teda ani netušia, či im uplatnili daňový bonus na dieťa. RZD mu spravili v Slovinsku,ale čo som sa tu dopátrala(ak som dobre pochopila) je, že musí podať DP nulové aj na Slovensku, nakoľko tu má trvalé bydlisko. 1. V DP uvedie príjmy zo Slovinska v kolónke príjmy zo zahraničia? 2.A môže si tu uplatniť odpočítateľnú položku na manželku alebo to mu uplatnili v Slovinsku.. (asi tam , že?). 3. Prišlo mu potvrdenie o životnej poistke, takže to si môže uplatniť tu v DP a asi mu niečo vrátia, však? Prosím poraďte. O zahraničných veciach nemám ani páru.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MichaelaMA Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosím ešte raz o pomoc. nemôžem sa dopátrať odpovedí. Jeden známy bol celý min. rok zamestnaný v Slovinsku. Manželku má na Slovensku aj s bábätkom. Jej príjmy boli nulové(nepoberá nič), lebo vraj si majú požiadať o rodinné v EU, lenže nič im nedali a vraj teda ani netušia, či im uplatnili daňový bonus na dieťa. RZD mu spravili v Slovinsku,ale čo som sa tu dopátrala(ak som dobre pochopila) je, že musí podať DP nulové aj na Slovensku, nakoľko tu má trvalé bydlisko. 1. V DP uvedie príjmy zo Slovinska v kolónke príjmy zo zahraničia? 2.A môže si tu uplatniť odpočítateľnú položku na manželku alebo to mu uplatnili v Slovinsku.. (asi tam , že?). 3. Prišlo mu potvrdenie o životnej poistke, takže to si môže uplatniť tu v DP a asi mu niečo vrátia, však? Prosím poraďte. O zahraničných veciach nemám ani páru.
    Aj keď mu v Slovinsku urobili RZP, daňové priznanie typu A - ak tam je ako zamestnanec - podáva aj na Slovensku /zdaňuje tu celosvetové príjmy/. Vyžiada si potvrdenie od zamestnávateľa v Slovinsku, prepočíta príjem kurzom NBS /predpokladám, že sa jedná o EUR/ k 31.12.07. Na Slovensku si uplatňuje nezd.časť základu dane na seba, manželku, môže si odpočítať aj životnú poistku a požiadať o vyplatenie daňového bonusu. K DP prikladá rodný list dieťaťa.
    Daň zaplatenú v Slovinsku mu u nás nevrátia, vyplatia mu iba daňový bonus na dieťa.
    So Slovinskom je metoda zápočtu dane - naopak, z min. roku mám skúsenosť, že vyšli dosť vysoké nedoplatky /slobodným zamestnancom /

    --------
    Veronika

    MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

    mamicka na RD :) MichaelaMA
    A to znamená, že musí zaplatiť daň aj tam aj tu? Akurát tu bude mať menší základ dane o odp. položku na manželku a daň. bonus? Dobre rozumiem? Akurát bud. rok bude mať menší príjem o zaplatenú daň z tohto roku. A to si bud. rok ešte dá zaplatenú daň na Slovensku ako čo? Ďakujem. Moc zložité.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MichaelaMA Pozri príspevok
    A to znamená, že musí zaplatiť daň aj tam aj tu? Akurát tu bude mať menší základ dane o odp. položku na manželku a daň. bonus? Dobre rozumiem? Akurát bud. rok bude mať menší príjem o zaplatenú daň z tohto roku. A to si bud. rok ešte dá zaplatenú daň na Slovensku ako čo? Ďakujem. Moc zložité.
    Metoda započtu dane znamena, že daň zaplatená v Slovinsku sa mu započíta na Slovensku./teda vypočítana daň podľa slov.zákonov sa mu zníži o daň zaplatenú v Slovinsku/. Budúci rok nemá nič spoločné s touto daňou.
    Ano, je to dosť komplikovaný výpočet, preto je lepšie zveriť DP do rúk odborníka. Škoda že ste nepožiadali do 16.3.08 o odklad na podanie daň. priznania.
    Má už potvrdenie o príjme ?

    MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

    mamicka na RD :) MichaelaMA
    Neviem, spýtam sa. Na tom potvrdení teda bude aj zaplatená daň.. Vlastne áno. Ja som nechápavá. Pardon. Ja som myslela , že ak mu vyšiel náhodou nedoplatok pri RZD, tak to asi na potvrdení nebude, však? Ale to asi priloží potvrdenie o podaní RZD? Správne? A to isté pri preplatku. Ale je asi málo pravdepodobné, že to nebude sedieť, nie? Takže keď by mi dali urobiť DP, tak mám postupovať akoby to bolo zo Slovenska s tým, že samozrejme prepočítam príjem podľa kurzu NBS alebo ešte niečo je rozdielne? Ospravedlňujem sa, ale asi mi to pomalšie páli.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MichaelaMA Pozri príspevok
    Neviem, spýtam sa. Na tom potvrdení teda bude aj zaplatená daň.. Vlastne áno. Ja som nechápavá. Pardon. Ja som myslela , že ak mu vyšiel náhodou nedoplatok pri RZD, tak to asi na potvrdení nebude, však? Ale to asi priloží potvrdenie o podaní RZD? Správne? A to isté pri preplatku. Ale je asi málo pravdepodobné, že to nebude sedieť, nie? Takže keď by mi dali urobiť DP, tak mám postupovať akoby to bolo zo Slovenska s tým, že samozrejme prepočítam príjem podľa kurzu NBS alebo ešte niečo je rozdielne? Ospravedlňujem sa, ale asi mi to pomalšie páli.
    Pozri si tento vzorový príklad od Johanky. Je to síce DP B, ale postup pri metode zápočtu je rovnaký.
    http://www.porada.sk/72384-vzor-dp-t...tml#post672263

    ----------
    Veronika

    MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

    mamicka na RD :) MichaelaMA
    predpokladám, že nedoplatky vyšli kvôli tomu, že v Slovinsku je väčšia nezd. časť na daňovníka. Správne?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MichaelaMA Pozri príspevok
    predpokladám, že nedoplatky vyšli kvôli tomu, že v Slovinsku je väčšia nezd. časť na daňovníka. Správne?
    To neviem, možno aj nižšia sadzba dane. Neskúmala som to.

    MichaelaMA je offline (nepripojený) MichaelaMA

    mamicka na RD :) MichaelaMA
    Môžem sa ešte spýtať? Keďže mu preplatok na dani nevrátia, tak si asi o ňu ani nemá žiadať v DP, však? Ďakujem . To bolo posledné. Ste super.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MichaelaMA Pozri príspevok
    Môžem sa ešte spýtať? Keďže mu preplatok na dani nevrátia, tak si asi o ňu ani nemá žiadať v DP, však? Ďakujem . To bolo posledné. Ste super.
    Postupuj podľa vzoru Johanky, resp. podľa pokynov v DP r.49-53, Ak je daň zaplatená v Slovinsku vyššia ako ti vyjde daňová povinnosť na r. 45, na r. 54 uvádzaš 0, takže ti nemajú čo vrátiť.
    Čítaj pozorne "pokec" k jednotlivým riadkom.

    ---------
    Veronika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.