Zavrieť

Porady

Kúpa pozemku v JÚ

Dobrý deň,
prosila by som Vás o radu, ako v jednoduchom účtovníctve (mrp) zaúčtovať kúpu pozemku. Bude celá suma výdavkom ovplyvňujúcim základ dane?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Je to výdavok neovplyvňujúci základ dane. A dokonca pozemky sa ani neodpisujú.

    Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

    Ka-Be
    A čo bude v prípade, ak tento pozemok (stavebný) predám? Tiež bude príjmom nezahrňovaným do ZD?
    Podľa akého zákona je to výdavkom neovplyvňujúcim ZD?

    ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ka-Be Pozri príspevok
    A čo bude v prípade, ak tento pozemok (stavebný) predám? Tiež bude príjmom nezahrňovaným do ZD?
    Podľa akého zákona je to výdavkom neovplyvňujúcim ZD?

    ďakujem
    V prípade predaja výdavkom bude kúpna cena. Podľa zákona o dani z príjmov. Pozri si §19 a následne.

    Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

    Ka-Be
    Ešte posledná otázka. Ak tento pozemok nepredám a použila by som ho neskôr na výstavbu haly, čo s kúpnou cenou? Nevstúpi mi do výdavkov ovplyvňujúcich ZD vôbec?
    ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ka-Be Pozri príspevok
    Ešte posledná otázka. Ak tento pozemok nepredám a použila by som ho neskôr na výstavbu haly, čo s kúpnou cenou? Nevstúpi mi do výdavkov ovplyvňujúcich ZD vôbec?
    ďakujem
    Nevstúpi. Pozemky sa neodpisujú.

    Standa je offline (nepripojený) Standa

    Standa
    Ja by som sa Vás len chcela spýtať ako Vám zapísali pozemok v katastri, či na firmu - SZČO alebo len na meno podnikateľa.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Z postupov účtovania pre JÚ:

    POZERMOK AKO TOVAR
    (4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.
    - to by mohol byť aj pozemok kúpený za účelom jeho predaja (tak je uvedené aj v postupoch pre podvojné účtovníctvo)

    POZEMOK AKO MAJETOK
    (3) V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj dlhodobý hmotný majetok obstaraný na účely jeho predaja, na ktorom sa bude vykonávať technické zhodnotenie. V knihách dlhodobého majetku sa účtuje aj toto technické zhodnotenie.
    - ak sa na pozemku budú vykonáať úpravy, ide o dlhodobý majetok a nie zásoby.

    Standa je offline (nepripojený) Standa

    Standa
    Ja mám skôr problém v tom čo robiť keď kataster odmietol zaregistrovať pozemok na SZČO - kúpu pozemku sme financovali z kontokorentu - kúpno predajná zmluva bola robená na SZČO s IČOm a obsahovala aj všetky údaje o firme, no na základe toho, že to katastrálny úrad odmietol zapísať - musela sa zmluva prepracovať na FO s jej osobnými údajmi na základe prvej KPZ sme vyplatili kúpnu cenu prevodom z účtu - ako mám teraz evidovať vzniknutý výdaj?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Kataster zapíše na IČO len právnické osoby. SZČO je FO, preto sa zapisuje s osobnými údajmi. Nájdeš to v kastr. zákone. Vzniknutý výdavok bude výdavkom neovp. základ dane a pozemok zaeviduješ v evidencii majetku. Odpisovať ho nemôžeš.
    Už som to našla. Pozri §42 ods.2 písm.a) http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/katastralny-zakon/
    Naposledy upravil Marína : 17.07.08 at 18:36

    Standa je offline (nepripojený) Standa

    Standa
    Ďakujem, a ešte otázočka, náklady spojená s uzavretím kúpno predajnej zmluvy a poplatky a úroky z čerpania kontokorentu môžem normálne účtovať v JU do réžie ako výdavok ovpl. základ dane?
    Veľmi pekne Ďakujem

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Postupy účtovania v JU
    § 7
    Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov
    (1)V knihách dlhodobého majetku sa účtuje dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. Obdobne sa účtuje aj dlhodobý majetok obstaraný vlastnou činnosťou. V knihách dlhodobého majetku sa uvádza aj zľava z ceny, ak je poskytnutá pred zaradením dlhodobého majetku do používania.
    Alena Šimová
    Standa Pozri príspevok
    Ďakujem, a ešte otázočka, náklady spojená s uzavretím kúpno predajnej zmluvy a poplatky a úroky z čerpania kontokorentu môžem normálne účtovať v JU do réžie ako výdavok ovpl. základ dane?
    Veľmi pekne Ďakujem
    čo sa týka úrokov z úveru, tie môžu byť súčasťou vstupnej ceny do zaradenia do používania, ak sa tak podnikateľ rozhodne. V ostatných prípadoch sú VOZD. Je to v súlade s postupmi účtovania pre JU aj PU. Prikladám odpoveď DRSR na moju otázku:
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 19 ods. 3 písm. s) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú daňovými výdavkami úroky z úverov na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, ak podľa osobitného predpisu sa tieto úroky účtujú v nákladoch.
    Podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala podľa zákona o účtovníctve, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. Za predpokladu, že o nehnuteľnosti, ktorá bola obstaraná z úveru sa účtovalo už v roku 2007 ako o obchodnom majetku v súlade s postupmi účtovania pre jednoduché účtovníctvo a podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, potom aj úroky z úveru platené v roku 2007 je možné považovať za daňové výdavky, ak sa účtovali v nákladoch
    Odbor služieb pre verejnosť

    Váš dopyt:

    Podnikateľ účtujúci v sústave JU kúpil v máji 2007 nehnuteľnosť. Táto nehnuteľnosť bola na neho zapísaná v katastri nehnuteľností v 5/07. Na nehnuteľnosť si vzal úver. Rozhodol sa, že úroky z úveru nebudú súčasťou vstupnej ceny. Úrok z úveru začal platiť od júna 2007. Majetok zaradil do evidencie majetku v 5/07. V roku 2007 však tento majetok neodpisoval, pretože majetok nebol v stave na používanie. Majetok začal využívať v roku 2008. Mohli úroky z úveru byť v roku 2007 daňovým výdavkom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.