Zavrieť

Porady

odpisy

Prosím o radu, musia sa uplatniť odpisy v daňovom priznaní aj ked je podnik v mínuse?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vlaka0 Pozri príspevok
Prosím o radu, musia sa uplatniť odpisy v daňovom priznaní aj ked je podnik v mínuse?
Nie, môžeš odpisovanie prerušiť.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

účtovné odpisy si musíš uplatniť. daňové môžeš prerušiť. ak prerušíš daňové odpisy, v daňovom priznaní, str. 4 tab. B- Odpisy hmotného majetku r. 3 uvedieš sumu prerušených daňových odpisov, uplatnené účtovné odpisy dáš do r. 2, na riadok 150 (str. 2) dáš ich rozdiel (napr. ak účtovné odpisy sú 10.000 a daňovo si nechceš uplatniť nič, t.j. 0, pripočítateľná položka je 10.000)
0 0
vlaka0 vlaka0

vlaka0 je offline (nepripojený) vlaka0

Takže keď ho preruším v budúcom daňovom priznaní uvediem to čo som mala uviesť teraz, alebo tento rok celkom preskočím?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vlaka0 Pozri príspevok
Takže keď ho preruším v budúcom daňovom priznaní uvediem to čo som mala uviesť teraz, alebo tento rok celkom preskočím?
Nie, nepreskočíš, budeš odpisovať ako v roku, v ktorom boli prerušené.Napr. odpisovala si 2. rok, minulý rok bol 3., ale si ich prerušila, tak v budúcom období pokačuješ v odpise v 3.roku.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

vlaka0 Pozri príspevok
Takže keď ho preruším v budúcom daňovom priznaní uvediem to čo som mala uviesť teraz, alebo tento rok celkom preskočím?
ako už bolo spomenuté, prerušiť môžeš iba odpisy daňové, účtovať na účte 551 odpisy stále budeš;
ak daňové odpisovanie prerušíš, tak na budúci rok si uplatníš daňový odpis z tohto roku a daňovo budeš odpisovať o jeden rok dlhšie; daňové odpisy môžeš prerušiť aj na viacej rokov po sebe.
napr. auto za 400 000 tis. obstarané v roku 2006 - ročný daňový odpis 100 000 Sk
daňový odpis roku 2006 - 100 000 Sk
daňový odpis roku 2007 - 0 Sk - odpisy prerušené
daňový odpis roku 2008 - 100 000 Sk
daňový odpis roku 2009 - 100 000 Sk
daňový odpis roku 2010 - 100 000 Sk

Pôvodne by si auto daňovo odpísala v roku 2009 - ak odpis na jeden rok prerušíš, predlžuje sa ti doba daňového odpisovania o 1 rok - čiže do roku 2010.
0 0
vlaka0 vlaka0

vlaka0 je offline (nepripojený) vlaka0

Ďakujem, už tomu rozumiem.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Nerozumiem dobre tomu, keď preruším odpisy HM účtovne ich musím zaučtovať do nákladov a potom v DP ich prirátať v r.150 k ZD? Učtovné a daňové odpisy sa už teda nebudú rovnať.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Áno, nebudú
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ale potom posledný rok uplatním len daňové odpisy v DP ako pol.zniž.ZD v r.250 a na str.4 tab.B r.1 ,ale účtovné už nie?Je to chyba keď sa prerušenie odpisu neučtuje?
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte. Mám otázku, ešte som to nikdy neriešila, tak neviem ako na to. Osobný automobil som v r.2006 zaradila s nejakou OC, v r. 2007 som ale zistila, že mala byť vyžšia. Teraz neviem ako mám postupovať. Robím v programe ALfa. Ja som to urobila, tak, že som v roku 2007 dala "navýšenie ceny" o tú sumu, ktorá mi chýbala od OC. Odpisy na rok 2007 (mám rovnomerné) vypočítam už z tej novej OC ? Alfa mi to síce vypočítala z novej OC ale ten zvyšok, čo som si vlastne neodpísala minulý rok, mi predĺžila odpisy o jeden rok a tam to dala. Ako to má vlastne byť ? Poraďte. ďakujem.
0 0
zuzanavo zuzanavo

zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

Ahojte. Preruším daňové odpisy napr. v r. 2006,2007, v roku 2008 majetok predám. V r. 2008 nemôžem uplatniť daň. odpisy, lebo už spomínaný majetok nemám. Ale čo s prerušenými odpismi? Nemôžem ich predsa neuplatniť nikdy. Niekde som sa tu dočítala, že zostatková daňová cena sa uplatní v daň. priznaní za 2008. Je to tak? Musí sa naraz uplatniť a v r. 2008? Kde v zákonoch by som o tom našla zmienku? Poprosím Vás, ak sa viete k tomu vyjadriť, potrebujem podať dodatočné DP.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

zuzanavo Pozri príspevok
Ahojte. Preruším daňové odpisy napr. v r. 2006,2007, v roku 2008 majetok predám. V r. 2008 nemôžem uplatniť daň. odpisy, lebo už spomínaný majetok nemám. Ale čo s prerušenými odpismi? Nemôžem ich predsa neuplatniť nikdy. Niekde som sa tu dočítala, že zostatková daňová cena sa uplatní v daň. priznaní za 2008. Je to tak? Musí sa naraz uplatniť a v r. 2008? Kde v zákonoch by som o tom našla zmienku? Poprosím Vás, ak sa viete k tomu vyjadriť, potrebujem podať dodatočné DP.
Pozri napr. Zákon o DzP §19 ods.3, časť citujem:

(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[quote=zuzanavo;1040640]Ahojte. Preruším daňové odpisy napr. v r. 2006,2007, v roku 2008 majetok predám. V r. 2008 nemôžem uplatniť daň. odpisy, lebo už spomínaný majetok nemám. Ale čo s prerušenými odpismi? quote]

No tie už neuplatníš, kedže už nemáš čo daňovo odpísať.
0 0
zuzanavo zuzanavo

zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

zuzanavo Pozri príspevok
Ahojte. Preruším daňové odpisy napr. v r. 2006,2007, v roku 2008 majetok predám. V r. 2008 nemôžem uplatniť daň. odpisy, lebo už spomínaný majetok nemám. Ale čo s prerušenými odpismi? Nemôžem ich predsa neuplatniť nikdy. Niekde som sa tu dočítala, že zostatková daňová cena sa uplatní v daň. priznaní za 2008. Je to tak? Musí sa naraz uplatniť a v r. 2008? Kde v zákonoch by som o tom našla zmienku? Poprosím Vás, ak sa viete k tomu vyjadriť, potrebujem podať dodatočné DP.
Radšej by som bola konkretnejšia, takže. Majetok zaradený v roku 2005 v hodnote 160 000.-Sk
2005 -prerušený odpis
2006 odpis 26 667 Sk
2007 - prerušený odpis
2008 - predaný
V podstate by som mala ešte uplatniť 2 x odpis a to: 44 445 Sk + 35 556 Sk = 80 001.- Sk
V roku predaja 2008 bola účtovaná do nákladov zost. účtovná cena majetku: 73 309 Sk.
160 000 mínus jeden uplatnený odpis 26 667 mínus zaúčtovaná zost. cena 73 309 = 60 024._Sk - mala by to byť moja daňová zostatková cena, o ktorú ponížim daň. základ v Dp (ešte neviem na ktorom riadku). Je to tak správne? Lebo pokiaľ by som uplatnila doteraz odložené odpisy celkom tj. 80 001 Sk, dostala by som do daní viac než obstar. cenu. Tak neviem.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
V roku 2005 si zivnostnik FO kupil automobil a zaradil ho do podnikania robil JÚ a v nom si uctoval aj odpisy a leasing z tohto automobilu. V roku 2006 presiel na s.r.o. odpisy a leasing mal pokracoval dalej. V roku 2008 v Marci mu skoncil leasing takze na 474 uz by nemal mat ziaden zostatok.
K 31.12.2008 vsak na ucte 474 vykazuje zostatok 3 €. Ako odstrániť tuto chybu?

Auto sa malo odpisovat 4 roky. Ako zistim ci sa uz doodpisovalo alebo este treba odpisovat? Na ucte 022 ma byt ta ista ako na ucte 082? Mam trosku hokej v odpisoch tak dakujem za kazdu dobru radu
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Kvietocek Pozri príspevok
V roku 2005 si zivnostnik FO kupil automobil a zaradil ho do podnikania robil JÚ a v nom si uctoval aj odpisy a leasing z tohto automobilu. V roku 2006 presiel na s.r.o. odpisy a leasing mal pokracoval dalej. V roku 2008 v Marci mu skoncil leasing takze na 474 uz by nemal mat ziaden zostatok.
K 31.12.2008 vsak na ucte 474 vykazuje zostatok 3 €. Ako odstrániť tuto chybu?

Auto sa malo odpisovat 4 roky. Ako zistim ci sa uz doodpisovalo alebo este treba odpisovat? Na ucte 022 ma byt ta ista ako na ucte 082? Mam trosku hokej v odpisoch tak dakujem za kazdu dobru radu
Zostatok na účte 474 môže byť z nejakej účtovnej chyby.
Záväzok v účtovníctve odstrániš zúčtovaním do výnosov napr. 474/648.

Daňovo sa majetok musí odpísať počas doby trvania leasingu. Pokiaľ je už leasing skončený, už by mal byť majetok odpísaný.

Účtovné odpisy mohli byť stanovené na mesiace presne tak ako boli daňové, ale mohli byť stanovené aj ináč.
Ako to bolo, zistíš na karte tohto majetku.
Ak je auto už aj účtovne odpísané, výška oprávok (účet 082) sa rovná obstaravacej cene (účet 082 022).
Naposledy upravil azla : 15.05.09 at 05:24
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Ak je auto už aj účtovne odpísané, výška oprávok (účet 082) sa rovná obstaravacej cene (účet 082).[/QUOTE]

082=082?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Ak mam na 022 sumu 6 000 a na 082 sumu 4000 je to v poriadku? Nic ine nemam iba auto na tychto uctoch
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Na účte 022 je obstarávacia cena.
Na účte 082 sú oprávky (kumulované odpisy).

Ak 022 > 082 ..... z toho vyplýva, že majetok ešte nie je účtovne odpísaný.
Pozri si do účtovníctva ako boli v jednotlivých rokoch účtované odpisy.
Pozri si aj na kartu majetku aké tam maš záznamy. Vyzerá to , že aj keĎ je leasing skončený, daňovo je auto odpísané, avšak účtovne ešte nie je odpísané a ďalej ho odpisuješ podľa účtovného odpisového plánu.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Len pre istotu si to zopakujem
022 = 082 vtedy je úplne skoncene odpisovanie
kedze to tak nie je tak budem kazdy mesiac robit ID s predpisom 551/082
kym sa mi 082 nevyrovna 022. Spravne?
Na 022 a 082 budem dokedy mat tu sumu, kym nevyradim majetok z firmy alebo mi to treba este nejak zaradit?
Co sa tyka odpisov robim len ten jeden predpis 551/082 alebo este nejaky iny?
Dakujem velmi pekne za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať