Zavrieť

Porady

uctovanie bank.vypisov

mozte mi prosim niekto poradit ohladne uctovania bank. vypisov, napr. vybery z bankomatu, alebo platby kartou. ako je to s tymi datumami, ktory mam zauctovat, datum zuctovania? a co s datumom spracovania? ide to cez 261?

dakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emula1 Pozri príspevok
mozte mi prosim niekto poradit ohladne uctovania bank. vypisov, napr. vybery z bankomatu, alebo platby kartou. ako je to s tymi datumami, ktory mam zauctovat, datum zuctovania? a co s datumom spracovania? ide to cez 261?

dakujem
dátum, keby bol pohyb na účte- teda dátum zúčtovania
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Ahoj Tweety, a ako to je pri platbe kartou, dnes sa mi dostal do ruk vypis na ktorom je uvedene ze 27.3.2008 bola urobena platba v HOrnbachu, ale vypis ukazuje 31.3.... teraz je to v podstate okay, ale ak by to bolo na prelome ako by to bolo v pripade DPH? z hľadiska DPH by to malo byť 27.3. a z hľadiska bankoveho vypisu 31.3... riešiť to potom cez 261? a ako to riešite z hľadiska zakladania dokladov.. ak by to islo pokladnou, tak do pokladne, ak by to bol záväzok, tak do faktúr, ale v tomto prípade, platbe kartou, to jednoducho pripojím k výpisu, do bankovej knihy? Riešila som už rôzne veci, ale toto je prvý krát...
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Ally Klima Pozri príspevok
Ahoj Tweety, a ako to je pri platbe kartou, dnes sa mi dostal do ruk vypis na ktorom je uvedene ze 27.3.2008 bola urobena platba v HOrnbachu, ale vypis ukazuje 31.3.... teraz je to v podstate okay, ale ak by to bolo na prelome ako by to bolo v pripade DPH? z hľadiska DPH by to malo byť 27.3. a z hľadiska bankoveho vypisu 31.3... riešiť to potom cez 261? a ako to riešite z hľadiska zakladania dokladov.. ak by to islo pokladnou, tak do pokladne, ak by to bol záväzok, tak do faktúr, ale v tomto prípade, platbe kartou, to jednoducho pripojím k výpisu, do bankovej knihy? Riešila som už rôzne veci, ale toto je prvý krát...
Bankový výpis nemá nič spoločné s DPH, tú učtuješ na základe faktúry alebo pokladničného dokladu. Výbery z bankomatu, aj platby kartou účtuješ voči 261 s tým dátumom, ku ktorému bola transakcia uskutočnená BV (261/221), ak účtuješ debetné karty, kreditky : BV 335/261, úhrada dlžnej sumy 261/221
Naposledy upravil martinius : 01.04.08 at 12:51
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Ahoj, ďakujem za odpoveď,
ja viem že nemá nič spoločné s dph, ale keď je to platba za materiál,alebo tovar, tak máš bloček, išlo mi o to, ako ten bloček z reg. pokladne napr. zaúčtuješ? dáš ho do pokladne? ale to nebol výdaj z pokladne, ale platba kartou.... jednou z možností by bolo účtovať to ako fa a potom úhradu, keď by som dostala výpis z účtu...
do pokladne mi to nesedí, veď v hotovosti to nebolo...
hmm.. poraďte..
ďakujem martinius
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ally Klima Pozri príspevok
Ahoj, ďakujem za odpoveď,
ja viem že nemá nič spoločné s dph, ale keď je to platba za materiál,alebo tovar, tak máš bloček, išlo mi o to, ako ten bloček z reg. pokladne napr. zaúčtuješ? dáš ho do pokladne? ale to nebol výdaj z pokladne, ale platba kartou.... jednou z možností by bolo účtovať to ako fa a potom úhradu, keď by som dostala výpis z účtu...
do pokladne mi to nesedí, veď v hotovosti to nebolo...
hmm.. poraďte..
ďakujem martinius
Platba kartou sa môže zaúčtovať ako pohľadávka (voči zamestnancovi, spoločníkovi - kto vlastní kartu)
335,355/221
Uvedená pohľadávka za zúčtuje (zníži ) predložením dokladov na zúčtovanie (napr. bločkov z ERP) . Tieto doklady sa môžu zúčtovať v rámci interných dokladov.
5xx,343/335,355
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

super, ďakujem, teraz som to už pochopila.. a potom tie ERP bločky eviduješ s internými dokladmi..tak?
a ešte čo s dátumami...?
v mojom prípade mám výpis z BU z 31,3,, uvedené je že to bolo uhradené nakúpené 27.3. takže mám zaúčtovať ako.. podľa toho čo píšeš pohľadávka vznikne 355/221 vznikne v tomto prípade neskôr ako je dátum na ERP.. možno to len komplikujem, ale to ja vždy
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Ally Klima Pozri príspevok
super, ďakujem, teraz som to už pochopila.. a potom tie ERP bločky eviduješ s internými dokladmi..tak?
a ešte čo s dátumami...?
v mojom prípade mám výpis z BU z 31,3,, uvedené je že to bolo uhradené nakúpené 27.3. takže mám zaúčtovať ako.. podľa toho čo píšeš pohľadávka vznikne 355/221 vznikne v tomto prípade neskôr ako je dátum na ERP.. možno to len komplikujem, ale to ja vždy
ERP bločky evidujem s ID,
ak máš najskôr k dispozícii bank.výpis účtuješ ako píše Azla, potom cez ID ERP ku dňu predloženia zamestnancom,
ak máš prvý ERP - v deň uskutočnenia platby, ja účtujem cez 5..,343/261, neskôr cez bank.výpis zúčtujem 261/221
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Systém, ktorý si účtovná jednotka zvolí, by mal byť popísaný v internej smernici.
V každom prípade systém účtovania by mal byť prehľadný, aby sa správne vedeli priradiť platby k nákupom.
Je to dôležité vtedy, ak majú vo firme viacerí zamestnanci, tiež majitelia platobné karty k účtom.
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

ďakujem všetkým za rady, konateľ si prvý krát vo firme zaobstaral platobné karty a používa ich dosť hore dole.. tak som sa chcela uistiť ako to riešiť...
ešte raz ďakujem.
0 0
Omaria Omaria

Omaria je offline (nepripojený) Omaria

Petra29 Pozri príspevok
ERP bločky evidujem s ID,
ak máš najskôr k dispozícii bank.výpis účtuješ ako píše Azla, potom cez ID ERP ku dňu predloženia zamestnancom,
ak máš prvý ERP - v deň uskutočnenia platby, ja účtujem cez 5..,343/261, neskôr cez bank.výpis zúčtujem 261/221
Na zahr. bankovom výpise mam za mesiac veľa patieb kartou a poplatkov za pohyby. Môžem zaúčtovať NBS - priemerným kurzom za mesiac alebo kazdý pohyb zvlášť.
Ďakujem....
0 0
Omaria Omaria

Omaria je offline (nepripojený) Omaria

Na CZ aj EUR zahr. bankovom výpise mam za mesiac veľa platieb kartou a poplatkov za pohyby. Môžem zaúčtovať NBS - priemerným kurzom za mesiac alebo kazdý pohyb zvlášť?
Ďakujem....
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ja účtujem každý pohyb zvlášť a na konci urobím kurzový rozdiel.
0 0
Omaria Omaria

Omaria je offline (nepripojený) Omaria

Na zahr. bankovom výpise mam za mesiac veľa patieb kartou a poplatkov za pohyby. Môžem zaúčtovať NBS - priemerným kurzom za mesiac alebo kazdý pohyb zvlášť.
Ďakujem....
0 0
Omaria Omaria

Omaria je offline (nepripojený) Omaria

Mám ich za mesiac asi 50 na jednom účte. Ako to myslíš kurzový rozdiel na konci.
0 0
Omaria Omaria

Omaria je offline (nepripojený) Omaria

Omaria Pozri príspevok
Mám ich za mesiac asi 50 na jednom účte. Ako to myslíš kurzový rozdiel na konci.
Na konci mesiaca?
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

No položky účtuješ po dátumoch: 1,2....a na konci mesiaca 31. urobíš kurzový rozdiel podľa kurzu NBS.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

zuhl Pozri príspevok
No položky účtuješ po dátumoch: 1,2....a na konci mesiaca 31. urobíš kurzový rozdiel podľa kurzu NBS.
???
A z akého dôvodu?
Súhlasím len v tom prípade, ak hovoríš o 31.decembri a riadnej účtovnej závierke, ak je účtovným obdobím kalendárny rok od 01.01. do 31.12.

KR riešime k dátumu účtovnej závierky, či už riadnej alebo mimoriadnej...

Úhrady treba zaúčtovať kurzom NBS v deň zúčtovania - odpísania z účtu alebo pripísania na účet.
0 0
caramellka caramellka

caramellka je offline (nepripojený) caramellka

Prosím vás, dá sa platba kreditnou kartou účtovať aj cez účet 325?
- bloček z ERP zaúčtovať ako interný doklad: 501, 343 / 325
- výpis z BÚ: 325 / 221 ?
Bolo mi povedané, že cez 261 to nemôžem účtovať, lebo cez 261 sa účtujú len prevody medzi bankou a pokladnicou...
Ďakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

caramellka Pozri príspevok
Prosím vás, dá sa platba kreditnou kartou účtovať aj cez účet 325?
- bloček z ERP zaúčtovať ako interný doklad: 501, 343 / 325
- výpis z BÚ: 325 / 221 ?
Bolo mi povedané, že cez 261 to nemôžem účtovať, lebo cez 261 sa účtujú len prevody medzi bankou a pokladnicou...
Ďakujem.
Už som prezentovala svoj názor v príspevku č. 6.
http://www.porada.sk/697543-post6.html

Vo firme mám zavedený tento spôsob a osvedčil sa mi. Ak nevyhovuje (náplňou) účet 335, 355 - používam účet 378. Každý použivateľ karty má svoju evidenciu v saldokonte (nemusí byť), a je to prehľadné.
Väčšinou mám najprv výpis z BÚ - naúčtuje sa pohľadávka, predložením dokladov na zúčtovanie sa pohľadavka zníži.

Tento spôsob je vhodný aj napr. pri vodičoch (kamionistoch), ktorí počas napr.dvoch týždňov "míňajú", k dispozícii sú výpisy o platbách, výberoch a následne po návrate z cesty sa doklady predložia na vyúčtovanie.
0 0
caramellka caramellka

caramellka je offline (nepripojený) caramellka

Ja mám práveže vždy najprv bloček a až potom výpis a na výpise je to zúčtované tak 2-3 dni po dátume na bločku z ERP. Preto som myslela, že to mám účtovať cez ostatné záväzky, alebo niečo také. U nás má kreditnú kartu len konateľka a nakupuje len v hypermarketoch kancel. potreby, občas tovar.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať