Zavrieť

Porady

JU - uctovanie zaloh + evidencia

Ahojte,

ako sa uctuju v JU zalohy?
Priklad:

1) dosla mi zalohova faktura a platim ji z BU
- zalohovu fakturu zaevidujem v knihe zavazkov?
- platbu zalohove faktury uctujem ako nedanovy vydavok?

2) dosiel mi tovar a faktura s pozn. zaplatene
- fakturu nezaevidujem do knihy zavazkov, pretoze uz je zaplatena?
- vystavim interny doklad, k nemu prilozim fakturu a zauctujem danovy vydavok? Kedy? Ihned alebo az v ramci uzaverkovych praci?

Voped dakujem
Usporiadat
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

plasmuska Pozri príspevok
Ahojte,

ako sa uctuju v JU zalohy?
Priklad:

1) dosla mi zalohova faktura a platim ji z BU
- zalohovu fakturu zaevidujem v knihe zavazkov?
- platbu zalohove faktury uctujem ako nedanovy vydavok?

2) dosiel mi tovar a faktura s pozn. zaplatene
- fakturu nezaevidujem do knihy zavazkov, pretoze uz je zaplatena?
- vystavim interny doklad, k nemu prilozim fakturu a zauctujem danovy vydavok? Kedy? Ihned alebo az v ramci uzaverkovych praci?

Voped dakujem
je tu o tom veľa popísané, napr.
zalohova fa v JU
0 0
plasmuska plasmuska

plasmuska je offline (nepripojený) plasmuska

diky za link, zadavala som asi do vyhledavaca spatne klicove slovo a tak sa mi nic neobjavilo
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

prosím Vás, čítala som všetky príspevky o zálohových faktúrach. Je mi jasné, keď príde zálohová faktúra na menšiu sumu ako vyúčtovacia, alebo rovnaká a výsledná je nulová. Ale neviem si poradiť so zálohovými faktúrami, ktoré prídu: Faktúra vystavená na zálohovú platbu napr. 300.000,- Sk, a k tomu mi prídu 3 faktúry, kde je časť z tých 300.000,- odrátaná a každá faktúra je vlastne nulová. ... ako postupovať? Zapísať zálohovú faktúru do knihy daň.dokladov a tie tri ako nulové tiež ??? Alebo zálohovú nezapísať do knihy daň.dokladov iba vyúčtovacie? Do VOZ pôjde suma zo zálohovej faktúry?ĎAKUJEM.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Ja to robím takto:
zálohová faktúra - zaevidujem do knihy záväzkov a účtujem úhradu v roku 2008 ako výdaj ovplyvňujúci základ dane - podľa toho, čoho sa to týka - tovar, materiál, služby.... Účtujem v Alfe a tá mi umožňuje ešte analytické členenie, takže napr. na tovar mám členenie výdavok na tovar - záloha. Keď mi príde konečná faktúra, zaevidujem ju do knihy záväzkov a následne cez interný doklad urobím storno zálohy a zúčtujem úhradu faktúry ako výdaj za tovar. Tak mi na analytike zálohy na tovar zostane iba nevyúčtovaná záloha.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Alena Šimová Pozri príspevok
Ja to robím takto:
zálohová faktúra - zaevidujem do knihy záväzkov a účtujem úhradu v roku 2008 ako výdaj ovplyvňujúci základ dane - podľa toho, čoho sa to týka - tovar, materiál, služby.... Účtujem v Alfe a tá mi umožňuje ešte analytické členenie, takže napr. na tovar mám členenie výdavok na tovar - záloha. Keď mi príde konečná faktúra, zaevidujem ju do knihy záväzkov a následne cez interný doklad urobím storno zálohy a zúčtujem úhradu faktúry ako výdaj za tovar. Tak mi na analytike zálohy na tovar zostane iba nevyúčtovaná záloha.
Dík za odpoveď.Ale moja otázka: do knihy záväzkov sa zapíše nulová faktúra? Keby bola predfaktúra, tak ju nezapíšem do došlých faktúr, ale ked je faktúra na určitú sumu, a ďalšia faktúra na sumu - záloha, tak sa zapíše do faktúr aj tá nulová ako ďalšia faktúra?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

NIE. Robím to nasledovne:
1, príde zálohová faktúra, zaevidujem ju v plnej výške do záväzkov
napr. 119 000,- SK
2. urobím úhradu v PD - napr. výdavok za tovar - členenie záloha. - 119 000,- SK
3. príde konečná faktúra - zaevidujem ju v plnej výške do záväzkov.
100 000,- SK základ dane
19 000,- SK DPH
4. v PD cez ID urobím storno výdaja za tovar - členenie záloha.
- 119 000,- SK
5. v PD cez ID urobím úhradu konečnej faktúry - 100 000,- SK výdavok
19 000,- SK DPH.

vo výdavkoch mi tak zostane 100 000,- SK
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
1., link v druhom príspevku je 3 (tri) roky starý, a z toho dôvodu aj paragrafové znenie nie je aktuálne.
2., prečo sa má zálohová FA zaevidovať v knihe záväzkov? Jednoducho sa úhrada zaeviduje do PD na základe výpisu z BU, resp. cez pokladňu a vzniká tým vlastne pohľadávka voči dodávateľovi - čo ak nepríde k splneniu dodávky, alebo k inej situácii?
3., Dodávateľ je povinný vystaviť na prijatú zálohu doklad na odpočet DPH (pri nesplnení dodávky v danom mesiaci) - účtuje sa len do evidencie DPH.
4., Po splnení dodávky dodávateľ vystaví FA, kde sú uvedené zaplatené zálohy. Výsledok na FA môže byť mínusový, rovný alebo plusový. A podľa toho sa všetko účtuje, preúčtováva.....atď všetko závisí od možností použitého sw.

Aby jednoduché účtovníctvo bolo jednoduchšie.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

ekopo Pozri príspevok
1., link v druhom príspevku je 3 (tri) roky starý, a z toho dôvodu aj paragrafové znenie nie je aktuálne.
2., prečo sa má zálohová FA zaevidovať v knihe záväzkov? Jednoducho sa úhrada zaeviduje do PD na základe výpisu z BU, resp. cez pokladňu a vzniká tým vlastne pohľadávka voči dodávateľovi - čo ak nepríde k splneniu dodávky, alebo k inej situácii?
3., Dodávateľ je povinný vystaviť na prijatú zálohu doklad na odpočet DPH (pri nesplnení dodávky v danom mesiaci) - účtuje sa len do evidencie DPH.
4., Po splnení dodávky dodávateľ vystaví FA, kde sú uvedené zaplatené zálohy. Výsledok na FA môže byť mínusový, rovný alebo plusový. A podľa toho sa všetko účtuje, preúčtováva.....atď všetko závisí od možností použitého sw.

Aby jednoduché účtovníctvo bolo jednoduchšie.
Tiež som sa chcela na to opýtať, veď v Postupoch JU je jasne definované, že prijatý preddavok je môj záväzok a zaplatený preddavok je moja pohľadávka. To isté platí aj v PÚ. Myslím, že trochu mýli aj Alfa, keď pri vystavovaní preddavkovej faktúry sa pýta či ju má zapísať do pohľadávok.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

prosím Vás, ale ja stále neviem, dostanem zálohovú faktúru, uhradím ju, na základe toho dostanem faktúru na platbu a nulovú vyúčtovaciu. Zapíšete do knihy došlých faktúr všetky tri? Prosím, vysvetlite mi ako to robíte. Ja som sa s tým nestretla až teraz a neviem čo s tým. Chápem podstatu, ktorá čo ovplyvňuje, len ide o to ktoré máte zapísané v záväzkoch a ako postupujete. Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Iwett Pozri príspevok
prosím Vás, ale ja stále neviem, dostanem zálohovú faktúru, uhradím ju, na základe toho dostanem faktúru na platbu a nulovú vyúčtovaciu. Zapíšete do knihy došlých faktúr všetky tri? Prosím, vysvetlite mi ako to robíte. Ja som sa s tým nestretla až teraz a neviem čo s tým. Chápem podstatu, ktorá čo ovplyvňuje, len ide o to ktoré máte zapísané v záväzkoch a ako postupujete. Ďakujem
Zálohovú neevidujem, len priložím k výpisu. Doklad na platbu (na účely DPH) evidujem, a aj vyúčtovaciu.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

smith Pozri príspevok
Zálohovú neevidujem, len priložím k výpisu. Doklad na platbu (na účely DPH) evidujem, a aj vyúčtovaciu.
dík za odpoveď, a ked je vyúčtovacia nulová, tak eviduješ nulovú??? a ako zistíš priebežne, že každá záloha bola vyúčtovaná?? ja som to urobila presne tak, ako píšeš, len nemám zase prehľad, ked je jedna zálohová a tri z nej pre účely DPH a konečná nulová, či celá záloha bola použitá, ani či na každú faktúru za platbu bol vystavený danový doklad. z kazdej strany skúšam a žiaden systém si neviem nájsť. Doteraz som mala raz za čas zálohovú. To sa ustriehne, ale začala som robiť vo firme, kde mám do týždňa 10 zálohových, k nim 15 faktúr k platbám a vyúčtovacie nulové, alebo na nejakú sumu. Mám v tom uplný neprehľad.
Naposledy upravil Iwett : 30.05.08 at 13:18
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

v jednoduchom účtovníctve je to problém odsledovať. Preto si to robím spôsobom, ako som uviedla vyššie. Je to síce prácne, ale dá sa to.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

a poruší sa nejaký pargaraf, keby sa účtovalo tak, že, zálohová faktúra z účtu alebo pokladne-nezapísať do došlých faktúr, faktúra k platbe - zapíšem do knihy faktúr a súbežne poznačím aj že je uhradená, a vyúčtovacia faktúra ak je nulová, sa len pripne k predošlej. Tak by bola jedna faktúra, jedna úhrada...bol by niekde problém??? poradí niekto?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Alena Šimová Pozri príspevok
v jednoduchom účtovníctve je to problém odsledovať. Preto si to robím spôsobom, ako som uviedla vyššie. Je to síce prácne, ale dá sa to.
Myslím, že ani nie. Zálohovú faktúru evidujem v knihe pohľadávok (veď je to pohľadávka) a postupne ju znižujem podľa došlých faktúr.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

ego.mc Pozri príspevok
Myslím, že ani nie. Zálohovú faktúru evidujem v knihe pohľadávok (veď je to pohľadávka) a postupne ju znižujem podľa došlých faktúr.
tak účtuješ tak,že zapíšeš zálohovú, a ked príde faktúra, tak zálohovú ponížiš o sumu na faktúre? a na základe akého dokladu uhradíš pohľadávku - predfaktúru?A aj nulovú zapíšeš?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Úhradu predfaktúry zapíšem do PD ako VOZD-prevádzková réžia (do knihy došlých faktúr nie, lebo by mi vznikol záväzok). Zároveň ju zapíšem do knihy pohľadávok. Keď príde realizačná faktúra, tú zapíšem do knihy faktúr a úhradu dám ako nepeňažnú operáciu (plusom nákup s DPH a mínusom prevádzková réžia mimo DPH). Zároveň dám úhradu v knihe pohľadávok. Konečnú zúčtovaciu, zapíšem do knihy faktúr.
Naposledy upravil ego.mc : 31.05.08 at 09:23
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

ego.mc Pozri príspevok
Úhradu predfaktúry zapíšem do PD ako VOZD-prevádzková réžia (do knihy došlých faktúr nie, lebo by mi vznikol záväzok). Zároveň ju zapíšem do knihy pohľadávok. Keď príde realizačná faktúra, tú zapíšem do knihy faktúr a úhradu dám ako nepeňažnú operáciu (plusom nákup s DPH a mínusom prevádzková réžia mimo DPH). Zároveň dám úhradu v knihe pohľadávok. Konečnú zúčtovaciu, zapíšem do knihy faktúr.
dakujem za odpoveď, musím to pomaly ešte raz prečítať, ked budem mat klud, lebo tomu stále dosť dobre nerozumiem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

dobrý deň,chcela by som sa opýtať,my účtujeme v programe ALFA. Mám problém so zálohovou a následne vyúčtovacou faktúrou - dodávateľ Poradca podnikateľa,kde sme zaplatili dobrovoľný nadačný príspevok 30,-. Ja to robím tak,ako kolegynka predo mnou. Zálohovú faktúru zapíšem do knihy záväzkov,zapíšem ju celu s 0% DPH,uhradím ju. Potom,keď príde vyúčtovacia faktúra -na úhradu 0,00,-,tiež ju zapíšem do knihy záväzkov a v rozpise DPH dam do 19% DPH sumu fakturovaná cena ,do 0% DPH suma ,ktorú sme zaplatili zálohovou FA s mínusovou položkou a potom docielim aby sa mi zaevidovala DPH. Ale kedže je tam teraz ten príspevok 30,- na ktorý je 0% DPH,tak mi tam stále vyskakuje
30 ,- ako rozdiel. Neviem čo s tým? Dúfam,že som to celé nedomotala. Asi to nerobím veľmi dobre,však?
ďakujem za radu L-M
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

L-M Pozri príspevok
dobrý deň,chcela by som sa opýtať,my účtujeme v programe ALFA. Mám problém so zálohovou a následne vyúčtovacou faktúrou - dodávateľ Poradca podnikateľa,kde sme zaplatili dobrovoľný nadačný príspevok 30,-. Ja to robím tak,ako kolegynka predo mnou. Zálohovú faktúru zapíšem do knihy záväzkov,zapíšem ju celu s 0% DPH,uhradím ju. Potom,keď príde vyúčtovacia faktúra -na úhradu 0,00,-,tiež ju zapíšem do knihy záväzkov a v rozpise DPH dam do 19% DPH sumu fakturovaná cena ,do 0% DPH suma ,ktorú sme zaplatili zálohovou FA s mínusovou položkou a potom docielim aby sa mi zaevidovala DPH. Ale kedže je tam teraz ten príspevok 30,- na ktorý je 0% DPH,tak mi tam stále vyskakuje
30 ,- ako rozdiel. Neviem čo s tým? Dúfam,že som to celé nedomotala. Asi to nerobím veľmi dobre,však?
ďakujem za radu L-M
ja to robím tak, že zálohovú faktúru zaevidujem do knihy záväzkov - typ preddavok. Uhradím ho bez BU celý ako VOZD . Keď príde konečná faktúra, tú zaevidujem celú do knihy záväzkov. Cez interný doklady zúčtujem mínusom úhradu zálohy a ďalší krok je, že cez ID zúčtujem úhradu faktúry. Príklad:
1. prišla zálohová faktúra 1 190,- SK - zaevidujem do knihy záväzkov - typ preddavok
2. úhrada cez BU - 1190,- SK VOZD
3. príde konečná faktúra, zaevidujem ju do knihy záväzkov ako - typ faktúra nasledovne
1190,- SK celá suma
1000,- SK základ dane
190,- SK DPH
4. Cez interný doklad zúčtujem:
-1190,- SK VOZD - zaplatený preddavok
a uhradím faktúru ako VOZD
1000,- SK ZD a 190,- SK DPH.
V prípade dobrovoľného nadačného príspevku pôjde podľa mňa o VNZD.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Neviem, v akom pracuješ programe, osobne si však myslím, že v knihe záväzkov - typ preddavok by sa mal zaevidovať prijatý preddavok. Tým, že príde do firmy zálohová faktúra, ešte jej žiaden záväzok nevznikol.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať