Zavrieť

Porady

poukázanie 2%

Zamestnancovi som urobila ročné zúčtovanie s tým, že mu vyšiel nedoplatok dosť vysoký a nedal sa mu strhnúť naraz z výplaty, ale budem mu to stŕhať po častiach. Môže poukázať 2% z dane niekomu? Aký dátum uvediem na potvrdení o zaplatení dane, keď ju v podstate ešte nezaplatil?
Alebo môže to urobiť tak, že zaplatí peniaze daňovému úradu sám cez svoj účet a ja mu potom potvrdím, že daň zaplatil? Ako máme postupovať?
Díky
Usporiadat
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Ak chce darovať 2 % musí mať daňovú povinnosť vysporiadanú.

L.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vieme , že ju musí mať vysporiadanú. Ako to však urobiť, ked sa mu zo mzdy za marec strhla ba časť, a dalšia sa mu mala strhnúť za apríl, máj, jún?
Poradla som klientovi, kedže nechce dávať DP typ A, aby zaplatil daň na účet zamestnávateľa, zamestnávateľ poukáže peniaze na účet DU a do hlásenia za I.Q.2009 uvedie, a na potvrdení uvedie, že daň je vysporiadaná.
Čo vy na to, odborníci?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KEJKA Pozri príspevok
vieme , že ju musí mať vysporiadanú. Ako to však urobiť, ked sa mu zo mzdy za marec strhla ba časť, a dalšia sa mu mala strhnúť za apríl, máj, jún?
Poradla som klientovi, kedže nechce dávať DP typ A, aby zaplatil daň na účet zamestnávateľa, zamestnávateľ poukáže peniaze na účet DU a do hlásenia za I.Q.2009 uvedie, a na potvrdení uvedie, že daň je vysporiadaná.
Čo vy na to, odborníci?
On má daň vysporiadanú,( resp. ju vysporiada cez zamestnáv.) pretože ju zaplatil( zaplatí) zamestnáv. a ten ju odviedol DÚ, to je OK. A prečo to takto komplikuje? veď sa mu mohla urobiť rovno zrážka jednorázovo zo mzdy, alebo jednoducho nevedel, že ak chce 2% darovať, musí mať daň vyrovnanú?
Naposledy upravil Tweety : 23.04.09 at 16:05 Dôvod: upresnenie()
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
vieme , že ju musí mať vysporiadanú. Ako to však urobiť, ked sa mu zo mzdy za marec strhla ba časť, a dalšia sa mu mala strhnúť za apríl, máj, jún?
Poradla som klientovi, kedže nechce dávať DP typ A, aby zaplatil daň na účet zamestnávateľa, zamestnávateľ poukáže peniaze na účet DU a do hlásenia za I.Q.2009 uvedie, a na potvrdení uvedie, že daň je vysporiadaná.
Čo vy na to, odborníci?
Tweety Pozri príspevok
On má daň vysporiadanú, pretože ju zaplatil zamestnáv. a ten ju odviedol DÚ, to je OK. A prečo to takto komplikuje? veď sa mu mohla urobiť rovno zrážka jednorázovo zo mzdy, alebo jednoducho nevedel, že ak chce 2% darovať, musí mať daň vyrovnanú?
mne sa moja otázka vidí zrozumiteľná, práve že ju nemá vysporiadanú ani nemohol mať, bol príliš vysoký nedoplatok - stáva sa.
platí ju po splátkach - je to v zmysle zákona.
moja otázka smerovala k náhradnému riešeniu kvôli tým 2% a § 50 ZDP........
prosím odborníkov, aby sa vyjadrili,
ďakujem.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ja mám tiež jednú otázku.
Ak zamestnanec mal nedoplatok (3,- Sk), vysporiadala som mu to vo výplate. Len výplatu ešte nemá vyplatenú, môže darovať 2% dane? Má na to darovanie vplyv to, že nemá tú výplatu vyplatenú? Ďakujem.
Naposledy upravil SMartina : 23.04.09 at 08:20 Dôvod: Odoslaná otazka ešte keď nebola komplet dopísaná.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

SMartina Pozri príspevok
Ja mám tiež jednú otázku.
Ak zamestnanec mal nedoplatok (3,- Sk), vysporiadala som mu to vo výplate. Len výplatu ešte nemá vyplatenú, môže darovať 2% dane? Má na to darovanie vplyv to, že nemá tú výplatu vyplatenú? Ďakujem.
a nedoplatok bol na DÚ odvedený?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ak si nedoplatok zrazila, t.z., že on má všetko vysporiadané a môže darovať 2% z daní.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
mne sa moja otázka vidí zrozumiteľná, práve že ju nemá vysporiadanú ani nemohol mať, bol príliš vysoký nedoplatok - stáva sa.
platí ju po splátkach - je to v zmysle zákona.
moja otázka smerovala k náhradnému riešeniu kvôli tým 2% a § 50 ZDP........
prosím odborníkov, aby sa vyjadrili,
ďakujem.
posúvam - príspevok 5, prosím odpoved, dakujem.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Kejka, podľa môjho názoru, ak ju nevyrovnal zamestnanec tak nemôže darovať 2%. Aj keď v podstate ju zamestnavateľ vyrovnal, daň nedaruje firma, ale samotný zamestnanec. Myslím, že by ju mal poslať na účet, ako si písala.
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Zamestnávateľ má možnosť urobiť RZD najneskôr do 31.3. Ja som to za rok 2007 takto urobila, ale zrážka bola urobená až v priebehu apríla 2008 (vo výplatnom termína za marec). Nakoľko bola zrážka urobená až v apríli DÚ poslal zamestnancovi oznámenie, že nemôže daň darovať, lebo nebol nedoplatok vysporiadaný do 31.3.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Odvod na DÚ je zaplatený, len zamestnanec nedostal ešte výplatu.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

jales Pozri príspevok
Zamestnávateľ má možnosť urobiť RZD najneskôr do 31.3. Ja som to za rok 2007 takto urobila, ale zrážka bola urobená až v priebehu apríla 2008 (vo výplatnom termína za marec). Nakoľko bola zrážka urobená až v apríli DÚ poslal zamestnancovi oznámenie, že nemôže daň darovať, lebo nebol nedoplatok vysporiadaný do 31.3.
Ale podľa mňa to je dobré. Vysporiadané to bolo v marcovej výplate.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
súhlasím s jarou / jarka / zákon stanovuje lehotu splatnosti nedoplatku na dani - pokiaľ nie je táto podmienka splnená - nemôžu byť 2% poukázané
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jara Pozri príspevok
Kejka, podľa môjho názoru, ak ju nevyrovnal zamestnanec tak nemôže darovať 2%. Aj keď v podstate ju zamestnavateľ vyrovnal, daň nedaruje firma, ale samotný zamestnanec. Myslím, že by ju mal poslať na účet, ako si písala.
presne tak som to myslela. Nie že firma zaplatí za zamestnanca, ale bude vedeť preukázať, že zamestnanec aj ked dodatočne ale uhradil daň zamestnávateľovi a ten ju dalej posunul na účet DU.

Ak by zam-ec mal platiť na DU, tak by si musel podať DP A, a to neurobil.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

KEJKA Pozri príspevok
presne tak som to myslela. Nie že firma zaplatí za zamestnanca, ale bude vedeť preukázať, že zamestnanec aj ked dodatočne ale uhradil daň zamestnávateľovi a ten ju dalej posunul na účet DU.

Ak by zam-ec mal platiť na DU, tak by si musel podať DP A, a to neurobil.
Kejka, veď od neho akože cez pokladňu prijmite uvedenú sumu a vy ako zamestnávateľ to uhraďte a bude to ok podľa mňa.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Aj ja myslím, že takto by to šlo ako radí Renča. Záleži na Vás, ale musíte ju "akože" mať prijatú do 31.3. Potom ale na druhej strane ak bude mať splátkový kalendár na splácanie dane, tak to musíte prerobiť na nejakú pôžičku a splácanie pôžičky nie vyrovnávanie nedoplatku dane.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Jarka, pri RZD, stačí do 30.4. vo výplate za marec, s ostatným súhlasím, hlavne s tým splátkovým kalendárom.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Neviem, ale ja tomu stále rozumiem tak podľa Zákona o DzP v §50, že dátum do 30.4. sa vzťahuje len na podanie potvrdenia z-ľom pre z-ca , že daň bola vysporiadaná do podania lehoty na podanie daň. priznania, t. j. do 31.3. Veď vo vyhlásení, ktoré je súčasťou potvrdenia sa uvádza dátum zaplatenia dane 31.03.2009, teda aj na potvrdení by malo byť do 31.03. Zamestnávateľ ma predsa čas túto daň vysporiadať do konca roka. Veď si ju potom stále odpočítavame z preddavkov až do vysporiadania. Asi sme už domotané motany a musí nás nejaký právnik usmerniť. Stále sa vraciam k zákonu a čítam §-y 39,43,50... a stále si myslím, že to chápem správne, ale...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
Kejka, veď od neho akože cez pokladňu prijmite uvedenú sumu a vy ako zamestnávateľ to uhraďte a bude to ok podľa mňa.
dakujem, tak som to myslela, navrhla, som rada, že ste mi to odobrili. Akurát v tej frme to nemôže byť "akože" ale naozaj, ale to je ich problém.
Jara Pozri príspevok
Aj ja myslím, že takto by to šlo ako radí Renča. Záleži na Vás, ale musíte ju "akože" mať prijatú do 31.3. Potom ale na druhej strane ak bude mať splátkový kalendár na splácanie dane, tak to musíte prerobiť na nejakú pôžičku a splácanie pôžičky nie vyrovnávanie nedoplatku dane.
toto - až na ten súhlas s Renčou nie je pravda..........

mzdarka renca Pozri príspevok
Jarka, pri RZD, stačí do 30.4. vo výplate za marec, s ostatným súhlasím, hlavne s tým splátkovým kalendárom.
presne tak, zo zákona to tak vyplýva aj z poučenia na tlačive potvrdenia a vyhlásenia.
Jara Pozri príspevok
Neviem, ale ja tomu stále rozumiem tak podľa Zákona o DzP v §50, že dátum do 30.4. sa vzťahuje len na podanie potvrdenia z-ľom pre z-ca , že daň bola vysporiadaná do podania lehoty na podanie daň. priznania, t. j. do 31.3. Veď vo vyhlásení, ktoré je súčasťou potvrdenia sa uvádza dátum zaplatenia dane 31.03.2009, teda aj na potvrdení by malo byť do 31.03. Zamestnávateľ ma predsa čas túto daň vysporiadať do konca roka. Veď si ju potom stále odpočítavame z preddavkov až do vysporiadania. Asi sme už domotané motany a musí nás nejaký právnik usmerniť. Stále sa vraciam k zákonu a čítam §-y 39,43,50... a stále si myslím, že to chápem správne, ale...
správne má byť do dátumu podania vyhlásenia - platí pre zamestnancov.
pre SZČO a PO platí do 31.3.
Zamestnávateľ má čas daň vysporiadať do konca roka, ale nie v prípade, ak sa uplatní §50, vtedy musí vysporiadať do 30.4.
Súhlasím, že ak je ochotný, môže zamestnancovi poskytnúť pôžičku a potom to s ním vyrovnávať ako splátku pôžičky. Ale voči DU to musí figurovať ako uhradená daň do 30.4.
hotovo, je to jasné, moje pochybnosti sú preč, vďaka všetkým za diskusiu.
táto téma sakludne môže uzatvoriť.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň prajem, na stránke daňového riaditeľstva som hľadala vyhlásenie o poukázaní 2% dane a stále je tam tlačivko v Sk, prosím je to platné? ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať