Zavrieť

Porady

auto na leasing

Ahojte,
chcem Vás poprosiť o radu. Som SZČO a chcem si kúpiť nové auto na leasing.
Je pre mňa výhodnejšie vziať si ho na meno alebo na IČO? Chcem ho používať na podnikanie. Ako sa postupuje pri účtovaní.
Napr. Cena auta je 300.000,-sk, akontácia bude 150.000,-Sk, takže lízovať budem zostávajúcu cenu. V danovom priznaní 2008 si akontáciu nemôžem uplatniť ako výdavok znižujúci základ dane? Môžem si uplatniť len výšku odpisov? Taktiež aj výdavky na opravy, servis, phm a musím si viesť knihu jázd. Ako to je v prípade, ak auto budem používať aj na súkromné účely? Musím si viesť knihu jázd aj v tomto prípade?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Selica - užívateľ si nastavil, že si neželá prijímať e-mail

    snažila som sa poslať niečo o účtovaní leasingu na e-mail, nepodarilo sa, je to dosť veľký materiál, do porady som ešte súbory nevkladala. Ak máte záujem pošlite mail

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Mám takú zaujímavosť: osobné auto kúpené takto: OC vozidla je 500.000,-- Sk. Zaplatené v hotovosti 150.000.-- kupujúcemu pri podpise zmluvy /chápem to ako akontáciu/, ostatok - 350000,-- platí prostredníctvom líz.splátok. Leas.zmluva je na 36 mes. Mám zaradiť auto za 500.000,-- a odpisovať ho počas 36 mes. rovnomerne s tým, že 150.000,-- budem tiež rovnomerne odpisovať počas 36 mesiacov. Uvažujem správne? Ďakujem.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JDM Pozri príspevok
    Mám takú zaujímavosť: osobné auto kúpené takto: OC vozidla je 500.000,-- Sk. Zaplatené v hotovosti 150.000.-- kupujúcemu pri podpise zmluvy /chápem to ako akontáciu/, ostatok - 350000,-- platí prostredníctvom líz.splátok. Leas.zmluva je na 36 mes. Mám zaradiť auto za 500.000,-- a odpisovať ho počas 36 mes. rovnomerne s tým, že 150.000,-- budem tiež rovnomerne odpisovať počas 36 mesiacov. Uvažujem správne? Ďakujem.
    OC vozidla = 500 000

    Akontácia a splátky, to je len forma platenia týchto 500 000, t.j. 150 000 ako akontácia a zvyšok vo splátkach.

    Ak nevchádzajú do OC iné súčasti /napr. spracovateľský poplatok, KC po skončení lizingu/ tak odpis sa bude počítať 500 000: 36 = 13 888 mesačne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.