Zavrieť

Porady

môže si dať živnostník garáž do nákladov?

robím jednoduché účtovníctvo pre jedneho živnostníka a ten ma práve zaskočil otázkou, či si môže kupíť garaž a dať ju do nákladov? teda výdavkov a odpisovať... povedal som mu, že áno ale teraz som si nie istý, keďže to vlastne nepotrebuje pre dosiahnutie a udrzanie svojich príjmov, podniká v inej sfére ale má auto vlozené do podnikania... viete mi niekto poradiť, či si tú garáž môže kúpiť a bude to aj daňový výdavok? za Vaše názory vopred ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Nevidím dôvod nemať garáž v OM. Garáž sa dá využiť rôznymi spôsobmi na podnikateľské úťčely, nielen na garážovanie auta, môžem ju prenajať......

    Ale dať garáž do nákladov celou sumou to nie. Pretože ide o DHM, kt. sa mi dostane do nákladov až cez odpisy.

    Tiež nie je jasné o akú garáž sa jedná.
    - Garáž je drobnou stavbou, pokiaľ splňa svoje parametre (napr. do 25 m2-odpisujem 12 rokov), ak nesplňa kritéria drobnej stavby, ide o DHM, kt. sa odpisuje 20 rokov.


    (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

    a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
    b) budovy a iné stavby106) okrem
    1. prevádzkových banských diel,
    2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)
    c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
    d) zvieratá uvedené v prílohe,
    e) iný majetok podľa odseku 6.

    Ak sa kúpi garáž, kt. je drobnou stavbou za cenu nižšiu ako 30 tis. Sk, je potrebné ju zaradiť do DHM a odpisovať, pretože nejde o sam.hnut.vec ako je nap. odseku 2/1.

    môže si dať živnostník garáž do nákladov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.