Zavrieť

Porady

Moldavsko

V júni by sme chceli na niekoľko dní ísť autom spoznávať Moldavsko. Nakoľko máme auto s nižším podvozkom, snažím sa zistiť čo najviac o tech. stave miestnych komunikácií aj vedľajších. Pred 2-oma rokmi sme pochodili časť Ukrajiny a európsku časť Ruska v aute s vyšším podvozkom, takže väčšinou nebol žiadny problém. Predpokladám na základe doteraz zistených informácií, že cesty v Moldavsku sú dosť podobné tým v Ukrajine a v Rusku, ale bola by som vďačná za rôzne poznatky z osobných skúseností, alebo nejaké dobré linky na nete o cestovaní autom po tejto najchudobnejšej časti Európy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Na zaklade skusenosti neodporucam cestovat do Moldavska z Ukrajiny cez Podnestersku moldavsku republiku (hranicny prechod Pervomajsk) - pravidelne tam pozaduju uplatky za hocijaku blbost (najkurioznejsia vec co som pocul bola ziadost o predlozenie zelenej karty na bicykel ).

    Inak ale Podnestersko bolo v pohode, krasny skanzen tvrdeho socializmu. Je to zaujimave vidiet tento nikym neuznany stat. Ale autom tam radsej nie.

    Po Moldavsku sme chodili vlakom, autobusom a dodavkami (marsrutkami), cesty sa mi zdali byt take klasicke sovietske, ale zase nic take hrozne.

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    hiker Pozri príspevok
    Na zaklade skusenosti neodporucam cestovat do Moldavska z Ukrajiny cez Podnestersku moldavsku republiku (hranicny prechod Pervomajsk) - pravidelne tam pozaduju uplatky za hocijaku blbost (najkurioznejsia vec co som pocul bola ziadost o predlozenie zelenej karty na bicykel ).

    Inak ale Podnestersko bolo v pohode, krasny skanzen tvrdeho socializmu. Je to zaujimave vidiet tento nikym neuznany stat. Ale autom tam radsej nie.

    Po Moldavsku sme chodili vlakom, autobusom a dodavkami (marsrutkami), cesty sa mi zdali byt take klasicke sovietske, ale zase nic take hrozne.
    Mám aj ja takú skúsenosť pri prechode z Ukrajny do Ruska, kde som vďaka mojej nepozornosti autom vošla do radu "že mám tovar na preclenie" a nakoľko sme nič na preclenie nemali, čo bola veľká chyba, najskôr ma odstavili na bok, potom mi chceli zadržať vodičský preukaz na 3 týždne, lebo že oni tam majú všetko pod kamerami a takáto chyba sa musí zaplatiť a keďže bolo treba ísť ďalej ,museli sme zaplatiť za túto "chybu" zaradenia sa do radu a boli sme voľní po cca 1 hod. Samozrejme že nám auto prehladali dôkladne. Takže pri cestovaní na východ treba rátať aj s takýmito ich vnútornými pravidlami. Len čo vidia auto zarubežnych, už majú vopred pripravené poplatky za vstup na ich územie.
    Dobry den, cez leto sa chystam do Moldavska, hlavne do Holubyji.
    Viete prosim napisat vase podrobnejsie skusenosti s dopravou?
    Cestovali ste vlakom?

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    Pavol Vondra Pozri príspevok
    Dobry den, cez leto sa chystam do Moldavska, hlavne do Holubyji.
    Viete prosim napisat vase podrobnejsie skusenosti s dopravou?
    Cestovali ste vlakom?
    Cestovali sme autom v roku 2008 a prechádzali sme z Ukrajiny od Kamenca Podolského - to je krásne historické mestečko s pekným hradom, ktoré odporúčam navštíviť. Do Moldavska sme prišli cez Mohyliv Podolský a lemovali sme ešte ukrajinsko-moldavskú hranicu, kde sme sa zastavili na dva dni v Soroce, to je tiež pekné asi 40 000 tis. mestečko, ktoré dýcha socializmom, kde sme boli náhodne pozvaní aj na moldavskú svadbu - super zážitok, tiež odporúčam. Odtiaľ sme prešli na jedinú hlavnú cestu tzv. "diaľnicu", ktorá vedie naprieč celým Moldavskom, táto cesta je ešte ako tak v poriadku, ale aj na tej treba byť v strehu a došli sme do hlavného mesta Kišiňova - tiež odporúčam. V Kišiňove sme si objednali taxík so sprievodkyňou, ktorí nás vozili niekoľko hodín po Kišiňove, zastavovali sme pri významných pamiatkach, pamätníkoch ku ktorým nám sprievodkyňa podala odborný výklad a stálo to "smiešne peniaze". Taxíkom sa tam oplatilo voziť, ozaj to bolo lacné ako aj ubytovanie a strava. Z Kišiňova sme išli smer Rumunsko - Konstanca - Varna - Burgas - Sofia - Belehrad, medzi tým sme mali rôzne odbočenia do zaujímavých lokalít. Cesty v Moldavsku sú charakeristické výmolmi, iba tá jediná "dvojprúdová dialnica" sa ešte dá, tam som si dovolila aj zrýchliť nad 60 km/hod. Tých výmolov na cestách je naozaj moc a sú aj hlboké, ozaj si treba dávať pozor. V dedinách je málo asfaltových ciest, aspoň po tých, ktoré sme prešli. Sú vyštrkované a podľa toho akým autom idete sa treba prispôsobiť. Ale dá sa. V Moldavsku sme sa stretli s naozaj priateľskými ľuďmi, ochotnými poradiť, pomôcť. Nemajú ľahké cestovať do iných štátov, tak pri našich rozhovoroch ocenili naše skúsenosti a zážitky.

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Situacia z minuleho tyzdna:

    Cesty Kisinev. Falesti, Drochia su ako aj pred rokum. Hlavne trpia tlmice. POZOR na cesty cez Rumunsko. Hlavna trasa ( ORADEA - SUCEVA- COCTESTI ) ako-tak, pri odboceni ( chcel som vidiet trochu viac) su cesty po zosuve podlozia na par miestach prapadnute 30az50 cm. Prepad je aj s asfaltom a tak je vidiet tento problem az posledne sekundy pred neprijemnym osuchom podvozku. Aj tak sa cez Rumunsko neda jazdit viac ako 50 ( policia s radarom je v katdej 3/4 dedine a casto je rychlost znizena na 30-40km/h). Moldavsko je momentalne zelene ako z dlho nebolo ( ktohovie dokedy).
    Prajem prijemnu cestu
    P.S.
    !!! pri vstupe a vystupe z Moldavska autom sa plati 50.-vstup +20.-vystup Md.Lei!!!
    Asi za tie ,,dialnice,, Colnici su ako u nas za socializmu. Tvaria sa prisne az neprijemne, ost. ludia su fajn. Ak budete na cestach autom ktore nevlastnite potrebujete doklad o suhlse od vlastnika !!! Nezabudnite si zelenu kartu vsetko sa kontroluje na vstupe aj vystupe!!!
    Naposledy upravil felix1 : 25.05.10 at 07:32
    Velmi pekne Vam dakujem za Vase odpovede. Viete prosim napisat ako casto su cerpacie stanice, popripade ake ceny tovarov su v Moldavsku? vlakovu dopravu nedoporucujete? Nechystate sa niekdo v priebehu leta?

    Vopred Dakujem za kazdy postreh

    akala22 je offline (nepripojený) akala22

    akala22
    Ja by som chcel vedieť jedno.
    Pôjdem z Ukrajiny do Moldavska s kamarátmi. Pôjdeme ako turisti pešo alebo teda vlakom busom. Beriem so sebou klasickú mini dv kameru a rád by som vedel či mi ju na hraniciach Moldavci z dákeho dôvodu nezoberú a teda nedovolia preniesť.
    Poprípade cez aký prechod je najlepšie ísť .
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.