Zavrieť

Porady

príplatok za nadčas

chcel by som sa opýtať ako je to s preplatením nadčasov zamestnavatel nám ho prepláca vo výške 25%. nie som ekonom a chcem sa opýtať ak je môj dovolenkový priemer 144 sk, dostanem k tomu príplatok25% t. j, 36 sk to znamená spolu 180 SKza hodinu nadčasu? Vo výplatnej páske podla zamestnávateľa mám za 2.5 h nadčasu ny páske napísané nadčas za 2.5 ... 286Sk a priplatok za nadčas za 2,5 ....90 Sk, ak si to spočítam dostanem za hodinu nadčasu 150,4 Sk a nie ako som si myslel tých 180 Sk. Poradí mi prosim niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slavo11 je offline (nepripojený) slavo11

    slavo11
    chcel by som sa opýtať ako je to s preplatením nadčasov zamestnavatel nám ho prepláca vo výške 25%. nie som ekonom a chcem sa opýtať ak je môj dovolenkový priemer 144 sk, dostanem k tomu príplatok25% t. j, 36 sk to znamená spolu 180 SKza hodinu nadčasu? Vo výplatnej páske podla zamestnávateľa mám za 2.5 h nadčasu ny páske napísané nadčas za 2.5 ... 286Sk a priplatok za nadčas za 2,5 ....90 Sk, ak si to spočítam dostanem za hodinu nadčasu 150,4 Sk a nie ako som si myslel tých 180 Sk. Poradí mi prosim niekto?

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Dovolenkový priemer má čo spoločné s nadčasmi???

    Dajme si príklad:
    Tvoja mzda za každú odpracovanú hodinu (uvedená na pracovnej zmluve napríklad) je Sk 100,-- za každú odpracovanú hodinu nadčas je 25% = 25,--, celkom teda Sk 125,--

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Dovolenkový priemer má čo spoločné s nadčasmi???

    Dajme si príklad:
    Tvoja mzda za každú odpracovanú hodinu (uvedená na pracovnej zmluve napríklad) je Sk 100,-- za každú odpracovanú hodinu nadčas je 25% = 25,--, celkom teda Sk 125,--
    Ale veď z dovol. priemeru sa ráta nadčasový príplatok!
    Zákonník práce
    § 121
    Mzda za prácu nadčas
    (1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
    Naposledy upravil katka50 : 09.04.08 at 09:57

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    slavo11 Pozri príspevok
    chcel by som sa opýtať ako je to s preplatením nadčasov zamestnavatel nám ho prepláca vo výške 25%. nie som ekonom a chcem sa opýtať ak je môj dovolenkový priemer 144 sk, dostanem k tomu príplatok25% t. j, 36 sk to znamená spolu 180 SKza hodinu nadčasu? Vo výplatnej páske podla zamestnávateľa mám za 2.5 h nadčasu ny páske napísané nadčas za 2.5 ... 286Sk a priplatok za nadčas za 2,5 ....90 Sk, ak si to spočítam dostanem za hodinu nadčasu 150,4 Sk a nie ako som si myslel tých 180 Sk. Poradí mi prosim niekto?
    Aká je tvoja hodinová mzda?

    enave je offline (nepripojený) enave

    enave
    Tých 90,- Sk ako príplatok za nadčas mi pripadá OK. 144,- x 25 % x 2,5 hodiny = 90,- . Nesedí mi zvýšenie 25 % zo mzdy za nadčas. Spýtaj sa mzdovej účtovníčky .

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Mzda za nadčas sa nepočíta z dovolenkového priemeru, t.j. ak máš mzdu 114,40 Sk/hod, a dovolenkový priemer 144 Sk, tak bude mzda za nadčas 114,40 x 2,5 = 286 Sk
    príplatok za ndačas 144x25% x 2,5 = 90 Sk.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    katka50 Pozri príspevok
    Ale veď z dovol. priemeru sa ráta nadčasový príplatok!
    Zákonník práce
    § 121
    Mzda za prácu nadčas
    (1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
    Vďaka za opravu, dúfam, že som nikoho veľmi nezmiatla.
    Už to je jasné aj mne, mzda za nadčasovú hodinu podľa pracovnej zmluvy a plus príplatok vo výške 25% z priemernej mzdy (logicky rovnajúcej sa dovolenkovému priemeru)

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    ZUZANAzNR Pozri príspevok
    Ale veď každý mesiac je hodinová mzda iná... je to podľa odrobených hodín....
    Hodinová mzda je rovnaká-mení sa počet odpracovaných hodín.

    HankaH je offline (nepripojený) HankaH

    HankaH
    A ako je to v prípade, keď je v pracovnej zmluve dohodnutá základná mzda + prémie do výšky 15%. Podľa našej mzdárky sa mzda za nadčas počíta len zo základnej mzdy, pričom sa odvoláva na § 121 Zákonníka práce. Ale práve v tomto § sa hovorí o dosiahnutej mzde a nie len o základnej. A dosiahnutá mzda v každom mesiaci sa skladá z obidvoch zložiek (základ+prémie). Viete mi poradiť, ako to má byť správne?

    metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

    dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac metracik2
    slavo11 Pozri príspevok
    chcel by som sa opýtať ako je to s preplatením nadčasov zamestnavatel nám ho prepláca vo výške 25%. nie som ekonom a chcem sa opýtať ak je môj dovolenkový priemer 144 sk, dostanem k tomu príplatok25% t. j, 36 sk to znamená spolu 180 SKza hodinu nadčasu? Vo výplatnej páske podla zamestnávateľa mám za 2.5 h nadčasu ny páske napísané nadčas za 2.5 ... 286Sk a priplatok za nadčas za 2,5 ....90 Sk, ak si to spočítam dostanem za hodinu nadčasu 150,4 Sk a nie ako som si myslel tých 180 Sk. Poradí mi prosim niekto?
    Za pracu nadcas musi byt vyplatena mzda co sa vypocita napr. zakladna mzda (mesacna) sa vydeli poctom hodin v aktualnom mesiaci krat pocet hodin nadcasu = rovna sa mzda za nadcas a priplatok za nadcas je najmenej 25% za hodinu prace nadcas(mzdová zvyhodnenie za prácu nadcas). To sa vypocita z priemeru pre pracovnopravne ucely (aj dovolenka sa z toho plati) a z tejto sumy sa vypočita 25%. Mzda za nadcas a priplatok, tvori mzdu za pracu nadcas.

    HankaH je offline (nepripojený) HankaH

    HankaH
    HankaH Pozri príspevok
    A ako je to v prípade, keď je v pracovnej zmluve dohodnutá základná mzda + prémie do výšky 15%. Podľa našej mzdárky sa mzda za nadčas počíta len zo základnej mzdy, pričom sa odvoláva na § 121 Zákonníka práce. Ale práve v tomto § sa hovorí o dosiahnutej mzde a nie len o základnej. A dosiahnutá mzda v každom mesiaci sa skladá z obidvoch zložiek (základ+prémie). Viete mi poradiť, ako to má byť správne?
    Vie mi niekto poradiť, ako sa počíta mzda za nadčas v tomto prípade?

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    HankaH Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradiť, ako sa počíta mzda za nadčas v tomto prípade?
    Mzda za prácu nadčas sa počíta len zo základnej mzdy.

    HankaH je offline (nepripojený) HankaH

    HankaH
    katka50 Pozri príspevok
    Mzda za prácu nadčas sa počíta len zo základnej mzdy.
    Ďakujem za odpoveď. V praxi to teda môže znamenať, že za bežnú odpracovanú hodinu zarobí zamestnanec viac ako za hodinu práce nadčas (vrátane príplatku). Na základe čoho sa dosiahnutá mzda podľa § 121 Zák.práce považuje za základnú mzdu? Existuje nejaké usmernenie, nariadenie, vysvetlenie...? Nie som mzdárka, len to potrebujem nejako vysvetliť zamestnancom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.