Zavrieť

Porady

Postúpenie spotrebného úveru na auto

Ahoj poraďáci,

potrebovala by som poradiť v niekoľkých otázkach, lebo som už zúfalá, z toho čo som si prečítala mi to jasné nie je. SZČO, platca DPH, si obstarala osobný automobil formou spotrebného úveru cez lízingovú spoločnosť. SZČO predala ešte nesplatené auto PO - s.r.o. a zvyšok úveru postúpila.

Moje otázky sú:

1) Kúpnou cenou je teda to čo chce SZČO + nesplatená časť úveru?
2) Ak SZČO a sro spíšu zmluvu o kúpe, vystavuje SZČO faktúru na sumu, ktorú jej má sro zaplatiť aj s rozpisom DPH?
3) Ako nesplatená časť úveru sa berie istina + úrok + poistenie?
4) Účtovanie v sro je správnejšie cez 461 alebo 479?
5) Ako sa to odpisuje?

Ďakujem každému kto mi v tomto bude ochotný pomôcť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Nie mi je jasné z otázky, či ide o účtovanie u SZČO alebo PO. Predpokladám, že PO. Ja by som účtoval:
    1. Prevzatie záväzku 315/479
    2. Kúpu vozidla (cena vrátane záväzku) 042/325
    3. Zápočet 325/315
    4.Úhrada zvyšku kúpnej ceny 325/221,211

    Predaj nepodlieha DPH ak ide o vozilo M1, lebo kupujúci nemal nárok na odpočet DPH.

    Prevzatý záväzok je výške istiny, t.j. bez úrokov a poistenia. Tie sa budú účtovať do nákladov na základe splátkového kalendára.

    Odpisovanie bude z kúpnej ceny.
    Účtovné odpisy - podľa predpokladanej doby použiteľnosti.
    Daňové odpisy - zaradí sa do odpisovej skupiny a bude odpisovať rovnomerne alebo zrýchlene.

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    Ide o účtovanie u PO. Ale kedže SZČO je zároveň aj spoločníkom v sro, dal mi to poriešiť tak, aby to bolo OK z jednej aj z druhej strany.

    Veľmi oceňujem tvoju pomoc v tomto probléme, nakoľko čím viac som o tom čítala, tým viac som bola domotaná.

    Teda podľa toho, čo si napísal, som nepochopila, že či SZČO faktúru vystaví ale nedá tam DPH s odvolávkou na nejaký paragraf alebo tú faktúru nemusí vystaviť vôbec?

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    Pri tom odpisovaní ma trochu zmiatol lízing, takže dúfam, že som pochopila správne a odpisuje sa klasicky a nie ako lízing.

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    Ak niekto môže, odpovedzte, či to chápem dobre a čo s tou faktúrkou. Prosíííííííííííííííííím

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    Posúvam ... potrebujem sa uistiť či je to OK s tými odpismi a s tou faktúrkou. Naozaj nikto neporadí?

    JajaFabša je offline (nepripojený) JajaFabša

    JajaFabša
    Neviem nájsť, v súvislosti so spotrebným úverom, či pri postúpení spotrebného úveru na os.auto je možné použiť odstupné podobne ako u leasingu. Os.automobil kúpila PO formou spotr.úveru poskytnutého leasingovkou v 11/2010, zaplatila prvú splátku. Podľa zmluvy treba ešte zaplatiť dve splátky, každú s ročným odstupom. Mesačne sa má platiť len havar.a zák.poistenie. PO postúpila so súhlasom leasingovky spotrebný úver na súkrom.osobu v 1/2011. Je možné pri tomto postúpení žiadať od súkr.osoby odstupné + DPH, alebo to treba považovať za klasický predaj majetku?

    Postúpenie spotrebného úveru na auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.