Zavrieť

Porady

Dohoda???

Mám na Vás takýto dotaz. Vo firme máme externého účtovníka, s ktorým tento rok zatiaľ nemáme žiadnu zmluvu. Do konca roka 2004 u nás pracoval na Dohodu o vykonaní práce, mali sme kontrolu zo živnostenského úradu, ktorý zistil, že sa jeho pracovná činnosť/ v dohode stále len účtovnícke práce/ stále opakuje, tak by si mal urobiť živnosť, lenže on si je nechce urobíť ani za svet. Čo by ste mi poradili ako ho mám viesť ????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    pracovnou zmluvou buď na plný pracovný čas alebo na kratší pracovný čas ... alebo dohoda o vykonaní práce, v ktorej bude napr. každomesačne obmeňovaná pracovná úloha (účtovníctvo, dvíhanie telefónov, upratovanie atď)

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    ja si myslím, že keď sa urobí dohoda o vykonaní práce na dobu určitú - 1.1. - 31.12. a vykonaná práca bude - spracovanie účtovníctva a vypracovanie daňového priznania, stále je to vykonaná práca - vlastne jednorázová.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Otázka dohôd ma tiež dosť zaujíma. Keď som čítala zákon, dozvedela som sa, že dohody môžem uzatvárať aj vtedy, keď z hľadiska financií nie je možné zamestnať na TPP. Potom sa tam píše, že nemôžem zamestnávať na dohodu, keď sa jedná o sústavne sa opakujúcu činnosť. Tak teraz môžem, či nie.

    Poviem príklad: podnikateľ prevádzkuje strážené parkovisko. Je to nevýrobný podnik, takže tam nie sú bohvieaké zisky. Bolo by pre neho nevýhodné zamestnávať na TPP, lebo by nemal z čoho platiť mzdy + mastné odvody. Ale keďže stráženie parkoviska je sústavne opakujúca sa činnosť, nemôže zamestnávať dohodárov. Vie mi niekto poradiť, ako to vyriešiť?

    Luciaa je offline (nepripojený) Luciaa

    Luciaa
    Zaujala ma táto téma a rada by som vedela váš názor, ako si vysvetľujete v zákone toto: "do pracovného času 300 hodín ročne sa započítava práca zamestnanca vykonávaná na základe iných dohôd o vykonaní práce u toho istého zamestnávateľa" - to znamená, že ak zamestnávateľ chce uzatvoriť dohodu s tým istým zamestnancom každý štvrťrok na 300 hodín, ale zakaždým na inú pracovnú úlohu, že to nie je možné, lebo to je spolu ročne u toho istého zamestnávateľa 1200 hodín? Dá sa táto situácia riešiť jedine pracovnou zmluvou na kratší pracovný čas alebo je možné predsa len použiť dohodu o vykonaní práce?
    Ďakujem, Lucia.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Podľa toho, čo som sa už dočítala na PORADE je to tak, že nezáleží na počte dohôd, ale všetko sa to u jedného zamestnávateľa spočíta. Keby sa to nespočítavalo, bolo by to jednoduché. Potom by nikto nemal zamestnancov na TPP, ale len dohodárov a vyhli by sme sa plateniu odvodou. Či nie?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Sany
    ja si myslím, že keď sa urobí dohoda o vykonaní práce na dobu určitú - 1.1. - 31.12. a vykonaná práca bude - spracovanie účtovníctva a vypracovanie daňového priznania, stále je to vykonaná práca - vlastne jednorázová.
    Spracovanie účtovníctva počas celého roka - je to opakujúca sa činnosť, nemá byť dohoda , na vypracovanie daň.priznania by mohla byť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.