Zavrieť

Porady

DRAŽBA PRÁVA NÁJMU

Ahojte, prosím o radu.
SZČO vedie jednoduché účtovníctvo. Zúčastnil sa dražby, v ktorej mesto ponúkalo priestory do prenájmu. Každý, kto sa zúčastnil a mal záujem zobrať priestory do prenájmu, navrhol sumu, ktorú je ochotný pri podpise nájomnej zmluvy zaplatiť. Ten, kto ponúkol najviac (môj klient) získal "PRÁVO NÁJMU NEBYTOVÉHO PRIESTORU NA OBDOBIE 5 ROKOV". Získané právo si uplatnil - podpísal nájomnú zmluvu s mestom, podľa ktorej bude platiť dohodnuté nájomné. Samozrejme zmluvu mesto podpísalo až po zložení vydraženej ceny.
Jedná sa o šesťcifernú sumu, teda nie málo. Potrebujem radu: Ako zaúčtovať úhradu vydraženej ceny vyplatenú mestu pred podpisom nájomnej zmluvy. Táto čiastka nie je zábezpeka, ale je nevratná a klient jej vyplatením získal vyššieuvedené právo. Ide mi o to, či je to VOZD pri úhrade prenajímateľovi alebo sa rozpočítava na dobu 5 rokov + kde to v postupoch nájdem.

Vďaka za odpovede.
Naposledy upravil jaja99 : 11.04.08 at 11:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Postupovala by som spôsobom:

    -ide o získanie, kúpenie nejakého práva. Kúpenie práva je nehnotným majetkom. Ak je cena do 50 tis. Sk-účtovala by som cez 518-postupy účtovania par.65-účtueme NM, kt. nebol zaradeý do DNM.

    Ak je cena vyššia ako 50 tis., toto právo by som účtovala ako DNM, pričom je potrebné odpisovať. Právo ste získali na 5 rokov, zaradím do DNM a odpisujem 5 rokov. (ak by bolo právo na obdobie 3 roky, odpisovala by som 3 roky).

    Možno sa ešte niekto vyjadrí.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Ide o to, že v postupoch pre JÚ nie je definované presne čo je nehmotný IM. V § 10 ods. 4 Postupov je napísané: Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje majetok podľa osobitného predpisu - odvolávka na § 22z 595/2003 - ten hovorí, že nehmotným M sú práva priemyselného vlastníctva, autorské práva, práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktoých cena je vyššia ako 50.000 SKK.
    Kam však zaradiť právo nájmu nebytového priestoru???
    V postupoch pre je napísané, že na účte 014 - Oceniteľné práva sa účtujú aj užívacie práva, čiže tam je to jasné, ale v postupoch pre je len negatívne vymedzené, čo nie je nehmotný M: § 10 ods. 10: marketingové štúdie, školenia, semináre, prieskum trhu, poradenstvo, získanie noriem ISO, zábeh výkonov, reklama, reštrukturalizácia a rozšírenie výroby.
    Čiže moje PRÁVO NÁJMU nie je definované ako NM v zákone 595/2003 a zároveň nie je vylúčené z definicie NM pdľa postupov, tak neviem čo s tým.
    Naposledy upravil jaja99 : 11.04.08 at 12:31

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    JAja par. 37/9 - postupy
    Ide o oceniteľné právo-užívacie právo...., ak sa obstarali za odplatu.

    posudzovala by som to ako užívacie právo, Kúpila som si právo, že budem v prenájme, že budem užívať nejaký nebytový priestor s tým, že budem platiť nájomné.
    (Ja si môžem kúpiť napr. právo prechodu cez pozemok.) PRÁVO

    Bolo by dobré popísať, aký text je od mesta, aby sme sa chytili slovíčok, tie sú podstatné. Nájom je jasný,...

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Áno ide o oceniteľné právo - užívacie právo ( účet 014 PÚ). Ale ja účtujem v jednoduchom účtovníctve a neviem, na základe čoho pre mňa platí právo nájmu = nehmotný majetok.

    Od mesta je len zápisnica z výsledku dražby, kde je uvedené: dražobník (mesto), navrhovateľ (mestská sro, ktorá spravuje nehuteľnosti), prítomní (licitátor, zapisovateľ), predmet dražby: PRÁVO NÁJMU NEBYTOVÉHO PRIESTORU O VÝMERE ....M2, NA OBDOBIE 5 ROKOV, nachádzajúceho sa ............., vydražiteľ: môj klient, vydražená cena: 190.000 SKK a podpisy. Toť vsjo.

    DRAŽBA PRÁVA NÁJMU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.