Zavrieť

Porady

Splátkový predaj

Vedeli by ste mi niekto pomôcť s nasledovným problémom? SZČO (jednoduché účtovníctvo, platca DPH) podpísal zmluvu na kúpu prívesu (kúpna zmluva, nie lízingová) v obstarávacej cene 67 227,- Sk bez DPH (s DPH 80 000,- Sk). Zaplatil 24 800,- Sk s DPH (24 000 je prvá splátka a 800,- poplatok). Ostatné bude splácať 2 roky (23 splátok) po 2 895,- Sk, čiže príves ho bude stáť 90 585,- Sk s DPH. Ako budem účtovať uvedené operácie a odpisovať príves, keď v technickom preukaze bude ako vlastník napísaná lízingová spoločnosť a nie SZČO? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Na základe §22 ZoDP. Nemusí byť uvedený v TP ako majiteľ, stačí ak používa na podnikateľské účely a účtuje o prívesnom vozíku a eviduje v majetku.

    kajab je offline (nepripojený) kajab

    kajab
    Mne povedala audítorka, že splátky budem účtovať ako VNZD v stĺpci Investičný majetok. Keď sa splatí príves, prijme sa do Majetku a potom sa začne odpisovať - 6 rokov. Pri kúpe ho presviedčali, že to je veľmi výhodné. Tak teraz neviem, čo je správne, lebo ak by audítorka mala pravdu, tak by to vôbec výhodné nebolo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kajab Pozri príspevok
    Mne povedala audítorka, že splátky budem účtovať ako VNZD v stĺpci Investičný majetok. Keď sa splatí príves, prijme sa do Majetku a potom sa začne odpisovať - 6 rokov. Pri kúpe ho presviedčali, že to je veľmi výhodné. Tak teraz neviem, čo je správne, lebo ak by audítorka mala pravdu, tak by to vôbec výhodné nebolo.
    Podľa mňa audítorka v tomto prípade nemá pravdu. Pozri ten §§22 zákona o dani z príjmov:

    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

    kajab je offline (nepripojený) kajab

    kajab
    Tá audítorka ma úplne zmiatla. V ods. 1 písm. b § 24 Zákona o dani z príjmov sa píše, že hmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje o dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnicke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva.

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Ja som mala presne taký prípad, ale písala som o tom v inom príspevku. Tiež mi daňový poradca povedal, že to dám do majetku až po poslednej splátke, ale Smith ma odporučil na ten par. 22. Takže to mám asi v dvoch firmách zle zaúčtované.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.