Zavrieť

Porady

účtovanie namontovanie tovaru

Spoločnosť sa zaoberá predajom okien a príslušenstva. Všetko nakúpi od dodávateľa a predá odberateľovi. Niekedy je to len ako čistý tovar, inokedy aj s montážou. Montáž je zabezpečená prostredníctvom ďalšej firmy.
Pri nákupe účtujem tovar na 504 ( spôsob B ), montáž 518 a pri predaji 604 a 602. Je to správne ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    A čo v prípade keď mi to dodávateľ okná aj namontuje , ale cenu montáže premietne do tovaru. Týka sa to väčšinov tých prípadov, kde je uzavretá zmluva o dielo. Ja to tiež fakturujem odberateľovi tak, že montáž je skrytá v tovare a účtujem len 604 .

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Mal by vo faktúre rozpísať tovar a práce zvlášť, ale keď to neurobil nie je to až taká tragédia. Treba ho na to upozorniť, aby v nasledujúcich fa to robil už správne.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Odpovedala si mi, že to mám dobre, ale zadala som túto otázku aj v inej téme a tam mi odpovedali, že to má byť len 602. Teda, že je to služba. Tak teraz fakt neviem.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Myslím si, že ak sa nakupujú okná, ktoré sa nepredávajú bez montáže, tak sa nejedná o tovar, ale materiál.
    Predsa aj stavebná fima nepredáva tehly, ale poskutuje služby - stavebnú činnosť.

    Správne by sa malo účtovať (pri spôsobe B):
    nákup okien 501/321
    nákup pomocného materiálu (cement, malta a podobne) 501/321,211
    mzdy 521/331
    služby (ak montujú na základe obchodné vzťahu živnostníci ) 518/321
    ďalšie náklady 5xx/3xx

    cena pre odberateľa 311/602
    Naposledy upravil mudroš : 21.04.08 at 13:55 Dôvod: preklep

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Z tehál urobíš stenu. Okno je stále oknom.
    Predáme ho v nezmenenej podobe, nepoužívame ho, neprenajímame ho a ani sa na ňom nevykonáva technické zhodnotenie. Tak ako ho kúpime, tak ho predáme. Takže si myslím, že to účtovanie máme správne. O materiále sa účtuje vtedy, ak pri výrobnom procese prechádza úplne alebo sčasti do výrobku a tvorí jeho podstatu.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Nerád sa hrám na slovíčka. Mohol by som vymyslieť veľa iných príkladov.
    Je to vec názoru, ale stále si myslím, že ak odkno zabudujem, nepredávam ho v nezmenenom stave.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    mudroš Pozri príspevok
    Myslím si, že ak sa nakupujú okná, ktoré sa nepredávajú bez montáže, tak sa nejedná o tovar, ale materiál.
    Predsa aj stavebná fima nepredáva tehly, ale poskutuje služby - stavebnú činnosť.

    Správne by sa malo účtovať (pri spôsobe B):
    nákup okien 501/321
    nákup pomocného materiálu (cement, malta a podobne) 501/321,211
    mzdy 521/331
    služby (ak montujú na základe obchodné vzťahu živnostníci ) 518/321
    ďalšie náklady 5xx/3xx

    cena pre odberateľa 311/602
    Ešte sa vrátim k tvojej odpovedi. Ja nenakupujem žiadny pomocný materiál a ani nemáme zamestnancov na montovanie. Všetko sa to robí cez obchodný vzťah - iná firma. Tá nám dodá a vyfaktúruje len montáž . V mojej vyšlej faktúre je teda zvlášť tovar a zvlášť jeho inštalácia - montáž. Takže mohlo by to byť aj takto účtované.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Podľa mňa je úpne jedno, či oká namotujete sami, alebo to urobí Váš subdodávateľ. Poskytujete sužbu, dodávku okien s montážou.

    Veď napríklad autoservis nemusí mať klampiarsku dielňu, ale aj ta vezme havarované auto do opravy. Opravu dá urobiť svojmu dodávateľovi, ale zákazníkovi poskytne službu a bude to účtovať na 602.

    Podľa § 17 ods. 9 postupov účtovania pre podnikateľov:

    O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby, ktoré sa aktivovali (účtová skupina 62 – Aktivácia) a odovzdali do vlastných predajní účtovnej jednotky.

    Ak namotujem okná, nedodávam ich v nezmenenej podobe.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    V podstate s tebou súhlasím. Len som si chcela overiť, či aj tento môj spôsob je v poriadku.
    Ide o to, že to máme tak 50:50 čo sa týka tovaru samotného a potom s montážou.
    Túto otázku som zadala do odborného časopisu Dane a účtovníctvo v praxi a odpoveď bola, že účtovanie cez 504-604 a 518-602 je "tiež" v poriadku, keď to mám rozdelené vo fakturácii na tovar zvlášť a montáž zvlášť.
    Konzultovala som to s jednou fakt dobrou kočkou, ktorá robí komplikovanejšie firmy a tá mi vravela, že ona nevidí problém cez 504-604 a 518-602.
    Dokonca sa vyjadrila, že veď predávam tovar v nezmenenej forme, lebo to okno je už hotové, ja ho už nijako neupravujem,nenatieram, nedorábam, len ho chytím a ukotvým - teda nainštalujem. Samozrejme mi povedala, že aj účtovanie cez 501,518-602 je v poriadku. Skrátka, ak mi je výhodnejšie cez 504 a 604 a montáž 602, tak si to mám ošetriť v internej smernici a bude to OK.

    Riky je offline (nepripojený) Riky

    Riky
    Ahojte ja mám podobný problém.

    spol.sa zaoberá vstavanými skrinami. Nakúpi :
    - drevotriesky, ktoré dá opracovať iným dodávat.
    - lišty, kolajničky, vešiaky, ... ktoré si namontuje sám
    - a potom ako komplet predá aj s montážou.

    Ako to naúčtovať? Ja by som účtoval spôsobom A:
    - drevotriesky plus s opracovaním ako príjem 111/321
    112/111, pri predaji výdaj zo skladu 501 drevot., 518 oprac./112
    - lišty, kolajničky, vešiaky 111/321, 112/111, pri predaji výdaj zo skladu 504/112
    - montáž so skrinou pri predaji 311/601 alebo 602????

    Prosím Vás poradte mi.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Riky Pozri príspevok
    Ahojte ja mám podobný problém.

    spol.sa zaoberá vstavanými skrinami. Nakúpi :
    - drevotriesky, ktoré dá opracovať iným dodávat.
    - lišty, kolajničky, vešiaky, ... ktoré si namontuje sám
    - a potom ako komplet predá aj s montážou.

    Ako to naúčtovať? Ja by som účtoval spôsobom A:
    - drevotriesky plus s opracovaním ako príjem 111/321
    112/111, pri predaji výdaj zo skladu 501 drevot., 518 oprac./112
    - lišty, kolajničky, vešiaky 111/321, 112/111, pri predaji výdaj zo skladu 504/112
    - montáž so skrinou pri predaji 311/601 alebo 602????

    Prosím Vás poradte mi.
    Keď vydávaš zo skladu materiál prečo to rozúčtovávaš na 501 a 518?
    Veď cena subdodávateľskej práce je súčasťou obstarávacej ceny materiálu, tak pri výdaji to všetko ide na 501.

    Riky je offline (nepripojený) Riky

    Riky
    Smith, ďakujem. Tak ešte raz,
    - drevotriesky plus s opracovaním ako príjem 111/321
    112/111, pri predaji výdaj zo skladu 501 drevot., 501 oprac./112
    - lišty, kolajničky, vešiaky 111/321, 112/111, pri predaji výdaj zo skladu 504/112
    - montáž so skrinou pri predaji 311/601 alebo 602????

    Je tento spôsob teda v poriadku? Pri predaji mám použiť výnos.účet 601 alebo 602. Asi 601 , že??? a účtovanie lišty, kolaj... je tiež správne myslím účet 504/112????

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Riky Pozri príspevok
    Smith, ďakujem. Tak ešte raz,
    - drevotriesky plus s opracovaním ako príjem 111/321
    112/111, pri predaji výdaj zo skladu 501 drevot., 501 oprac./112
    - lišty, kolajničky, vešiaky 111/321, 112/111, pri predaji výdaj zo skladu 504/112
    - montáž so skrinou pri predaji 311/601 alebo 602????

    Je tento spôsob teda v poriadku? Pri predaji mám použiť výnos.účet 601 alebo 602. Asi 601 , že??? a účtovanie lišty, kolaj... je tiež správne myslím účet 504/112????
    Predávate spolu s montážou. V tom prípade pre teba všetok výdaj zo skladu je výdaj materiálu. ( Veď výdaj materiálu nie je možné účtovať oproti 504, maximálne oproti 542).
    A tržba je 601.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 28.12.08 at 16:35

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Keď vydávaš zo skladu materiál prečo to rozúčtovávaš na 501 a 518?
    Veď cena subdodávateľskej práce je súčasťou obstarávacej ceny materiálu, tak pri výdaji to všetko ide na 501.
    Cena subdodávateľskej práce nie je súčasťou obstarávacej ceny. Nesúvisí s obstaraním materiálu. Najprv ten materiál obstarám a ocením cenou materiálu a službami spojenými s obstaraním a následne bude na takto ocenenom materiáli urobená nejaká práca, v danom prípade formou subdodávky. Ja osobne by som to účtovala :
    nákup materiálu vrátane obstarania ( clo, doprava.. ) 501
    subdodávka - práce na materiáli 518
    predaj- podľa toho, či to predávam ako výrobok 601
    - alebo materiál a práce predávam ako služby 602

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.