Zavrieť

Porady

DPH na výstupe v JU

Ahojte,

potrebujem poradiť ohľadom dph v jednoduchom účtovníctve, nakoľko pracujem väčšinou s podvojným účtovníctvom a neplatcami dph-čka, tak preto potrebujem poradiť.

SZČO je plátcom dph od 1.2.2008.

1.) Vystavil faktúru v januári bez dph, ale platbu prijal až vo februári...mám to dať do dph na výstupe?

2.) Vystavil faktúru vo februári s dph a takisto vo februári prijal ale len čiastočnú platbu. Aké dph mám dať na výstupe, z celej faktúry alebo len z prijatej platby?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Pukluš Pozri príspevok
    Ahojte,

    potrebujem poradiť ohľadom dph v jednoduchom účtovníctve, nakoľko pracujem väčšinou s podvojným účtovníctvom a neplatcami dph-čka, tak preto potrebujem poradiť.

    SZČO je plátcom dph od 1.2.2008.

    1.) Vystavil faktúru v januári bez dph, ale platbu prijal až vo februári...mám to dať do dph na výstupe? nie, ak faktúra bola vystavená za služby, alebo tovar dodaný v januári

    2.) Vystavil faktúru vo februári s dph a takisto vo februári prijal ale len čiastočnú platbu. Aké dph mám dať na výstupe, z celej faktúry alebo len z prijatej platby? z celej

    Ďakujem
    .. v texte

    Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

    Pukluš
    A keď príjmem faktúru a nezaplatím, tiež ide do dph na vstupe dňom vystavenia alebo zaplatenia?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pukluš Pozri príspevok
    A keď príjmem faktúru a nezaplatím, tiež ide do dph na vstupe dňom vystavenia alebo zaplatenia?
    Právo uplatnenia DPH na vstupe nie je viazané na uhradenie. Bolo dávnejšie asi v r. 2003 sa to zrušilo.

    mmiriam je offline (nepripojený) mmiriam

    mmiriam
    ešte jedna doplňujúca otázka:
    ako je to v JÚ pri vystavení faktúry, daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry, t.j. napr. bola vystavená 25.5.2008 - ide do májovej DPH alebo podnikateľ čaká na úhradu, ktorá bola 25.6.2008 - ide teda do júnovej DPH.
    čiže je pri DPH dôležitý termín vystavenia faktúry alebo prijatia úhrady?
    ďakujem
    miriam

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    mmiriam Pozri príspevok
    ešte jedna doplňujúca otázka:
    ako je to v JÚ pri vystavení faktúry, daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry, t.j. napr. bola vystavená 25.5.2008 - ide do májovej DPH áno alebo podnikateľ čaká na úhradu, ktorá bola 25.6.2008 - ide teda do júnovej DPH.
    čiže je pri DPH dôležitý termín vystavenia faktúry alebo prijatia úhrady?
    ďakujem
    miriam
    daňová povinosť vzniká dňom vystavenia faktúry - nie jej úhradou - /pozri odpovede vyššie v ostatných príspevkoch/ tj . dňom dodania služby alebo tovaru


    doplnila som Ti to aj v texte

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Peterika Pozri príspevok
    daňová povinosť vzniká dňom vystavenia faktúry - nie jej úhradou - /pozri odpovede vyššie v ostatných príspevkoch/ tj . dňom dodania služby alebo tovaru


    doplnila som Ti to aj v texte
    Ja by som to upresnila - daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru alebo služby /hovorím o tuzemsku/ a faktúru je platiteľ povinný vystaviť do 15. dní od daňovej povinnosti. Znamená to, že dátum daňovej povinnosti nemusí byť totožný s dátumom vystavenia faktúry a v tom prípade uvádzame na faktúru obidva dátumy. Úhrada faktúry nemá žiadny vplyv na uplatnenie nároku na odpočet DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.