Zavrieť

Porady

odpísaný DHM

V marci sme ukončili odpisy DHM, ide o počítače, stále ich používame, sú funkčné -je nutné ich vyradiť ako MD 082 / DAL 022 alebo ich máme nechať v PÚ ? s týmto nemám skúsenosti, prosím poraďte mi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Ak sú počítače odpísané a vy ich stále používate, nemáte dôvod ich vyraďovať. Stále sú predsa zaradené v majetku firmy.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    áno, tak by som to aj nechala, lebo platíme poisťovni za poistenie majetku, ktorý máme v účt. evidencii, tým vyradením by sme vlastne v PÚ nevykazovali žiaden majetok a poisťovňu by sme platili úplne zbytočne
    ďakujem

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Lila Pozri príspevok
    áno, tak by som to aj nechala, lebo platíme poisťovni za poistenie majetku, ktorý máme v účt. evidencii, tým vyradením by sme vlastne v PÚ nevykazovali žiaden majetok a poisťovňu by sme platili úplne zbytočne
    ďakujem
    Ale nemáte ani dôvod ich vyraďovať, keď sú predsa ešte funkčné a používate ich na podnikanie.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    áno, logiku to má, len som myslela či to nieje povinnosť vyradiť z majetku po úplnom odpísaní DHM
    ďakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Lila Pozri príspevok
    áno, logiku to má, len som myslela či to nieje povinnosť vyradiť z majetku po úplnom odpísaní DHM
    ďakujem
    Ak firma má majetok, používa ho, má ho v účtovníctve a v evidencii. Napriek tomu, že je odpísaný, máte ho v účtovníctve a v evidencii. Prípadné opravy a údržba takého majetku sú daňovým výdavkom a viete preukázať vzťah služby a vlastníctva majetku.
    Pohľad do Súvahy zase napovie, aká účtovná hodnota majetku bola pri obstaraní (brutto) a aká účtovná hodnota je v súčasnosti (netto).

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Len malú poznámku:

    V takýchto prípadoch sa zvykne prejaviť zmysel tvorby (§20 postupov účtovania) odpisového plánu účtovnej jednotky...

    Teda ak som vedel, že mi končia účtovné odpisy dlhodobého hmotného majetku v marci bežného roka a bola mi známa skutočnosť, že tento majetok budem naďalej využívať, tak tu je ten moment, kedy nastáva prehodnotenie doby používania, a tým aj doby odpisovania hmotného majetku...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.