Zavrieť

Porady

Stravné

Neviem či som túto otázku dobre zaradila, ale chcela by som spýtať: manžel chodí pravidelne do práce každý týždeň (je tam v kuse celý týždeň) do Čiech. Ako viem tak, stravné je v Čechách 600,- Kč. Ale jeho zamestnávateľ mu dáva len 480,- Kč s odôvodnením, ktoré nie je nijak písomne podchytené a ani manžel nič nepodpisoval, že majú zabezpečené ubytovanie(bez stravy). Keby mi niekto vedel poradiť ako sa proti tomuto postaviť a ako sa to dá napadnúť. Zamestnávateľ má sídlo v Čechách. Ďakujem Ada
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    SBAH Pozri príspevok
    Neviem či som túto otázku dobre zaradila, ale chcela by som spýtať: manžel chodí pravidelne do práce každý týždeň (je tam v kuse celý týždeň) do Čiech. Ako viem tak, stravné je v Čechách 600,- Kč. Ale jeho zamestnávateľ mu dáva len 480,- Kč s odôvodnením, ktoré nie je nijak písomne podchytené a ani manžel nič nepodpisoval, že majú zabezpečené ubytovanie(bez stravy). Keby mi niekto vedel poradiť ako sa proti tomuto postaviť a ako sa to dá napadnúť. Zamestnávateľ má sídlo v Čechách. Ďakujem Ada
    Trochu tomu nechápem - to tvoj manžel je zamestnaný v českej firme? Ak áno, tak potom jeho pracovný pomer sa bude riadiť českou legislatívou a nemôže si nárokovať na stravné podľa slovenských zákonov.

    Kde platí odvody a dane? Kde dostáva výplatu - v ČR?

    SBAH je offline (nepripojený) SBAH

    Opatrovatelka svojho ZTP dietata, som na za opatrovatelskom príspevku. ...viac SBAH
    Výplatu dostáva v slovenských korunách aj odvody platí tu, nakoľko pobočka je slovenská. V akých prípadoch môže zamestnávateľ znížiť diéty zo 600,-Kč na 480,- Kč( zamestnávateľ uvádza dôvod: podľa zák. práce - špecifická povaha zamestnania). Ďakujem Ada

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    SBAH Pozri príspevok
    Výplatu dostáva v slovenských korunách aj odvody platí tu, nakoľko pobočka je slovenská. V akých prípadoch môže zamestnávateľ znížiť diéty zo 600,-Kč na 480,- Kč( zamestnávateľ uvádza dôvod: podľa zák. práce - špecifická povaha zamestnania). Ďakujem Ada
    Nie je to podľa ZP, ale je to v zákone o cest. náhradách § 5 ods. 5:

    (5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

    Musí to byť ale dohodnuté vopred a písomne v pracovnej zmluve. 480 CZK zodpovedá presne zníženiu o 25%.

    SBAH je offline (nepripojený) SBAH

    Opatrovatelka svojho ZTP dietata, som na za opatrovatelskom príspevku. ...viac SBAH
    A čo vlastne znamená tá: " osobitná povaha zamestnania". Tomu nerozumiem. Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    SBAH Pozri príspevok
    A čo vlastne znamená tá: " osobitná povaha zamestnania". Tomu nerozumiem. Ďakujem
    Niektoré zamestnania sú osobité tým, že zamestnanci sú často na pracovnej ceste - napr. vodiči kamiónov, obchodní zástupcovia a pod. Hradenie cest. náhrad pre takýchto zamestnancov by bolo pre firmu príliš nákladné, preto je možné znížiť nárok na náhradu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.