Zavrieť

Porady

Znížené % na ZP pre invalidov - od 1.5.2008?

Dobrý deň. V Zákone o zdravotnom poistení (§ 12) sa znížené percento poistného vzťahuje na osoby so zdravotným postihnutím definované v §9 Zákone o službách zamestnanosti. Sú to osoby, ktoré majú zníženú schopnosť od 20 % - 40 %, od 40 % - 70%, nad 70 % a osoby, ktoré majú preukaz ZŤP. Od 1.5.2008 sa však novelou Zákona o službách zamestnanosti (zatiaľ je len v 3. čítaní) z § 9 vylučujú osoby so zníženou schopnosťou od 20 % - 40%. Znamená to, že ak bude táto novela schválená, nebudú mať tieto osoby už znížené percento na ZP? Pozeral niekto už to 3. čítanie Zákona o sl. zamest.?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Áno, znamená to, že ten, kto má zníženie pracovnej schopnosti od 20 do 40% bude mať od 1.5.2008 vyššiu sadzbu poistného na ZP.

    Stitch je offline (nepripojený) Stitch

    Stitch
    A čo so stále neprehodnotenými "starými" čiastočnými invalidmi. Je ešt veľa prípadov, kedy nebol zamestnanec prehodnotený % a je stále ČID.

    tamci je offline (nepripojený) tamci

    tamci
    Ďakujem za odpoveď. Mätie ma však to, že v Zákone o ZP je pri tom § 12 odvolávka 40). A táto znie: § 9 zákona č. 5/2004 Z. z. v znení zákona č. 191/2004 Z. z.. Preto neviem, či týmto nechcú povedať, že sa máme pozerať len na novelu č. 191/2004 alebo aj na ďaľšie novely (teda aj novelu platnú od 1.5.2008)???

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Stitch Pozri príspevok
    A čo so stále neprehodnotenými "starými" čiastočnými invalidmi. Je ešt veľa prípadov, kedy nebol zamestnanec prehodnotený % a je stále ČID.
    Neprehodnotení ČID sú považovaní za invalidných so znížením pracovnej schopnosti o 50% (ZSP_263a_ods_12)
    Iveta Matlovičová
    V tejto súvislosti ma napadá otázka, ak ten, kto má zníženie pracovnej schopnosti od 20 do 40% bude mať od 1.5.2008 vyššiu sadzbu poistného na ZP, znamená to že do mesačného výkazu poistného sa bude uvádzať do časti poistenci bez ZP ?
    Iveta Matlovičová
    ...prišla mi odpoveď zo zdravotnej poisťovne, tak pripájam:
    "Osoba so zdravotným postihnutím pre účely zdravotného poistenia je určená odkazom 40) v zákone č. 580/2004 Z. z. (je to osoba podľa § 9 zákona č. 5/2004 Z. z. a § 51 zákona č. 195/1998 Z. z.). Zmenou zákona č. 5/2004 Z. z. od 1.5.2008 je ním občan uznaný za invalidného podľa § 71 zákona č. 461/2003 Z. z.( t. j. poistenec, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovo činnosť o viac ak 40 %)a podľa zákona č. 195/1998 Z. z. je ním občan s veľkým s ťažkýmzdravotným postihnutím s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %.
    Preto v mesačnom výkaze za máj 2008 v časti "zamestnanci so ZPS" sa uvádzajú zamestnanci v zmysle vyššie uvedeného a ostatní zamestnanci sa uvádzajú v časti "zamestnanci bez ZPS".
    Naposledy upravil Iveta Matlovičová : 07.05.08 at 05:20
    Iveta Matlovičová
    Rozalka Pozri príspevok
    Prekvapuje ma, že ZP nepozná "terminus technicus" svojej problematiky, správny výraz je občan s ťažkým zdravotným postihnutím.
    Rozálka to je moja chyba, má to byť s "ťažkým", nie veľkým. Odpoveď mi prišla v maili a kvôli diakritike tam chýbali písmenká, resp. tam boli šipky - pomlčky. Hneď to idem opraviť. Ostatné samozrejme sedí.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Tak to teda vymazávam.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Áno, znamená to, že ten, kto má zníženie pracovnej schopnosti od 20 do 40% bude mať od 1.5.2008 vyššiu sadzbu poistného na ZP.
    Prešla táto zmena a platí od 1.5.2008 ?

    --------
    Veronika
    Iveta Matlovičová
    veronikasad Pozri príspevok
    Prešla táto zmena a platí od 1.5.2008 ?

    --------
    Veronika
    áno, dňa 26.4.2008 - vyšla v zbierke zákonov novela zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, v ktorej bol v bode 10 upravený § 9 a to vypustením písmenka b).....

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Obraciam sa na Vás s prosbou, či ste sa stretli s tým, že invalidný občan prehodnotený teraz v máji doniesol zase papier, že je naďalej ČID bez %-uálneho vyčíslenia. Volala som do SP lekárovi, čo to potvrdenie vydal, tak mi povedal, že mali nejakú poradu, kde im bolo povedané, že Najvyšší súd rozhodol, že nebudú posudzovať občanov na %, ale práve naopak, tých čo boli prehodnotení, budú zase zaraďovať do ČID a ÚID. Neviem ako ho posúdiť pri odvodoch na ZP vo výplate. Zákon je predsa platný od 01.05.2008, teda vo výplate za máj ho musím dať ako zdravého? ... V programe /robím Money S3/ ho mám zaradeného ako do 70%, teda aj odvody mi to tak robi a výkazy tiež. Čo ho preradím ako neinvalidného, teda zdravého, aj keď mám papier, že je naďalej ČID? Ďakujem Vám za radu

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Jara Pozri príspevok
    Obraciam sa na Vás s prosbou, či ste sa stretli s tým, že invalidný občan prehodnotený teraz v máji doniesol zase papier, že je naďalej ČID bez %-uálneho vyčíslenia. Volala som do SP lekárovi, čo to potvrdenie vydal, tak mi povedal, že mali nejakú poradu, kde im bolo povedané, že Najvyšší súd rozhodol, že nebudú posudzovať občanov na %, ale práve naopak, tých čo boli prehodnotení, budú zase zaraďovať do ČID a ÚID. Neviem ako ho posúdiť pri odvodoch na ZP vo výplate. Zákon je predsa platný od 01.05.2008, teda vo výplate za máj ho musím dať ako zdravého? ... V programe /robím Money S3/ ho mám zaradeného ako do 70%, teda aj odvody mi to tak robi a výkazy tiež. Čo ho preradím ako neinvalidného, teda zdravého, aj keď mám papier, že je naďalej ČID? Ďakujem Vám za radu
    http://www.porada.sk/746762-post10.html

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Jara Pozri príspevok
    Vďaka za túto odpoveď, ale on bol prehodnotený 14.5.2008 ako ČID.
    ...čiže sa posudzuje, ako by mal pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 50%. Tak ako píše Janka Motyčková vy vyššie uvedenom príspevku.

    klarissa je offline (nepripojený) klarissa

    klarissa
    Dobrý deň, ja sa chcem spýtať, mám dvoch zamestnancov, ktorí po prehodnotení mali mieru poklesu 20 % a nepoberali inv. dôchodok, tým pádom mali znížené odvody, ale o rok neskôr s príchodom novej vlády v r. 2006 im vrátili dôchodok aj za obdobie kedy im ho odobrali, takže poberajú, ale % im nikto v papieroch neopravil. / podľa mňa taký čo poberá inv. dôchodok je vždy nad 40% /. Odvody uplatňujem znížené, je to správne ?
    Prosím o radu !!!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.