Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Ahojte! Chcem sa spýtať ako je to s danovým bonusom. Ked niekto nastúpi po 15- tom v mesiaci či už ma za ten mesiac naňho nárok. Alebo ked ma celý mesiac PN či mu patrí bonus.
Ďakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    andrea.kuncikova Pozri príspevok
    Ahojte! Chcem sa spýtať ako je to s danovým bonusom. Ked niekto nastúpi po 15- tom v mesiaci či už ma za ten mesiac naňho nárok. Alebo ked ma celý mesiac PN či mu patrí bonus.
    Ďakujem za odpoved
    Ak si ho pri podpísaní Vyhlásenia k dani uplatní už za tento mesiac, doloží potrebné doklady-rod.list, ak je dieťa staršie ako 16 r. aj potvrd. o návšt. školy a v danom mesiaci splní podmienku-dosiahne príjem aspoň polovicu z minim. mzdy-tak potom má naň nárok. Ak bol celý mesiac PN-nemá nárok na DB.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katka50 Pozri príspevok
    Ak si ho pri podpísaní Vyhlásenia k dani uplatní už za tento mesiac, doloží potrebné doklady-rod.list, ak je dieťa staršie ako 16 r. aj potvrd. o návšt. školy a v danom mesiaci splní podmienku-dosiahne príjem aspoň polovicu z minim. mzdy-tak potom má naň nárok. Ak bol celý mesiac PN-nemá nárok na DB.
    Ak za rok však splní podmienky na dodatočné jeho uplatnenie, pri RZD, alebo pri podaní DP si ho douplatní, rozdiel neuplatneného DB mu bude priznaný.

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    aj ja by som mala otázočku:
    zametnakyňa rozviedla, dovtedy u manžela bolo uplatnené bonus. Teraz by chcela zamestnankyňa uplatniť, no manžel nechce doniesť potvrdenie od zamestnávateľa že od 1.apríla nebude uplatniť bonus. Oni zatiaľ stále žijú
    v jednom byte.V takom prípade kto má nárok na bonus ? Majú už právoplatné rozsudok a dieťa bolo zverené do opatery matky. Matka alebo otec má nárok ? Rozsudok je právoplatný od 14.4.2008. ďakujem za odpovede!

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    dobsony Pozri príspevok
    aj ja by som mala otázočku:
    zametnakyňa rozviedla, dovtedy u manžela bolo uplatnené bonus. Teraz by chcela zamestnankyňa uplatniť, no manžel nechce doniesť potvrdenie od zamestnávateľa že od 1.apríla nebude uplatniť bonus. Oni zatiaľ stále žijú
    v jednom byte.V takom prípade kto má nárok na bonus ? Majú už právoplatné rozsudok a dieťa bolo zverené do opatery matky. Matka alebo otec má nárok ? Rozsudok je právoplatný od 14.4.2008. ďakujem za odpovede!
    Jednoznačne matka. Potvrdenie od zamestnávateľa manžela nie je potrebný - pozri zákon o dani z príjmu - nárok na DB si uplatňuje - podpísaním vyhlásenia, doložením RL príp. potvrdením o návšteve školy.
    Pozri par. 33 ods. 4 ZoDP:
    Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti 57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Súhlasím, ale nebolo by od veci napísať do mzdovej účtarne zamestnávateľa manžela krátke oznámenie, že od apríla 2008 si uplatňujete bonus na deti vy. Manžel o tom nemusí ani vedieť a vyhnete sa zbytočnej hádke, keď by vyplatený bonus na konci roka alebo pri kontrolnom zistení musel vrátiť.

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    ďakujem pekne veľmi veľa ste mi pomohli. To je veľmi dobrý nápad oznámiť zamestnávateľa manžela, teda bývalého. Lebo on tvrdil že čo chce ona, ve´d bonus dostane len od januára budúceho roka, veď on tak isto má nárok, v´d žijú v spoločnom byte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.