Zavrieť

Porady

nevytváraný rez. fond- veľká chyba?

ahojte. sro fungujúca tretí rok, nevytvárala ani jeden rok rezervný fond. (resp. ja ako účtovníčka som na to zabudla). Je to veľký problém? Musím kvôli tomu meniť daňové priznania? - resp. Súvahu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vilob Pozri príspevok
    ahojte. sro fungujúca tretí rok, nevytvárala ani jeden rok rezervný fond. (resp. ja ako účtovníčka som na to zabudla). Je to veľký problém? Musím kvôli tomu meniť daňové priznania? - resp. Súvahu?
    Ak to nie je významná suma tak netreba meniť súvahu. V tomto roku zaúčtuj na 428/421 tvorbu. Najlepšie za každý rok samostatne max. 5% zo zisku.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Tvorba RF najprv treba rešpektovať spoločenskú zmluvu, ako to majú v nej zakotvené a potom, až ako hovorí "Smith".

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    5% zo zisku na tvorbu RF predpisuje zákon, až kým RF nedosiahne zákonom danú výšku, teda 10% ZI.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    No stretla som sa už so spoločenskou zmluvou, kde bolo uvedené, že RF sa vytvorí vo výške 10 % ZI pri založení spoločnosti. Takže treba pozrieť, čo je napísané v spoločenskej zmluve.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    cloe Pozri príspevok
    No stretla som sa už so spoločenskou zmluvou, kde bolo uvedené, že RF sa vytvorí vo výške 10 % ZI pri založení spoločnosti. Takže treba pozrieť, čo je napísané v spoločenskej zmluve.
    V tomto prípade by museli spoločníci vložiť tie peniaze súčasne s vkladom do základného imania. Pri založení spoločnosti ešte niet z čoho tvoriť RF.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    cloe Pozri príspevok
    No stretla som sa už so spoločenskou zmluvou, kde bolo uvedené, že RF sa vytvorí vo výške 10 % ZI pri založení spoločnosti. Takže treba pozrieť, čo je napísané v spoločenskej zmluve.
    Eulalia Pozri príspevok
    V tomto prípade by museli spoločníci vložiť tie peniaze súčasne s vkladom do základného imania. Pri založení spoločnosti ešte niet z čoho tvoriť RF.
    Obidve máte pravdu.
    Mohlo sa totiž stať aj to, že SZ obsahuje ustanovenie o tvorbe RF pri založení spoločnosti, avšak nikto nezaúčtoval predpis = pohľadávku voči spoločníkom a spoločníci nevložili do s.r.o. peniaze (a nikto ich neupomínal).
    Takže treba pozrieť spoločenskú zmluvu a ak tam o tom nič nie je, postupuje sa podľa obchodného zákonníka.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    nie, v spoločenskej zmluve nieje uvedené nič ohľadom RF, takže sa budem držať tvojho príspevku Smith. Ďakujem krásne všetkým za pomoc. Už som mala obavu, že budem musieť meniť spätne Súvahy.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    O použití zisku miusí rozhodnúť valná hromada. Až na základe rozhodnutia sa dá zaúčtovať. Účtovník nesmie vykonávať právomoci valnej hromady.
    Samozrejme v praxi často spoločníci očakávajú od účtovníka, že ich upozorní na povinnosti ktoré musia splniť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mudroš Pozri príspevok
    O použití zisku miusí rozhodnúť valná hromada. Až na základe rozhodnutia sa dá zaúčtovať. Účtovník nesmie vykonávať právomoci valnej hromady.
    Samozrejme v praxi často spoločníci očakávajú od účtovníka, že ich upozorní na povinnosti ktoré musia splniť.
    Taká malá úvaha:

    Keby len upozorniť, ale často krát účtovník robí "zapisovateľa" VZ (ktoré nikdy sa neuskutočnilo), vyhotovuje zápisnice a pripraví podklady do zbierky listín. A to veru veľmi veľa krát bez nároku na honorár, s odôvodnením, že je to zaplatené v rámci mesačnej taxe za samotné účtovníctvo. Ale pýtam sa čo má účtovník spoločné s konaním VZ? Jedine to, že poskytne konateľovi
    ako podklad účtovnú závierku.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    a prosím vás, akým spôsobom účtovať tvorbu rez. fondu. Myslím - napr. v r.2008 dosiahneme prvý krát zisk, čiže tvorbu zaúčtujem na začiatku roka 2009 - 5% zo zdaneného zisku?, alebo zaúčtujem tvorbu na konci roka 2008? a zo zisku po zdanení?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vilob Pozri príspevok
    a prosím vás, akým spôsobom účtovať tvorbu rez. fondu. Myslím - napr. v r.2008 dosiahneme prvý krát zisk, čiže tvorbu zaúčtujem na začiatku roka 2009 - 5% zo zdaneného zisku?, alebo zaúčtujem tvorbu na konci roka 2008? a zo zisku po zdanení?
    V roku 2009 bude jeho tvorba: 431/421.

    Tina B. je offline (nepripojený) Tina B.

    Tina B.
    Ak som správne pochopila z Vašej odpovede pre "vilob", výška tvorby rez. fondu za rok 2008 ostáva aj naďalej 5% zo zisku ?
    Ja to účtujem cez ID až na konci ďalšieho roka, v ktorom dosiahnem zisk, teda za r. 2008, to vypočítam a naúčtujem k 31.12.2009 - je to nesprávne ? Asi by som to mohla dať už do účtovníctva v marci, keď VH schvaľuje hospod. výsledok a DP, ale vždy na to zabudnem :-(
    Naposledy upravil Tina B. : 23.03.09 at 06:18

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Tina B. Pozri príspevok
    Ak som správne pochopila z Vašej odpovede pre "vilob", výška tvorby rez. fondu za rok 2008 ostáva aj naďalej 5% zo zisku ?
    Ďakujem.
    Spravidla je to tak, treba však pozrieť do spoločenskej zmluvy, či tam nie je dohodnuté niečo iné.

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    vilob Pozri príspevok
    ahojte. sro fungujúca tretí rok, nevytvárala ani jeden rok rezervný fond. (resp. ja ako účtovníčka som na to zabudla). Je to veľký problém? Musím kvôli tomu meniť daňové priznania? - resp. Súvahu?

    Prosím o radu, ja mám vo firme, do ktorej som teraz nastúpila iný problém z RF. Podľa spoločenskej zmluvy mal byť vytvorený do výšky 10% ZI. V tejto firme sa však tvoril už roky a už je vo výške asi 25% ZI.Čo s tým?

    Ďakujem

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Dana7 Pozri príspevok
    Prosím o radu, ja mám vo firme, do ktorej som teraz nastúpila iný problém z RF. Podľa spoločenskej zmluvy mal byť vytvorený do výšky 10% ZI. V tejto firme sa však tvoril už roky a už je vo výške asi 25% ZI.Čo s tým?

    Ďakujem
    Rozhodnúť o tom môže valné zhromaždenie - teda o jeho znížení, najlepšie teraz keď sa bude schvaľovať účtovná závierka a rozdelenie HV , v rámci toho sa môže vyriešiť aj zníženie RF.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.