Zavrieť

Porady

začínajúci

Dobrý deň,
Som začinajúci živnostník a potreboval by som poradiť ohľadom účtovnícva.
aké účtovníctvo musím viesť? čo k tomu potrebujem? ako na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    keďže ste živnostník - FO, postačuje viesť jednoduché účtovníctvo, najlepšie je viesť ho na nejakom vhodnom softe
    ak s tým však nemáte skúsenosti, určite je lepšie nechať si viesť účtovníctvo nejakým účtovníkom
    Najlepšie bude keď si vo Vašom regióne kúpite inzertné noviny a nájdete si cenovo najvýhodnejšiu účtovníčku.Na Vaše účtovníctvo si myslím , že stačí aj samostatná účtovníčka .Zbytočne by ste preplácal peniaze účtovnej firme , ktorá zas platí jej zamestnancom.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Možno by si našiel šikovného účtovníka medzi poraďákmi........Napíš odkiaľ si,
    určite sa Ti niekto ozve........
    Pekný sobotňajší deň........

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    Ouky možno záleží aj na tom v akej činnosti budeš "živnostníčiť", ak by si mal napríklad remeselnú živnosť, nemusíš viesť klasické účtovníctvo . A svoje výdaje si uplatníš % z príjmu. Pri remeselnej živnosti je to do výšky 60%.

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    Tak potom by ti stačilo evidovať si všetky tvoje príjmy a na konci roku si ich sčítaš a z nich si 60% ako tvoje výdavky a zo zbytku zaplatíš daň. No ešte si to premysli, či tvoje výdavky na REMESELNÚ živnosť bude výhodné takto % robiť alebo/ ak počítaš, že budeš mať vyššie výdaje/ tak viesť Jednoduché účtovníctvo. Ak sa rozhodneš pre to účtovníctvo, tak si radšej zožeň dákeho účtovníka, lebo ono to vôbec nie je také "jednoduché" ako to má v názve. A dobrý účtovník sa Ti vždy vyplatí, lebo pokuty sú obrovské a náklady na vedenie účtovníctva inou osobou si samozrejme môžeš dať do svojich výdavkou. Ak by si mal iba málo položiek a nebol plátcom DPH a nemal zamestnanca, tak by to ani veľa nestálo.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Porfin, zabudol si povedať, že nie z každej remeselnej živnosti má nárok na 60 %-né výdavky. Ouki nepovedal, akú remeselnú živnosť ide vykonávať.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ouki
    Mám remeselnú živnosť
    Dobre, máš remeselnú činnosť, ale z akej oblasti? Je pri tomto druhu remeselnej činnosti nárok na 60%?! Ak nie aj ja odporúčam nejakého účtovníka, skús zadať odkiaľ si, akú činnosť, možno sa tu medzi Poraďákmi nájde niekto z tvojho regiónu, ktorý ti pomôže.

    ouki je offline (nepripojený) ouki

    ouki
    Mám živosť na" elektro práce",v podstate robím pre firmu a fakturujem im odpracované hodiny (budem len teraz som zacal).som z KE.
    Naposledy upravil ouki : 02.04.05 at 14:02

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ouki
    Mam živosť na elektro práce,v podstate robim pre firmu a fakturujem im odpracované hodiny.
    Keď si pozrieš Živnostenský zákon, jeho prílohou by mal byť zoznam živností, na ktoré si môžeš uplatniť 60% výdavky. Pokiaľ viem, tak elektro práce nie sú medzi tými, na ktoré sa toto vzťahuje. Takže odporúčam, viesť JÚ, evidovať všetky príjmy, v prípade, že výdajov budeš mať menej ako 25% z príjmov, tak postupovať podľa §6, ods.10 Zák.o daniach z príjmov, a k 25% výdavkom si ešte pripočítaš platby do fondov. Ako som videla, si z Košíc, a tu máme šikovné Poraďáčky z tvojho regiónu, treba sa obrátiť na ne. Určite budeš platiť menej, ako keby si to zadal firme, a budeš mať stáleho účtovného a ekonomického poradcu.
    Prajem ti, nech sa ti v tvojom podnikaní darí!
    Naposledy upravil ondrejvla : 02.04.05 at 18:36

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.