Zavrieť

Porady

Zapeklité otázky začínajúceho živnostníka - zahraničná pokladňa a poistné

Dobrý deň prajem, milí poraďáci.
V súvislosti s tým, že v blízkych dňoch ma čaká návšteva živnostenského úradu a registrovanie sa ako živnostníka, ktorý chce prevádzkovať internetový obchod, mám pár otázok ktoré so svojimi poznatkami neviem vyriešiť.

1. Ak pracujem na plný úväzok a popritom mám živnosť, odvody za mňa platí môj zamestnávateľ a mne vyplýva alebo nevyplýva povinnosť sa registrovať na platenie odvodov v zdravotnej a sociálnej poisťovni? Ako je to s týmto?

2. Pri predaji tovarov do zahraničia, napríklad Maďarsko a Poľsko či Česko je potrebné viesť inú pokladňu alebo stačí to účtovať v prospech účtu s prípadnými kurzovými rozdielmi? Respektíve - vzniká nejaká povinnosť platenia zahraničnej DPH v konkrétnom štáte, respektíve povinnosť registrácie?

Za Vaše odpovede vopred ďakujem, budú veľmi nápomocné
Pekný slnečný deň všetkým!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    xfenix je offline (nepripojený) xfenix

    Som baba ktora sa snazi preniknut do tajov podnikania :) ...viac xfenix
    Vdaka, ale odpovede na moje dve otazky tam neboli... skusi mi niekto poradit lepsie?
    Pekny den, vopred dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xfenix Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem, milí poraďáci.
    V súvislosti s tým, že v blízkych dňoch ma čaká návšteva živnostenského úradu a registrovanie sa ako živnostníka, ktorý chce prevádzkovať internetový obchod, mám pár otázok ktoré so svojimi poznatkami neviem vyriešiť.

    1. Ak pracujem na plný úväzok a popritom mám živnosť, odvody za mňa platí môj zamestnávateľ a mne vyplýva alebo nevyplýva povinnosť sa registrovať na platenie odvodov v zdravotnej a sociálnej poisťovni? Ako je to s týmto?

    2. Pri predaji tovarov do zahraničia, napríklad Maďarsko a Poľsko či Česko je potrebné viesť inú pokladňu alebo stačí to účtovať v prospech účtu s prípadnými kurzovými rozdielmi? Respektíve - vzniká nejaká povinnosť platenia zahraničnej DPH v konkrétnom štáte, respektíve povinnosť registrácie?

    Za Vaše odpovede vopred ďakujem, budú veľmi nápomocné
    Pekný slnečný deň všetkým!
    K 1. otázke :
    Aj napriek tomu že si zamestnaný, do 8 dní od začiatku podnikania si povinný zaregistrovať sa v prísl. zdr.poisťovni ako SZČO. Môžeš si určiť vymeriavací základ nula a ZP platiť nebudeš. Do 30.6. nasl. kal. roku však musíš podať ročné zúčt.zdr.poistenia /ak nebude zrušené/ a príp. nedoplatok ZP doplatiť.
    V soc.poisťovni sa nemusíš povinne registrovať. Po podaní daň. priznania za r.2008 - do 30.6.2009 odnesieš výpis z DP do SP a ak tvoj príjem /pozor - nie zisk/, presiahne 12-násobok platnej min. mzdy, od 1.7.2009 sa staneš povinným platiteľom odvodov do SP, napriek tomu, že si zamestnaný.

    -------
    Veronika

    xfenix je offline (nepripojený) xfenix

    Som baba ktora sa snazi preniknut do tajov podnikania :) ...viac xfenix
    Dakujem, Veronika

    co znamena to DP?
    Dik za vysvetlenie,
    Janka

    PS - chcem sa opytat este na tu DPH pri predaji tovaru konecnemu spotrebitelovi v susednom state EU - je potrebna nejaka registracia?
    Mam ju vobec platit ked to nepredavam na dalsi predaj?

    Vdaka za odpoved

    xfenix je offline (nepripojený) xfenix

    Som baba ktora sa snazi preniknut do tajov podnikania :) ...viac xfenix
    Dakujem som asi uplne mimo :P

    J.

    Zapeklité otázky začínajúceho živnostníka - zahraničná pokladňa a poistné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.