Zavrieť

Porady

strata minulých rokov

Prosím o pomoc,účtujem PÚ v MRP
v roku 2006 s.r.o. vykázala stratu 23tis.. Na konci roka som ju zaúčtovala inter dokladom 429/431 zaúč.neuhradenej straty. Pri prevoda roka z 2006 na 2007 mi ju hodilo v počiatočných stavoch na 431 výsledok hospod v schvalovaní s mínusom, t.j -23tis. Stav pasív a aktív mi sedel.
Tohto roku /2007/ s.r.o. mala zisk 123tis., v daňovom priznaní som uplatnila odpočítanie straty a zaúčtovala na konci 2007 daň splatnú z daň.priznania 100tis. na 591/341.
Robím dobre, ak ešte v roku 2007 zaúčtujem interným dokladom úhradu straty min.rokov 431/429 s - ? Keď to tam dám, a urobím ročný prevod na 2008 sedí mi aj strava Pasív a Aktív. T.J program mi to odobril, no ubezpečenie od nikoho z Vás ma poteší.
Milia ma tie znamienka /+a-/
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ĽubkaB Pozri príspevok
    Prosím o pomoc,účtujem PÚ v MRP
    v roku 2006 s.r.o. vykázala stratu 23tis.. Na konci roka som ju zaúčtovala inter dokladom 429/431 zaúč.neuhradenej straty. Pri prevoda roka z 2006 na 2007 mi ju hodilo v počiatočných stavoch na 431 výsledok hospod v schvalovaní s mínusom, t.j -23tis. Stav pasív a aktív mi sedel.
    Tohto roku /2007/ s.r.o. mala zisk 123tis., v daňovom priznaní som uplatnila odpočítanie straty a zaúčtovala na konci 2007 daň splatnú z daň.priznania 100tis. na 591/341.
    Robím dobre, ak ešte v roku 2007 zaúčtujem interným dokladom úhradu straty min.rokov 431/429 s - ? Keď to tam dám, a urobím ročný prevod na 2008 sedí mi aj strava Pasív a Aktív. T.J program mi to odobril, no ubezpečenie od nikoho z Vás ma poteší.
    Milia ma tie znamienka /+a-/
    Ďakujem
    Asi Ťa nepoteším.
    Celé je to podľa mňa domotané.

    Strata r.2006 - strata 23 000,- ........... v roku 2006 o nej neučtuješ
    v r. 2007 Ti vstupuje ako počiatočný stav účtu 431 na str. MD
    O spôsobe je preúčtovania rozhoduje VZ a sú rôzne spôsoby jej vysporiadania jeden z nich, preúčtovanie na neuhr.stratu .......429/431

    Zisk v r. 2007 - čiastka 123 000,- je, ak som dobré rozumela pred odpočítaním straty r. 2006, po odpočítaní (umorení) straty ostáva základ dane 100.000,- .... z toho vychádza dan 19.0000 ...daň zaučtuješ 592/341
    disponibilný zisk (po zaúčtovaní dane) ostane 100 000-19000=81 000,-.
    Tento HV po zdanení sa dostane ako počiatočný stav na účet 431 str. Dal.
    A zase o spôsobe jeho preúčtovania rozhoduje VZ .......

    Rozúčtovanie účtu 431 je až v nasledujúcom roku po rozhodnutí VZ; spôsob ako sa náloží s HV je v zápisnici z Valného zhromaždenia a to je podkladom pre účtovníčku ako má zúčtovať .

    Odporúčam Ti preštudovať nižšie priložené linky (ale aj iné príspevky tu na porade, snáď Ti pomôžu sa zorientovať...

    http://www.porada.sk/707196-post2.html

    http://www.porada.sk/408349-post12.html

    ĽubkaB je offline (nepripojený) ĽubkaB

    ĽubkaB
    Dakujem za rýchlu odpoveď. Prešla som si uvedené príspevky.
    Možeš mi potvrdiť, či som dobre pochopila?
    V roku 2006 stratu neúčtujem, je to hospod.výsledok v roku 2007 ako počiatočný stav.(Mne to program ukazuje v poč. účte súvahovom takto: 701/431 je - 23.tis)
    Valné zhromaždenie 30.06.2007 rozhodlo o umorovaní straty z roku 2006 zo zisku v r.2007 (bol predpoklad,že bude zisk).
    Mám ju teda k tomuto dátumu zaúčtovať ako 431/429 +23.tis? alebo o nej neúčtovať vôbec " V účtovníctve o umorovaní daňovej staty neúčtujeme"-jeden z príspevkov.
    V daňovom priznaní som postupovala takto: HV z účtovníctva + pripočítaleľné položky - strata z r.2006 x 19% = daň
    Daňová povinnosť zaúčtovaná inter.dokl. k 31:12.2007 na 592/341

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ĽubkaB Pozri príspevok
    Dakujem za rýchlu odpoveď. Prešla som si uvedené príspevky.
    Možeš mi potvrdiť, či som dobre pochopila?
    V roku 2006 stratu neúčtujem, je to hospod.výsledok v roku 2007 ako počiatočný stav.(Mne to program ukazuje v poč. účte súvahovom takto: 701/431 je - 23.tis)
    Valné zhromaždenie 30.06.2007 rozhodlo o umorovaní straty z roku 2006 zo zisku v r.2007 (bol predpoklad,že bude zisk).
    Mám ju teda k tomuto dátumu zaúčtovať ako 431/429 +23.tis? alebo o nej neúčtovať vôbec " V účtovníctve o umorovaní daňovej staty neúčtujeme"-jeden z príspevkov.
    V daňovom priznaní som postupovala takto: HV z účtovníctva + pripočítaleľné položky - strata z r.2006 x 19% = daň
    Daňová povinnosť zaúčtovaná inter.dokl. k 31:12.2007 na 592/341
    Záleží ako máš definované účty, ale v podstate si myslím, že predov PS
    701/431 minus 23 000, alebo 431/701 plus 23 000,- je o tom istom, čitateľnejšia je pre mňa druhá možnosť.

    O rozhodnutí (30.6.2007) umorovať daňovú stratu neučtuješ vôbec. Nie je to predmetom učtovania. Je to len úvaha spoločnosti, ak bude zisk v budúcich obdobiach .....
    Ak bude zisk v budúcich obdobiach, môže sa v DP odpočítať daňová strata
    od vykazaného základu dane, a zníži sa základ dane, z ktorého sa odvádza daň.(tak ako si urobila)
    V roku 2007 mohlo VZ rozhodnúť napr. o preúčtovaní straty na účet neuhradenej straty min. rokov. 429/431 23.000,-

    V DP za rok 2007 ste si odpočítali daňovú stratu, vypočítali daň, zaúčtovali.
    Do r. 2008 Vám účet 431 prejde ako PS 701/431 vo výške HV po zdanení.
    V roku 2008 VZ rozhodne čo s HV. (povinný prídel do RF; môžte použiť zisk na úhradu straty minulých rokov; napr. r.2006 - 23.000; vychádzate zo spoločenskej zmluvy a obchodného zákonníka.
    ... asi takto

    ĽubkaB je offline (nepripojený) ĽubkaB

    ĽubkaB
    Ešte stále mi to nie je jasné.
    Môže val.zhromaždenie rozhodnúť, že strata sa bude umorovať a súčasne nemusí ju preúčtovať na stratu min.rokov? Proste len umorovať a bodka?
    Ja mám totiž pocit, že stratu odpočítavam 2x.
    Raz v daňovom priznaní a druhý raz v účtovníctve pri úhrade straty z min.rokov.
    Moje myšlienkové pochody:
    Rok 2007-ZAČIATOK strata je na účte 701/431 -23 000, zaúčtujem 431/429 -23tis. Podľa tohto je na 429 na strane dal
    -23tis.
    koniec r.2007- HV po zdanení (podľa mňa aj po odpočítaní straty, veď som ju najprv odpočítala a potom zdanila) príde na 431.
    V roku 2008 (po valnom.zhromaž.) uhradím stratu min.rokov 431/429 +23tis.. To jest na 429 mám 0 a HV po zdanení a podľa mňa aj odpočítaní straty sa 2x zníži o stratu.
    Pletiem hrušky s jablkami?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ĽubkaB Pozri príspevok
    Ešte stále mi to nie je jasné.
    Môže val.zhromaždenie rozhodnúť, že strata sa bude umorovať a súčasne nemusí ju preúčtovať na stratu min.rokov? Proste len umorovať a bodka?
    Nie, môže len uvažovať, že bude umorovať, lebo ešte nevieme čo bude a kedy bude. Až keď spoločnosť dosiahne základ dane v DP po zohľadnení prip. a odpoč. položiek, až potom sa spoločnosť rozhodne, že bude zaklad dane "umorovať", čo aj uvedie v DP - ALE LEN V DP.
    Ja mám totiž pocit, že stratu odpočítavam 2x.
    Raz v daňovom priznaní a druhý raz v účtovníctve pri úhrade straty z min.rokov. V DP "iba umorujete"-znížite si základ dane, platíte menšiu daň, to je tá výhoda umorovania. V účtovníctve je povinnosťou vysporiadať účet 431 a pri strate vo Vašom prípade je to 429/431.
    Moje myšlienkové pochody:
    Rok 2007-ZAČIATOK strata je na účte 701/431 -23 000, zaúčtujem 431/429 -23tis. Podľa tohto je na 429 na strane dal
    -23tis. Tento zápis robíte v r.2007, na základe zápisnice z Valného zhromaždenia. Tu sa riešil HV r.2006
    koniec r.2007- HV po zdanení (podľa mňa aj po odpočítaní straty, veď som ju najprv odpočítala a potom zdanila) príde na 431. Na účet 431 príde 1.1.2008 cez PS HV r.2007 (po zaúčtovaní dane; a práve tá daň je nižšia akoby bola, ak by Ste nevyužili výhodu "umorovania". )
    Tu máte už HV r. 2007 znížený o daň v nižšej výške, ako by bola, ak by Ste základ dane neumorovali. Tu sa rieši HV r. 2007
    V roku 2008 (po valnom.zhromaž.) uhradím stratu min.rokov 431/429 +23tis.. To jest na 429 mám 0 a HV po zdanení a podľa mňa aj odpočítaní straty sa 2x zníži o stratu. Účet 429 sa vynuluje, a HV r.2007 je znížený o daň (ale počítanú z nižšieho základu dane -po umorení). Nie je pravda, že je 2x znížený o stratu.
    Pletiem hrušky s jablkami?daňova strata(zisk) nie je to isté čo účtovná strata (zisk)
    .... aby som nadväzovala na Tvoje myšlienky, vpísovala som svoje názory modrým do Tvojho príspevku.
    Ešte raz sa vráť k predchádzajúcim príspevkom (odporučené 21.4) a prečítaj ich s novým pozeraním na vec.

    ĽubkaB je offline (nepripojený) ĽubkaB

    ĽubkaB
    Ďakujem za trpezlivosť. Začína mi "svietiť".
    Ešte jedno zamyslenie, HV vpisovaný do DP je upravovaný a preto nie je totožný so zákl.dane- daň a HV pre mňa nemajú matematickú výpovedu, nie je medzi nimi žiadna úmera a preto sa nedajú kontrolovať ako "čísla".
    TAK a teraz nech mi nik nevraví, že PÚ je ľahko kontrolovateľné a prehľadné.
    Ešte raz veľká vďaka. Už viem,čo so stratou aj so ziskom (ešte tak,keby boli moje )

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ĽubkaB Pozri príspevok
    Ďakujem za trpezlivosť. Začína mi "svietiť".
    Ešte jedno zamyslenie, HV vpisovaný do DP je upravovaný a preto nie je totožný so zákl.dane- daň a HV pre mňa nemajú matematickú výpovedu, nie je medzi nimi žiadna úmera a preto sa nedajú kontrolovať ako "čísla".
    TAK a teraz nech mi nik nevraví, že PÚ je ľahko kontrolovateľné a prehľadné.
    Ešte raz veľká vďaka. Už viem,čo so stratou aj so ziskom (ešte tak,keby boli moje )
    Môj osobný názor je, že PÚ je oveľa prehladnejšie a kontrolovateľnejšie ako JÚ. Má oveľa vyššiu vypovedaciu hodnotu o tom čo sa deje v účtovnej jednotke, o jeho majetku.....

    strata minulých rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.