Zavrieť

Porady

Geometrický plán a technické zhodnotenie

Prosím o radu, či vyhotovenie geometrického plánu na zameranie skutočného stavu a k určeniu vlastníckych práv k nehnuteľnostiam je technické zhodnotenie a ak áno, ako zaúčtovať, keď sa týka viacerých budov. Alebo to zaúčtujem ako samostatný IM? Má hodnotu presne 30.000,-- Sk.Ďakujem, Jiřina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Jirinka Pozri príspevok
    Prosím o radu, či vyhotovenie geometrického plánu na zameranie skutočného stavu a k určeniu vlastníckych práv k nehnuteľnostiam je technické zhodnotenie a ak áno, ako zaúčtovať, keď sa týka viacerých budov. Alebo to zaúčtujem ako samostatný IM? Má hodnotu presne 30.000,-- Sk.Ďakujem, Jiřina
    Geometrický plán a takisto geodetické zameranie budov cca rok po ukončení (či nesadajú) bolo asi v hlave tuším XI ( prevádzkové náklady) súhrnného rozpočtu = nejde do OC budovy.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jirinka Pozri príspevok
    Prosím o radu, či vyhotovenie geometrického plánu na zameranie skutočného stavu a k určeniu vlastníckych práv k nehnuteľnostiam je technické zhodnotenie a ak áno, ako zaúčtovať, keď sa týka viacerých budov. Alebo to zaúčtujem ako samostatný IM? Má hodnotu presne 30.000,-- Sk.Ďakujem, Jiřina
    Podľa mňa to nie je technické zhodnotenie ale klasická služba na 518.

    Zameraním sa nezmenili technické parametre, ani možnosti využitia predmetného majetku. A ani nestúpli na cene.

    Jirinka je offline (nepripojený) Jirinka

    Jirinka
    To som si myslela v r. 2004 tiež. DÚ po kontrole ma poučil, že postupujem v rozpore s účt. osnovou a podľa par. 35 bod 1 písm.b) by to malo byť na účte 0-dlhodobý majetok. Preto som si dovolila vypýtať radu na Porade.Jiřina

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jirinka Pozri príspevok
    To som si myslela v r. 2004 tiež. DÚ po kontrole ma poučil, že postupujem v rozpore s účt. osnovou a podľa par. 35 bod 1 písm.b) by to malo byť na účte 0-dlhodobý majetok. Preto som si dovolila vypýtať radu na Porade.Jiřina
    V §35 ods.1 písm. b) Postupov účtovania v PÚ sa ale píše o účtovaní v prípade obstarávanie nehnuteľnosti, ešte pred zaradením. Teda ide o to, že čo všetko tvorí obstarávaciu cenu nehnuteľnosti.

    Ale tie budovy a pozemok už máte zaradené do OM, a účtujete o nich. Alebo ešte nie?

    Jirinka je offline (nepripojený) Jirinka

    Jirinka
    Budovy už mám zaradené, pozemky sú v prenájme. Mám tomu rozumieť tak, že keď už budovy mám zaradené, bude to technické zhodnotenie ( ale potom ktorej budovy?), alebo to zaradím ako samostatný IM ( potom odpisy budú ako pri budovách?), alebo to fakt nemá s HIM nic spoločné aúčtujem na 518.?
    Díky, až sa k tomu problému vrátite. Jiřina

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jirinka Pozri príspevok
    Budovy už mám zaradené, pozemky sú v prenájme. Mám tomu rozumieť tak, že keď už budovy mám zaradené, bude to technické zhodnotenie ( ale potom ktorej budovy?), alebo to zaradím ako samostatný IM ( potom odpisy budú ako pri budovách?), alebo to fakt nemá s HIM nic spoločné aúčtujem na 518.?
    Díky, až sa k tomu problému vrátite. Jiřina
    Opýtam sa, ten geometrický plán v čom zvyšil hodnotu budov, resp. pozemkov? V ničom. Je to služba. Podľa mňa.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Prosím o radu, ak pri detskom dopravnom ihrisku sa dorobí štafetová dráha, ktorá tam predtým nebola, pôjde jednoznačne o modernizáciu majetku a bude to treba riadne odpisovať? Suma nákladov bude cca 120 tis.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jana32 Pozri príspevok
    Prosím o radu, ak pri detskom dopravnom ihrisku sa dorobí štafetová dráha, ktorá tam predtým nebola, pôjde jednoznačne o modernizáciu majetku a bude to treba riadne odpisovať? Suma nákladov bude cca 120 tis.
    Áno odpisovať.

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    ..tiež mám faktúru ako Jirinka za vyhotovenie geometrického plánu ..ale v podstatne vyssej hodnote - v sume 4170,- Eur bez DPH (126.184,2 Sk ) ..môžem to účtovať tiež ako službu rovno celé do nákladov?

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    SAIVI Pozri príspevok
    ..tiež mám faktúru ako Jirinka za vyhotovenie geometrického plánu ..ale v podstatne vyssej hodnote - v sume 4170,- Eur bez DPH (126.184,2 Sk ) ..môžem to účtovať tiež ako službu rovno celé do nákladov?

    ...ak je to takáto vysoká suma, netreba to odpisovať postupne ako nehmotný majetok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.