Zavrieť

Porady

prevzatý leasing a odpisy

Chcem sa poradiť, prevzali sme leasing auta, a to od 15tej splátky, predpísaný počet 36, ale my máme len 22 splátok. Auto som zaradila, a odpisujeme, ale neviem, či správne. Leasing skončí po 22 mesiacoch, dovtedy musí byť odpísané?? alebo rozpočítať auto na 3 roky, alebo 4? poradí mi niekto??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    196500 je offline (nepripojený) 196500

    196500
    ak sa leasing prevzal za tých istých podmienok, ako bol v prvej zmluve, všetky zmluvy sa berú ako jeden celok, takže vy bo už len doodpisujete ako máte splátkový kalendár. Podstatné je, aby neboli zmenené podmienky oproti prvej zmluve.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    grupe Pozri príspevok
    Chcem sa poradiť, prevzali sme leasing auta, a to od 15tej splátky, predpísaný počet 36, ale my máme len 22 splátok. Auto som zaradila, a odpisujeme, ale neviem, či správne. Leasing skončí po 22 mesiacoch, dovtedy musí byť odpísané?? alebo rozpočítať auto na 3 roky, alebo 4? poradí mi niekto??
    Pri prevzatom leasingu si určiš vstupnú cenu z ktorej budeš odpisovať.
    Do vstupnej ceny Ti vstupuje
    - hodnota istiny za zvyšných 22 splátok
    - poplatok za prevod zmluvy
    - kúpna cena pri prevode prenajatého majetku na nájomcu
    - odstupné (ktoré si mohol žiadať pôvodný nájomca) za postúpenia práv k predmetu leasingu

    Všetky tieto zložky, ktoré tvoria vstupnú cenu učtuješ na 042, zaradíš na 022 a odpisy vypočítaš VC/22 splátok - a to je mesačný odpis - daňový.

    Účtovný odpis si môžte stanoviť podľa predpokladanej doby užívania. Môže byť totožný na 22 mesiacov, ale nemusí . Mal by byť stanovený na reálnu dobu používania, napr. ak si myslíte, že budete ešte auto využívať 3 roky - stanovíte účtovný odpis na 36 mesiacov.

    prevzatý leasing a odpisy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.