Zavrieť

Porady

PN-ka a DNP

ahojte,
potrebujem len potvrdiť alebo vyvrátiť môj dojem

som zamestnana od 1.5.2007 a mam 270 dni povinneho nem. poistenia
od 1.2.2008 si platim aj dobrovoľne nemocenske poistenie (DNP)
z minima.(79 dni)

20.4.2008 sa mi stal uraz a som na PN. PN som si uplatnila u zamestnavateľa ale čo sledujem dianie okolo DNP tak neviem či mam narok na marodku aj z DNP lebo tam nemam 270 dni.

Môžem si uplatniť z DNP? veď mám z povinneho poistenia 270 Dni pred tym a stale pokračujem.

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Ciskova Pozri príspevok
    ahojte,
    potrebujem len potvrdiť alebo vyvrátiť môj dojem

    som zamestnana od 1.5.2007 a mam 270 dni povinneho nem. poistenia
    od 1.2.2008 si platim aj dobrovoľne nemocenske poistenie (DNP)
    z minima.(79 dni)

    20.4.2008 sa mi stal uraz a som na PN. PN som si uplatnila u zamestnavateľa ale čo sledujem dianie okolo DNP tak neviem či mam narok na marodku aj z DNP lebo tam nemam 270 dni.

    Môžem si uplatniť z DNP? veď mám z povinneho poistenia 270 Dni pred tym a stale pokračujem.

    ďakujem
    No uplatniť by si si mohla, len tak na skúšku, či by Ti priznali.
    Ale nárok pravdepodobne nemáš. Ako píšeš, máš síce splnených 270 dní NP ako zamestnanec, ale z DNP nie.
    V tomto prípade, aby si mala nárok na nemocenské aj z DNP, musela by si mať v posledných dvoch rokoch 270 dní z nejakého ukončeného NP. Tvoje zamestnanie stále trvá, podstatné je, čo si robila pred 1.5.2007, či si bola zamestnaná niekde inde. Ak si bola a tento PP si ukončila, je možné, že týchto 270 dní by si mohla mať splnených práve z tohoto ukončeného NP zamestnanca. DNP trvá od 1.2.2008, čiže do nástupu na PN /20.4.2008/ to bolo 78 dní, ešte potrebujeme 192 dní, ktoré sa posudzujú 2 roky spätne, čiže od 21.4.2006 - 20.4.2008.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Kolejová Pozri príspevok
    Od nového roku stačí 270 dní z akéhokoľvek nemocenského poistenia.

    L.
    Áno, síce akéhokoľvek ale ukončeného.

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    To znamená ak som zamestnaná neprerušene 3 roky napr. a teraz sa pripoistím nemám nárok na plnenie z pripoistenia ?

    Musím prerušiť nemocenské poistenie ?

    Myslela som si že tomu rozumiem ???

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Kolejová Pozri príspevok
    To znamená ak som zamestnaná neprerušene 3 roky napr. a teraz sa pripoistím nemám nárok na plnenie z pripoistenia ?
    Ak sa teraz dobrovolne nemocensky poistíš, tak nárok na plnenie z DNP (ak nemáš iné ukončené NP, ti nevznikne.
    Musím prerušiť nemocenské poistenie ?
    Nemusíš, len ak chceš aby ti vznikol nárok na nem.dávku z DNP, potrebuješ dosiahnuť 270dní z tohto existujúceho DNP+ sa priratajú dni len ukončených NP. Ak ukončíš súčasný PP, tak sa ti dni NP z neho prirátajú k dnom DNP (teda tie, ktoré sa nekryjú s dnami DNP). A počas prvých 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP ti vznikne nárok na nem.dávku z DNP aj tak len z minima.
    Myslela som si že tomu rozumiem ???
    .

    Ciskova je offline (nepripojený) Ciskova

    Ciskova
    Ďakujem veľmi pekne

    tak pred 1.5.2007 som bola 1 rok na materskej ale to asi neplati.

    ale ja to skusim,

    Dobre som si to vysvetlila a ďakujem za potvrdenie

    pekny deň

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ciskova Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne

    tak pred 1.5.2007 som bola 1 rok na materskej ale to asi neplati.

    ale ja to skusim,

    Dobre som si to vysvetlila a ďakujem za potvrdenie

    pekny deň
    NO ak by to bola skutočne materská dovolenka (teda prvých 28 resp. 37týždnov, a nie rodičovská! dovolenka) a bola si počas tejto doby aj zametnaná a tento PP je ukončenký, tak tá sa na účely nároku na nemocenské z DNP ráta.
    Rodičovská dovolenka už nie, len na účely materskej (samozrejme ak PP trval).

    Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

    Kolejová
    To znamená ak som zamestnaná neprerušene 3 roky napr. a teraz sa pripoistím nemám nárok na plnenie z pripoistenia ?
    Ak sa teraz dobrovolne nemocensky poistíš, tak nárok na plnenie z DNP (ak nemáš iné ukončené NP, ti nevznikne

    A to ukončené NP sa preveruje koľko rokov spätne ?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Kolejová Pozri príspevok
    To znamená ak som zamestnaná neprerušene 3 roky napr. a teraz sa pripoistím nemám nárok na plnenie z pripoistenia ? len na ošetrovné, na materské a nemocenské nie, ak nemáš to ukonč.nem.poist.
    Ak sa teraz dobrovolne nemocensky poistíš, tak nárok na plnenie z DNP (ak nemáš iné ukončené NP, ti nevznikne

    A to ukončené NP sa preveruje koľko rokov spätne ?
    Pri uplatnovaní nároku na nemocenské a materské z DNP musí byť splnených 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na nemocenské alebo pri materskom dva posledné roky pred pôrodom. V tomto období sa aj sleduje ukončené nem.poistenie. Napr. ak nastane pôrod alebo vznikne PN dna 1.5.08, tak sa sleduje obdobie od 1.5.06 do 30.4.08.

    Pri uplatnovaní nároku na ošetrovné (OčR) z DNP vzniká nárok hned, teda 270dní NP netreba splniť. No ošetrovné sa poberá len 10dní.
    Naposledy upravil brčko : 30.04.08 at 14:27

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.