Zavrieť

Porady

Kolaudácia časti stavby (stavba v dvoch fázach)

Je možné skolaudovať aj časť stavby pred dokončením zbytku (na bývanie)? - Chceme stavať katalógový dom (prízemie a obytné podkrovné poschodie), ale chceli by sme, samozrejme po postavení múrov, strechy, všetkých okien, dverí a rozvodov dokončiť najprv prízemie, s tým že poschodie by sa dokončilo (podlahy, vybavenie kúpelne, malovky) až po čase, keď to bude potrebné. Čiže v prvej fáze by bolo obytné len prízemie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Andy Kralik Pozri príspevok
    Je možné skolaudovať aj časť stavby pred dokončením zbytku (na bývanie)? - Chceme stavať katalógový dom (prízemie a obytné podkrovné poschodie), ale chceli by sme, samozrejme po postavení múrov, strechy, všetkých okien, dverí a rozvodov dokončiť najprv prízemie, s tým že poschodie by sa dokončilo (podlahy, vybavenie kúpelne, malovky) až po čase, keď to bude potrebné. Čiže v prvej fáze by bolo obytné len prízemie.
    Podľa mňa nedá sa. Pri kolaudácii sa stavba posudzuje ako celok.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Môže sa robiť čiastočná koaludácia s tým, že schodisko sa napevno uzatvorí, ale samozrejme treba žiadať o čistočnú kolaudáciu, uviesť dôvody a termín dokončenia celkom - teda kompletnej kolaudácie. Robil to asi pred dvomi rokmi bratranec. Doporučila by som to uviesť aj do žiadosti o stavebné povolenie, aby ste nemuseli vybavovať dodatočné súhlasy.
    Ak sa jedná o RD nie sú tak prísne kritéria ako pri firemnom objekte.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    VladoaKatka Pozri príspevok
    Môže sa robiť čiastočná koaludácia s tým, že schodisko sa napevno uzatvorí, ale samozrejme treba žiadať o čistočnú kolaudáciu, uviesť dôvody a termín dokončenia celkom - teda kompletnej kolaudácie. Robil to asi pred dvomi rokmi bratranec. Doporučila by som to uviesť aj do žiadosti o stavebné povolenie, aby ste nemuseli vybavovať dodatočné súhlasy.
    Ak sa jedná o RD nie sú tak prísne kritéria ako pri firemnom objekte.
    A dá sa to aplikovať aj pri jednopodlažnom RD? Totiž už iba jednu izbu nemám dokončenú, a tá kolaudácia by mi pomohla.

    Olivia6 je offline (nepripojený) Olivia6

    Olivia6
    smith Pozri príspevok
    A dá sa to aplikovať aj pri jednopodlažnom RD? Totiž už iba jednu izbu nemám dokončenú, a tá kolaudácia by mi pomohla.
    Priateľ pracuje v stavebníctve a tvrdí, že sa takýto dom nedá skolaudovať, ale užívať sa môže.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    smith Pozri príspevok
    A dá sa to aplikovať aj pri jednopodlažnom RD? Totiž už iba jednu izbu nemám dokončenú, a tá kolaudácia by mi pomohla.
    Zoli Ty tu robíš srandu zo mňa?

    Ja osobne som mala projekt robený jeden, stavebné povolenie bolo žiadané tak, že prvá etapa - prvý rok sa skolauduje a začne užívať a druhá etapa na ďalší rok, len u mňa sa jednalo o dva samostatné vchody, takže trochu iná situácia, ale išlo to.
    Ale aj ten bratranec nemal ani priečky na poschodí - a nebudem tvrdiť, že nemal len užívacie povolenie - to uznám, nevidela som, ale hlavné bolo aj pre neho a asi aj pre zadávateľa témy je, aby mohol bývať.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Katka nerobím si srandu.

    Totiž ja už tiež bývam, ale v neskolaudovanom dome. A dokonca tam mam aj kanceláriu nasťahovanú. A pritom sídlo firmy mám u rodičov, a kým nezmením sídlo,tak všetka korešpondencia chodí k ním.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    (2) Priestupku sa dopustí a pokutou do 25 000 Sk sa potresce ten, kto

    a) ako stavebník mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
    b) užíva stavbu v rozpore s kolaudačným rozhodnutím, prípadne stavebným povolením alebo ako vlastník stavby či iný oprávnený na jej užívanie umožní inej osobe užívanie stavby pred vydaním kolaudačného rozhodnutia alebo v rozpore s ním,
    c) odstráni stavbu bez povolenia príslušného orgánu,
    d) napriek výzve stavebného úradu predlžuje bez vážneho dôvodu dokončenie stavby nad lehotu určenú v stavebnom povolení,
    e) nepredloží v určenej lehote dokumentáciu potrebnú na nevyhnutné úpravy alebo nevykoná nariadené nevyhnutné úpravy (§ 87).

    § 83

    Stavebný úrad môže na žiadosť stavebníka vydať časove obmedzené povolenie na predčasné užívanie stavby aj pred odovzdaním a prevzatím všetkých dodávok, pokiaľ to nemá podstatný vplyv na užívateľnosť stavby a predčasné užívanie neohrozuje bezpečnosť a zdravie osôb. Do 15 dní po odovzdaní a prevzatí takej stavby je stavebník alebo budúci užívateľ povinný podať stavebnému úradu návrh na kolaudáciu stavby.

    Čo skúsiť požiadať o časove obmedzené povolenie na užívanie stavby, alebo radšej tú pokutu?

    Kolaudácia časti stavby (stavba v dvoch fázach)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.