Zavrieť

Porady

pomoc od mzdového účtovníka

Dobrý deň, veľmi by som potrebovala pomôcť. Mám taký prípad prvý krát a vôbec neviem čo mám robiť. Potrebujem niekoho, kto mi to podrobne vysvetlí. Ideme zobrať zamestnanca,ktorý bude chodiť na týždňovky na báger. Robiť bude 7 dní po cca 11 hodín. potom bude mať 7 dní voľno.V pondelok odíde na svojom aute a v piatok sa zas vráti. Ubytovanie mu hradíme. Ako ho odmeňovať/mzdu/? ČO so stravnými lístkami a čo diety. Nikdy som to nerobila ani neviem ako to má vyzerať? Prosím pomôžte. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    počkaj, hned ti napísem, rozmýšľam

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    montina Pozri príspevok
    Dobrý deň, veľmi by som potrebovala pomôcť. Mám taký prípad prvý krát a vôbec neviem čo mám robiť. Potrebujem niekoho, kto mi to podrobne vysvetlí. Ideme zobrať zamestnanca,ktorý bude chodiť na týždňovky na báger. Robiť bude 7 dní po cca 11 hodín. potom bude mať 7 dní voľno.V pondelok odíde na svojom aute a v piatok sa zas vráti. Ubytovanie mu hradíme. Ako ho odmeňovať/mzdu/? ČO so stravnými lístkami a čo diety. Nikdy som to nerobila ani neviem ako to má vyzerať? Prosím pomôžte. ďakujem
    Téma mzda - je na tebe, či mu dáš hodinovú mzdu alebo mesačnú mzdu. Dôležité je najmä to, aby zamestnanec neprekročil maximálny počet odpracovaných hodín za týždeň, nadčasy a podobné podľa zákonníka práce (§85 a ďalej zákonníka práce).
    Téma strava a diéty - pri nepretržitej práci nad 4,0 hod má zamestnanec nárok na jedno teplé jedlo..pokiaľ odpracuje viac ako 11hod, môžeš mu poskytnúť 2 jedlá.
    Pokiaľ vieš poskytnúť jedlo, nemusíš stravenky. Keďže pôjde o prácu s bágrom, stravenky budú určite jednoduchšie. V tomto prípade min. hodnota jednej stravenky (gastrolístok) musí byť 67 SKK.
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    No, podľa môjho názoru, treba všetky podmienky preplácanie či už cesty, práce, alebo voľna určiť v pracovnej zmluve. Toho sa potom drž.
    A k stravnému som zistila toho: Keďže tam asi nebude mať zabezpečené teplé jedlo od zamestnávateľa, treba mu prispievať na stravu. Pri pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hodín, mu zamestávateľ preplatí min. 75 % hodnoty stravného lístka ( § 152 ZP).
    Keďže je na ceste 24 hodín denne, podľa môjho názoru mu môže v pohode preplatiť celú stravenku, len to treba určit v prac. zmluve.

    Dufam, ze ti to trosku pomoze.... bola by som rada, keby este niekto pripísal.... mozno je moja rada zlá.

    pekný den

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    montina Pozri príspevok
    Dobrý deň, veľmi by som potrebovala pomôcť. Mám taký prípad prvý krát a vôbec neviem čo mám robiť. Potrebujem niekoho, kto mi to podrobne vysvetlí. Ideme zobrať zamestnanca,ktorý bude chodiť na týždňovky na báger. Robiť bude 7 dní po cca 11 hodín. potom bude mať 7 dní voľno.V pondelok odíde na svojom aute a v piatok sa zas vráti. Ubytovanie mu hradíme. Ako ho odmeňovať/mzdu/? ČO so stravnými lístkami a čo diety. Nikdy som to nerobila ani neviem ako to má vyzerať? Prosím pomôžte. ďakujem
    Vypracujte si internú smernicu na postup odmeňovania pri takýchto prácach.
    Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami až na tie sumy Ja sociálne cítiaci človek, by som dala maximum toho, čo môžem dať zo zákona SL-89.-Sk poprípade ešte aj veľkorysejšie riešenie nad rámec povinného prispievania zamestnávateľa . Pochopiteľne ,že všetko sa odvíja od jeho hodinovej mzdy - náklady na život sú mimo domova určite neporovnateľne vyššie.
    V internej smernici by som ošetrila aj vyúčtovanie osobného vozidla použitého na sl. cestu.

    Ak jeho stravu nechceš riešiť SL môžeš mu v mieste prechodného pracoviska zabezpečiť stravovanie .
    Ešte doporučujem preštudovať Zákon 283/2002 o cest. náhradách.

    montina je offline (nepripojený) montina

    veselá kopa montina
    ďakujem vám za pomoc. Ak by ešte niekoho niečo napadlo, tak pripíšte . Vďaka a pekný deň

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Ešte jedna pripomienka ohľadom služobných ciest...a trošku okrajovo sa to týka i stravného.
    Dôležité sú dve okolnosti. Trvalý pobyt zamestnanca a miesto výkonu práce (uvedený na pracovnej zmluve).

    Príklad: pokiaľ má trvalý pobyt v Senci, miesto výkonu práce Bratislava a fyzicky prácu bude vykonávať v Komárne...služobná cesta môže byť iba na trase Bratislava - Komárno. Nie však Senec - BA!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    montina Pozri príspevok
    Dobrý deň, veľmi by som potrebovala pomôcť. Mám taký prípad prvý krát a vôbec neviem čo mám robiť. Potrebujem niekoho, kto mi to podrobne vysvetlí. Ideme zobrať zamestnanca,ktorý bude chodiť na týždňovky na báger. Robiť bude 7 dní po cca 11 hodín. potom bude mať 7 dní voľno.V pondelok odíde na svojom aute a v piatok sa zas vráti. Ubytovanie mu hradíme. Ako ho odmeňovať/mzdu/? ČO so stravnými lístkami a čo diety. Nikdy som to nerobila ani neviem ako to má vyzerať? Prosím pomôžte. ďakujem
    Podľa mňa pri práci na týždňovky zamestnanec je celý týždeň na služobnej ceste.Takže podľa zákona o cestovných náhradach by mu patrilo stravné v tej najvyššej sume,teda podľa § 5 ods. 1 písm. c) zákona 283/2002 v platnom znení ( http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html )

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    smith Pozri príspevok
    Podľa mňa pri práci na týždňovky zamestnanec je celý týždeň na služobnej ceste.Takže podľa zákona o cestovných náhradach by mu patrilo stravné v tej najvyššej sume,teda podľa § 5 ods. 1 písm. c) zákona 283/2002 v platnom znení ( http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html )
    jj..tu tyždňovku som prehliadol. Ak zamestnanec bude na služobke celý týždeň - nebude cestovať denne - v tomto pripade musiš postupovať podľa toho, čo napísal Smith - celodenné aktuálne diéty 208 SKK (diéty nad 18 hod.)

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Spravila by som nasledovné:

    - v zmluve by som určila (dohodla sa zo zamestnancom) na hodinovej mzde - bude to pre neho zrozumiteľnejšie
    - dohodla by som miesto výkonu práce na účely poskytovania cestovných náhrad trvalý pobyt zamestnnaca - tj budete mu poskytovať cestovné náhrady - ak bude na pracovnej ceste viac ako 18 hodín v danom dni tak dostane 208 SKK (za predpokladu, že mu nezabezpečíte stravovanie- potom sa stravné kráti).
    - môžete do prac.zmluvy zakomponovať: vzhľadom na to, že zamestnancovi vyplýva z charakteru práce častá zmena pracoviska, tak sa Z-ec a Z-eľ dohodli na krátení stravného o 25% - potom z-ec dostane nad 18 hodín 156 SKK (! do tohto poču hodín sa neberie len odpracovaný čas ale celý čas strávený na pracovnej ceste)
    - internou smernicou (mala by byť schválená so zástupcami zamestnancov) by som určila harmonogram prác alebo aspoň postup jeho určenia - ak nemáte zástupcu zamestnancov, tak si dajte do pracovnej zmluvy lehotu, v ktorej budete zamestnancovi určovať rozpis smien (napr. mesiac vopred, 2 mesiace vopred ...) - ak sa zmení jeho miesto výkonu práce, prípadne získate inú zakázku, bude to pre Vás užitočné a on tiež bude vedieť, dokedy mu musíte ohlásiť harmonogram
    - ak je predpoklad výkonu aj inde, dajte si do zmluvy, že zamestnanec súhlasí s vysielaním na pracovné cesty po celom území SR
    - spíšte spolu zmluvu o použití súkromného vozidla na služobné účely - bude mať nárok na 6,2/km + PHM a zaviažte ho, že auto bude havarijne poistené, nebude brať do auta počas cesty žiadnych pasažierov (alebo len s Vaším súhlasom), nezodpovedáte za škody vzniknuté na vozidle počas pracovnej cesty ...
    - pokiaľ mu vznikne nárok na cestovné náhrady, tak na stravné lístky nemá nárok
    - podľa toho čo píšeš, bude sa u neho jednať o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas - § 87, lebo 11 hodín denne nezodpovedá § 86 ods. 2 - pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín
    - treba dodržať základné pravidlá pri nerovnomernom čase: PČ za 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín, priemerný týždenný pracovný čas nesmie presiahnuť v období 4 mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas. Prípadne si dajte do pracovnej zmluvy, že pracovný čas zamestnanca bude rozvrhnutý nerovnomerne a obdobie zisťovania priemerného pracovného času si predĺžte - môže byť najviac na jeden rok. Podmienku § 85 ods. 9 spĺňate - priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca nesmie prekročiť 48 hodín. Po prepočte 7x11 hodín x 2 týžde do mesiaca = 154 hodín
    Naposledy upravil jaja99 : 02.05.08 at 07:05

    montina je offline (nepripojený) montina

    veselá kopa montina
    ďakujem krásne. cesťák robím ja, či zamestnanec. A tie diety majú nejaké predpísané tlačivo?

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    V zásade cestovné vyúčtovanie predkladá a vypisuje zamestnanec a poverený pracovník jeho vyúčtovanie kontroluje.
    Forma tlačiva nie je predpísaná, dôležitý je jeho obsah.
    Lehota na predloženie zamestávateľovi je v § 36 ZoCN 283/2002 Z.z.
    Pripájam jeden vzor. Už som ho tu niekde pripojila, ale neviem zadať odkaz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.