Zavrieť

Porady

Pokuta

Ahojte,
ako mam zaučtovat pokutu udelenu políciou za prekročenie rýchlosti a za zlý stav vozidla. (pokuta bola udelena zamestnancovi na služobnom vozidle). Aký nakladový učet mam použit? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    johanka1981 Pozri príspevok
    Ahojte,
    ako mam zaučtovat pokutu udelenu políciou za prekročenie rýchlosti a za zlý stav vozidla. (pokuta bola udelena zamestnancovi na služobnom vozidle). Aký nakladový učet mam použit? Dakujem
    545/379 ako predpis
    379/221 ako uhrada

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    Ja by som to dal medzi ostatne pokuty a penale, ktore su sucastou nedanovych nakladov.
    Sem sa davaju pokuty od statnych institucii, dan. uradu, soc. poist a pod. Policajti su tiez statna institucia.
    Sice ak zamestnanec prekrocil rychlost, tak by som mu pokutu vobec nepreplatil.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mladymuz Pozri príspevok
    Ja by som to dal medzi ostatne pokuty a penale, ktore su sucastou nedanovych nakladov.
    Sem sa davaju pokuty od statnych institucii, dan. uradu, soc. poist a pod. Policajti su tiez statna institucia.
    Sice ak zamestnanec prekrocil rychlost, tak by som mu pokutu vobec nepreplatil.
    Na účtovanie pokút máš:

    544 - Zmluvné, daňovo uznané
    545 - Nezmluvné, ostatné, daňovo neuznané.

    Ktorý účet si mal na mysli?

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    johanka1981 Pozri príspevok
    Ahojte,
    ako mam zaučtovat pokutu udelenu políciou za prekročenie rýchlosti a za zlý stav vozidla. (pokuta bola udelena zamestnancovi na služobnom vozidle). Aký nakladový učet mam použit? Dakujem
    Ak dostane zamestnanec pokutu-prekročenie rýchlosti, vôbec by som o nej neúčtovala. Pokuta je na jeho meno-aj keď je tam uvedený názov firmy. Do účtovníctva by som to vôbec nedávala. Prečo by mi zamestnancova pokuta mala ovplyvniť náklady aj keď nedaňové? Ale ak už, tak
    335/379
    379/221
    211/335

    Za zlý technický stav auta je niekto zodpovedný. Hlavne vodič, ktorý je povinný si pred jazdou skontrolovať stav vozidla, prípadne poverený zamestnanec vo firme. Nám sa stalo, že sme zakúpili žiarovky do auta a pri kontrole chýbali. Zamestnanec aj zodpovedný pracovník odmietal pokutu zaplatiť, tak sa spísal zápis o škodovej udalosti, kde konateľ dal súhlas na úhradu pokuty ako "firemnej". Napriek tomuto zápisu auditor namietal, lebo pre zamestnanca, ktorý pokutu dostal, to bolo podľa nich naturálne plnenie.
    Viem si predstaviť, že budete namietať, veď ak konateľ prinesie každú chvíľu pokutu za prekročenie rýchlosti, alebo zlé parkovanie, núti Vás ju uhradiť a naúčtovať do nákladov(prip. položka). Ale ja zastávam názor, že ak je takáto pokuta v nákladoch , mala by byť aj vo výnosoch-teda zosobnená.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Rozmýšlal som nad uvedením účtovania voči zamestnancovi, len s tým zlým stavom auta som váhal. Za to by mal podľa mňa byť zodpovedný majiteľ - prevádzkovateľ auta. Veď predsa zamestnanec nebude z vlastného hradiť drobné opravy..... aby auto bolo v poriadku.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    smith Pozri príspevok
    Rozmýšlal som nad uvedením účtovania voči zamestnancovi, len s tým zlým stavom auta som váhal. Za to by mal podľa mňa byť zodpovedný majiteľ - prevádzkovateľ auta. Veď predsa zamestnanec nebude z vlastného hradiť drobné opravy..... aby auto bolo v poriadku.
    U nás bola búrlivá diskusia na túto tému. Dostala som odpoveď, že ak zamestnanec nasadne do firemného auta, je zodpovedný za jeho stav. Vie si pred jazdou skontrolovať či svietia svetlá, auto má emisnú a technickú a tiež si vie skontrolovať, či má auto všetkú potrebnú výbavu. Má možnosť odmietnuť viesť takéto motorové vozidlo. Mávali mi tu aj nejakou vyhláškou a bolo to tak. Zodpovedný je vodič, prípadne zamestnanec poverený za kontrolu tech. stavu.
    PS: Je to Zákon o premávke na pozemných komunikáciách.
    Naposledy upravil účtovník 007 : 30.04.08 at 12:48 Dôvod: doplnenie zákona

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.