Zavrieť

Porady

Dva trvale prac. pomery

Dobry den,
moze mat jedna FO dve zavisle cinnosti (dva trvale prac. pomery)?
Ak ano ako je to s odvodmi?
Dakujem
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

fmato Pozri príspevok
Dobry den,
moze mat jedna FO dve zavisle cinnosti (dva trvale prac. pomery)?
Ak ano ako je to s odvodmi?
Dakujem
môže mať aj desať pracovných pomerov Odvody platí z každého PP
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

katkaj Pozri príspevok
môže mať aj desať pracovných pomerov Odvody platí z každého PP
Ešte doplním, že treba brať do úvahy § 138 Zák. o soc. poist.:
Pri súbežných prac. pomeroch totiž môže vzniknúť situácia, že nebude platiť z každého PP odvody. Na základe tohto odseku :

(19) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ahojte. Poprosím vás o trochu bližšie vysvetlenie:
Máme zamestnanca, ktorý pracuje u nás, a súčasne je zamestnaný ešte v inej firme. Ako sa posudzujú vymeriavace základy? Z každého pracovného pomeru osobitne? Príklad:
u nás má hrubú mzdu 22.000 a v druhej firme má hrubú mzdu 14.000. Ďakujem za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, osobitne sa posudzuje každý PP, ani súčet nie je vyšší ako max. vym.základ, tak nie je problém.
Ja mám problém v tom, že zamestnanec má druhý trvalý PP v inom ČŠ EÚ, takže treba riešiť, KAM sa budu odvádzať odvody aj ZP, lebo v dvoch štátoch to nejde.
Naposledy upravil KEJKA : 24.05.08 at 13:35
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Katka2 Pozri príspevok
Ahojte. Poprosím vás o trochu bližšie vysvetlenie:
Máme zamestnanca, ktorý pracuje u nás, a súčasne je zamestnaný ešte v inej firme. Ako sa posudzujú vymeriavace základy? Z každého pracovného pomeru osobitne? Príklad:
u nás má hrubú mzdu 22.000 a v druhej firme má hrubú mzdu 14.000. Ďakujem za odpoveď.
U Vás odvody z 22.000 Sk.
V 2. prac.pomere zamestnancovi nemoc. poistenie nebudú počítať VZ zo sumy 14.000 Sk, ale iba z VZ 6.142 Sk (nakoľko strop VZ je 28.142 Sk)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Andyke Pozri príspevok
U Vás odvody z 22.000 Sk.
V 2. prac.pomere zamestnancovi nemoc. poistenie nebudú počítať VZ zo sumy 14.000 Sk, ale iba z VZ 6.142 Sk (nakoľko strop VZ je 28.142 Sk)
súhlasím, len doplním, že v druhom PP bude VZ na nem.poistenie zamestnanca suma 6142,- ( teda do 6/08, od 7/08 suma 8219,-, lebo od 1.7.08 sa zvyšuje maxim.VZ na NP na 30219,-) a zamestnávatel odvedie nem.poistenie z VZ 14000,-

No a v prípade výpočtu nem.dávok sa nem.dávka ráta z VZ-ov "zamestnanca" (poistenca) v rozhodujúcom období, teda bral by sa VZ 6142,- (resp. 8219,-)
Naposledy upravil brčko : 24.05.08 at 20:12
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

A ako to funguje v praxi? Má zamestnanec niečo nahlasovať tomu druhému zamestnávateľovi? Lebo inak neviem si vysvetliť, ako by ten druhý zamestnávateľ vedel, z akej sumy má počítať odvody. ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katka2 Pozri príspevok
A ako to funguje v praxi? Má zamestnanec niečo nahlasovať tomu druhému zamestnávateľovi? Lebo inak neviem si vysvetliť, ako by ten druhý zamestnávateľ vedel, z akej sumy má počítať odvody. ďakujem za odpoveď.
tiež si to neviem príliž prakticky predstaviť, ak sa robia vo firmách mzdy v rovnakom termíne. A tiež aké potvrdenie ako mzdárka by som akceptovala (predpokladám, za každý mesiac zvlášť).
Poznám len prípad, ked kolegyna robila mzdy obom firmám, v ktorých pracovník robil, naraz. Či si však pre tú druhú firmu napísala nejaké potvrdenie neviem. (no a tiež viem, že potom bol samozrejme problém s vyplácaním nem.dávok. v SP akoby nevedeli čo s tým, že VZ zamestnanca bol iný ako VZ zamestnávatela)
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

snáď budú vedieť na sociálke, čo s tým. No snáď...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Dá sa požiadať o prepočet poistného najlepšie za dlhšie obdobie z dôvodu dosiahnutia max. VZ. Som zamestnaná na dva PP a ešte si platím aj dobrovoľné nem. poistenie a v niektorých mesiacoch mi vyšiel vyšší VZ ako maximum.

Len ako vracajú poistné to ešte neviem. Ktorý PP uprednostnia...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ZuzanaP Pozri príspevok
Dá sa požiadať o prepočet poistného najlepšie za dlhšie obdobie z dôvodu dosiahnutia max. VZ. Som zamestnaná na dva PP a ešte si platím aj dobrovoľné nem. poistenie a v niektorých mesiacoch mi vyšiel vyšší VZ ako maximum.

Len ako vracajú poistné to ešte neviem. Ktorý PP uprednostnia...
No v prvom rade sa počítajú PP a až potom DNP. Takže ak si spolu s DNP prešvihla maximum, tak Ti vzniká preplatok na DNP. No a ten Ti sami od seba nevrátia, musíš si oň požiadať.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
jankasm Pozri príspevok
No v prvom rade sa počítajú PP a až potom DNP. Takže ak si spolu s DNP prešvihla maximum, tak Ti vzniká preplatok na DNP. No a ten Ti sami od seba nevrátia, musíš si oň požiadať.
Janka, to viem, aj som o to žiadala. V príspevkoch boli spomenuté PP, takže toto bolo skôr na ilustráciu, že to ide.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

jankasm Pozri príspevok
No v prvom rade sa počítajú PP a až potom DNP. Takže ak si spolu s DNP prešvihla maximum, tak Ti vzniká preplatok na DNP. No a ten Ti sami od seba nevrátia, musíš si oň požiadať.
Chcem sa opýtať aký je postup. Stačí len napísať stručnú žiadosť na Sp a oni vrátia poistné aj zamestnancovi aj zamestnávateľovi ?
Lebo som zistila že sa v mojom okolí vyskytol tento istý prípad. Dva pracovné pomery a VZ spolu je určite vyšší ako maximum
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
katkaj Pozri príspevok
Chcem sa opýtať aký je postup. Stačí len napísať stručnú žiadosť na Sp a oni vrátia poistné aj zamestnancovi aj zamestnávateľovi ?
Lebo som zistila že sa v mojom okolí vyskytol tento istý prípad. Dva pracovné pomery a VZ spolu je určite vyšší ako maximum

V mojom prípade stačí. Mám požiadať o prepočet individuálneho účtu. Opýtala by som sa priamo v sociálnej poisťovni.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

ZuzanaP Pozri príspevok
V mojom prípade stačí. Mám požiadať o prepočet individuálneho účtu. Opýtala by som sa priamo v sociálnej poisťovni.
Ďakujem a ako dlho si to už vybavuješ ? Trvá to prepočítavanie pol roka alebo je to rýchlejšie
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
katkaj Pozri príspevok
Ďakujem a ako dlho si to už vybavuješ ? Trvá to prepočítavanie pol roka alebo je to rýchlejšie

Katka neviem, lebo len tento týždeň som napísala žiadosť
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Keď som ja žiadala o preplatok, čo mi vznikol keď som spolu so zamestnaním prekročila maximum, a o DNP, ktoré som navyše zaplatila počas MD, tak korunky prišli asi do mesiaca.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tak to je celkom fajn.....
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

jankasm Pozri príspevok
Keď som ja žiadala o preplatok, čo mi vznikol keď som spolu so zamestnaním prekročila maximum, a o DNP, ktoré som navyše zaplatila počas MD, tak korunky prišli asi do mesiaca.
Tak to je až neuveriteľne rýchly postup ? A vrátili len tebe alebo mal preplatok aj zamestnávateľ ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkaj Pozri príspevok
Tak to je až neuveriteľne rýchly postup ? A vrátili len tebe alebo mal preplatok aj zamestnávateľ ?
Len mne, keďže to bol preplatok z DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať