Zavrieť

Porady

Ukončenie roka v PU

Popísalo sa tu toho už veľa, ale je to len z každého rožka troška. Vie mi niekto poradiť rovno, aké operácie nasledujú po zaúčtovaní všetkých dokladov v danom roku, teda ak už mam vytlačené všetky zostavy za 12 mesiac a skontrolované účty. Hlavne, ktoré účty treba preúčtovať, aké zostavy vytlačiť následne. Ide o PU bez zamestnancov, len konateľ, kt. nie je zamestnancom. ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    seam Pozri príspevok
    Popísalo sa tu toho už veľa, ale je to len z každého rožka troška. Vie mi niekto poradiť rovno, aké operácie nasledujú po zaúčtovaní všetkých dokladov v danom roku, teda ak už mam vytlačené všetky zostavy za 12 mesiac a skontrolované účty. Hlavne, ktoré účty treba preúčtovať, aké zostavy vytlačiť následne. Ide o PU bez zamestnancov, len konateľ, kt. nie je zamestnancom. ďakujem.
    Tlačiť: účtovný denník, hlavná kniha, kniha pohľadávok, kniha záväzkov, kniha pokladnice, evidencia podľa §70 ak je daňovník platiteľom DPH, zostatky na saldokontných účtoch.....

    Snaď ešte niekto niečo pridá.

    seam je offline (nepripojený) seam

    seam
    ďakujem za rýchlu odpoveď, ale toto všetko mám...skôr mi išlo o to, ktoré účty mám preúčtovať a hlavne kde a kedy, napr. 504 alebo 343. Teda, kam ich preúčtovať a následne opäť vytlačiť Súvahu, Výsledovku, vypočítať HV. Nie som doma v tom postupe k výpočtu HV a prevedeniu stavov na účtoch na konci roka.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Ako asi ani smith celkom nepochopil tvoju otázku, ani ja ju celkom dobre nechápem. Ak totiž máš zaúčtované všetky doklady, tak už netreba nič účtovať - treba vytlačiť všetky zostavy a spraviť "preklopenie" roka - tento prevod ale programy urobia automaticky...
    Ale ak si mal na mysli, že čo treba urobiť v rámci účtovnej závierky - tak toho je naozaj veľmi veľa a nad rozsah jednoduchého príspevku - a okrem toho bez znalosti firmy sa na to ani nedá jednoznačne odpovedať...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    seam Pozri príspevok
    Popísalo sa tu toho už veľa, ale je to len z každého rožka troška. Vie mi niekto poradiť rovno, aké operácie nasledujú po zaúčtovaní všetkých dokladov v danom roku, teda ak už mam vytlačené všetky zostavy za 12 mesiac a skontrolované účty. Hlavne, ktoré účty treba preúčtovať, aké zostavy vytlačiť následne. Ide o PU bez zamestnancov, len konateľ, kt. nie je zamestnancom. ďakujem.
    seam Pozri príspevok
    ďakujem za rýchlu odpoveď, ale toto všetko mám...skôr mi išlo o to, ktoré účty mám preúčtovať a hlavne kde a kedy, napr. 504 alebo 343. Teda, kam ich preúčtovať a následne opäť vytlačiť Súvahu, Výsledovku, vypočítať HV. Nie som doma v tom postupe k výpočtu HV a prevedeniu stavov na účtoch na konci roka.
    Z prvotného zadania to tak vyznelo.

    Napr.: Na základe inventúry preúčtovať zostatok tovaru na sklade z 504 na 132 (pri spôsobe účtovania B). Účet 343 musí mať pasívny zostatok ak ti v poslednom zdaňovacom období vznikne povinnosť, a aktívny zostatok ak máš nadmerný odpočet.

    Kým tieto operácie (a možno aj iné, napr. zaúčtovanie odpisov, časové rozlíšenie nákladov atď) nemáš doúčtované tak blo zbytočné tlačiť súvahu a výkaz ziskov a strát.
    Poslednou operáciou je zaúčtovanie splatnej dane 591/341.

    Ťakžo popísať presný postup ak nepoznáme špecifiká činnosti spoločnosti. Či pre nektoré účtovné prípady a postupy má naplnenie alebo nie.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ešte dodám, ak sa chceš dopracovať k dani z príjmu PO, treba po zaúčtovaní všetkých operácií, vytlačiť si zostavy - Pred zdanením. Potom preba pripočítať pripočítateľné položky k HV pred zdanením a odpočítať odpočítateľné položky. Tak sa dopracuješ k daňovej povinnosti a až potom účtuješ 591/341. Potom znovu vytlačíš všetky zostavy - Po zdanení. Súvahu a Výkaz ziskov a strát v takejto podobe prikladáš k DP PO a samozrejme poznámky.
    Na vyčíslenie daňovej povinnosti by som asi poradila zobrať si daňové priznanie a podľa jednotlivých riadkov, kde sú odkazy na príslušné §§, naštudovať, čo patrí medzi pripočítateľné a odpočítateľné položky.

    seam je offline (nepripojený) seam

    seam
    to mi trebalo vedieť..dúfam, že je to aj správne pochopené..
    132/504
    343 - nadmerný odpočet - neúčtujem
    HV - strata (341, 591 - neúčtujem)
    pripočítateľné a odpočítateľné položky - neúčtujem nikde,
    ale vypočítaný VH zaúčtujem na 431 ešte v starom roku a s akým protiúčtom?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    seam Pozri príspevok
    to mi trebalo vedieť..dúfam, že je to aj správne pochopené..
    132/504 Zaúčtuješ k 31.12.2007
    343 - nadmerný odpočet - neúčtujem Áno, neúčtuješ, ale skontroluješ, či zostatok účtu sedí s posledným DP DPH.
    HV - strata (341, 591 - neúčtujem) Správne.
    pripočítateľné a odpočítateľné položky - neúčtujem nikde, Správne.
    ale vypočítaný VH zaúčtujem na 431 ešte v starom roku a s akým protiúčtom?
    Účet 431 v starom roku neúčtuješ, ale účtuješ ho v norom roku oproti účtu 701 - Začiatočný účet súvahový.

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Z prvotného zadania to tak vyznelo.

    Účet 343 musí mať pasívny zostatok ak ti v poslednom zdaňovacom období vznikne povinnosť, a aktívny zostatok ak máš nadmerný odpočet.
    .
    Môžem sa spýtať na účet 343 v konečnej súvahe -zostal mi totižto nadmerný odpočet na konci roka a v súvahe mi to hodilo do riadku 110 ako mínusový dańový záväzok, myslím si že by to správnejšie malo byť v riadku 54 -ako dańová pohľadávka. Neviem ako to ale presunúť z riadku 110 na riadok 54, už som si aj účet 343 označila ako účet aktív a aj tak to mám v riadku 110 s mínusom. (účtujem v MRP)
    Alebo to tam mám tak nechať? Prosím odpovedzte mi nech už to môžem odovzdať, už len toto mi chýba k ukončeniu. Ďakujem vopred

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Viac menej je to otázka na niekoho kto robí s MRP, ako napríklad LenkaK
    prečo sa mi ten nadmerák nezobrazuje správne v riadku 054? -ani keď označím účet 343 ako účet aktív sa nič nezmení...

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Ak by s tým mal náhodou niekto problém vyriešila som to tak, že som v súvahe v programe ten nadmerák v záväzkoch vynulovala a uviedla v pohľadávkach-tam kde má byť a dala prepočítať súvahu a už mi to tam nasčítalo tak ako to má byť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.