Zavrieť

Porady

živnostník + rodinný príslušník

Rád by som sa opýtal, ako je to v prípade, ak som živnostník /szčo bez zamestnancov/ a moja sestra mi vypomáha max 40-50hodín mesačne.

Je potrebné to niejak zmluvne ošetriť, resp. vykonať registráciu v Sp?

Vopred ďakujem.
Usporiadat
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Ako živnostník, keď sa prihlásiš na SP, a ZP môžeš sestru aj zamestnávať, buď na dohodu (300hročne) alebo TPP. V každom prípade, ak sestra nie je SZČO a služby Ti nefakturuje, mal by si sa podľa mňa registrovať a oficiálne si dávať náklady na ňu do účtovníctva. Môže sa aj v dohode dohodnúť napr. na stravnom event. prepl. nákladov spojených s cestovaním... Následne ako sa registruješ tak deň pred nástupom event. max. pred začatím práce musíš sestru (aj keď bude Dohoda o vyk. práce)prihlásiť na SP na Registračnom liste FO a ak TPP tak aj prihlásiť do ZP a vypracovať buď Dohodu o vykonaní práce alebo Pracovnú zmluvu
0 0
jajka jajka

jajka je offline (nepripojený) jajka

Ja by som Ti DOVP veľmi neodporúčala. Ak by Ti prišli na kontrolu z inšpektorátu, tak by si neobstála. A ak je to pre Teba nehospodárne dávať ju na zmluvu, tak daj DOVP, prihlás ju ale v dohode konkrétne vypíš dni, ktoré Ti bude pomáhať v predajni - keď je to sestra tak Ti podpíše spätne dni ktoré pracovala. Ja mám tento istý problém prebrala som všetky možnosti, volala po úradoch a vyšliel mi z toho jedine tento spôsob. Ak by vedel niekto poradiť aj ničo iné dajte vedieť budem prenesmierne rada!!!
0 0
luxemburg1 luxemburg1

luxemburg1 je offline (nepripojený) luxemburg1

Ďakujem Vám zatiaľ za Vaše odpovede. Ja som mal za to , že rodinný príslušník môže vypomáhať mne ako szčo, v zmysle živnostenského zákona. Ona totiž nepoberala žiadnu mzdu, len mi pomáhala s upratovaním a ukladaním. Jedna sa vyslovene pomoc, nie výkon platenej práce. Je aj vtedy potrebné mať niejakú registráciu, resp. niejakú dohodu?
Mal som totiž kontrolu z Inšpektorátu práce a zaujali nechápavé stanovisko. Zdá sa mi to prinajmenšiom čudné, keď mi príde vypomôcť bezodplatne rodinný príslušník napr. otec,mama, sestra, brat a podobne, aby som vykonával niejaké registrácie v Sp a podobne, ked nevzniká mzda...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
luxemburg1
Ďakujem Vám zatiaľ za Vaše odpovede. Ja som mal za to , že rodinný príslušník môže vypomáhať mne ako szčo, v zmysle živnostenského zákona. Ona totiž nepoberala žiadnu mzdu, len mi pomáhala s upratovaním a ukladaním. Jedna sa vyslovene pomoc, nie výkon platenej práce. Je aj vtedy potrebné mať niejakú registráciu, resp. niejakú dohodu?
Mal som totiž kontrolu z Inšpektorátu práce a zaujali nechápavé stanovisko. Zdá sa mi to prinajmenšiom čudné, keď mi príde vypomôcť bezodplatne rodinný príslušník napr. otec,mama, sestra, brat a podobne, aby som vykonával niejaké registrácie v Sp a podobne, ked nevzniká mzda...
Vypomáhajúca osoba existovala v minulosti ,ale teraz už myslím , že od 1.1.2004 neplatí, ale neviem presne dátum . Ešte by som mala k Tebe jednu otázku , ako reagovali z IBP na pomoc otec , mama, sestra , brat atď . Napíš prosím Ťa konkrétne .
0 0
luxemburg1 luxemburg1

luxemburg1 je offline (nepripojený) luxemburg1

...dik, aj ked si ma veľmi nepotešila. Vedel som , že je takáto možnosť, ale nevedel som že by sa to zrušilo.

To akože fakt, keď mi príde niekto z rodiny pomôcť,na cca 60min až 120min musím to odmietnúť, alebo najprv s ním spísať zmluvu, či dohodu a odskočiť si na Sp ?
Nechce sa mi veriť, že niečo také môže byť v platnosti, veď to je choré!!
A čo sa týka reakcie IBP, nahlas sa nevyjadrili, len použili mimiku tváre.
Povedali že všetko budem mať v priebehu pár dní na papieri. Takže až potom môžem napísať ich stanovisklo.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Podľa mňa ak Ťa navštívi "Vietor" neobstojí rodinný príslušník v prevádzke podnikateľa ako pomáhajúci.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
luxemburg1
...dik, aj ked si ma veľmi nepotešila. Vedel som , že je takáto možnosť, ale nevedel som že by sa to zrušilo.

To akože fakt, keď mi príde niekto z rodiny pomôcť,na cca 60min až 120min musím to odmietnúť, alebo najprv s ním spísať zmluvu, či dohodu a odskočiť si na Sp ?
Nechce sa mi veriť, že niečo také môže byť v platnosti, veď to je choré!!
A čo sa týka reakcie IBP, nahlas sa nevyjadrili, len použili mimiku tváre.
Povedali že všetko budem mať v priebehu pár dní na papieri. Takže až potom môžem napísať ich stanovisklo.
luxemburg ,áno je to fakt , že keď Ti príde niekto aj na tak krátku dobu pomôcť , tak musíš spraviť zmluvu a nahlásiť ich .

Kvôli tomu IBP som sa pýtala preto , že aj já mám synov , dcéru ktorí mi chodia pomáhať a veľmi ma to rozčuľuje , pretože žijeme spolu ako rodina a máme fakticky rodinnú firmu , prečo by som sa musela spovedať dákej kontrole , že u mňa vo firme robia . A to nepoberajú a ani nikdy nepoberali žiadnu podporu od štátu .
0 0
jajka jajka

jajka je offline (nepripojený) jajka

Je to fakt, že keby Ti prišli na kontrolu musíš mať zmluvu, príp. DOVP aj s najbližšími príbuznými aj keď Ti pomáhajú zadarmo. Mne povedali, že dnes nikto nepracuje zadarmo, a že ktorémukoľvek zamestnancovi v pracovnom pomere patrí podľa zákona za vykonanú prácu odmena(mzda) aj keď je to rodinný príslušník. Vraj im mám dať mzdu a potom oni mi to majú vrátiť!!!!CHORÉ!!! Ja za nich odvediem odvody... a to čo im zostane mi vrátia!!! Aj keď rodinný príslušníci sú poistení z iného titulu.
Naposledy upravil jajka : 08.04.05 at 06:24
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Aj mna zaujima ich stanovisko, casto otcovi spracovavam uctovnictvo a nic za to neberiem, nikam sa nehlasim a neodvadzam.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ja tiež vediem účtovníctvo kamarátke a nič za to neberiem, nikam sa nehlásim.
Neviem prečo by som mala.
0 0
jonnie jonnie

jonnie je offline (nepripojený) jonnie

začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac
Trosku divne...ale asi fakt akcia "Vietor" a tam nic neobstoji.

Dufam,ze ich netrapi, ak pridem po zamestnancovej pracovnej dobe prekontrolovat predajnu, pripadne vylozit tovar, pripadne som tam so zamestnancom...pritom som vo firme nic.
Asi vsetko zavisi od cloveka, ktory pride na kontrolu.
0 0
Jaro M. Jaro M.

Jaro M. je offline (nepripojený) Jaro M.

A čo v prípade manžela alebo manželky? Aj tí sa musia navzájom vyplácať? Dúfam, že nie, veď majú BSM.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

čo je akože na tom divné ? že neberiem od kamarátky peniaze za tých pár papierov čo má ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Môžem v decembri uzavrieť dohodu so synom - študentom, iné príjmy nemá DBPŠ a vyplatiť mu cca 80 tis. Sk s tým, že mi podpíše vyhlásenie a teda mu príjem nezdaním. Alebo ja zdaním a on podá DPFO?
Alôebo ja mu v decembrovej výplate urobím aj ročné zúčtovanie? - aby som nemusela rážať daň? a do SP ho musím prihlásiť? To sa asi má sám, nie? alebo ja?
pridám pár otáznikov do rezervy :
?????????????,
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Nooooo, dobrý nápad - aj ja mám syna študenta......
Vyhlásenie - nezdaniť
SP - musíš ho príhlásiť ty
ZP - jeho príjem 9-12 prekročí 13000 - bude musieť odviesť 14% do ZP - sám.
Ak to je takto, aj ja budem nad tým uvažovať.
Čo na to ostatní?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no ak bude musieť zaplatiť 14% do SP, ja zrejme ešte 0,8% na úrazové, to je skoro 15%, ušetrím cca 4%, oplatí sa to?
keby som ho neprihlásila, a on neuhradil, resp. by sa tváril, že je to náhodný príjem /zrejme blbosť/, no čo ja viem.... asi je to riziko.
ale ak to neurobím, budem odvody platiť ja a vyššie....
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

14% do ZP, 0,8 % do SP. S ostatným súhlasím - aj s tým v tej zátvorke.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vdaka, prečo musi byt odpoved 10 znakov?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Vraj to muzu byt i medzery, tie znaky.
My sme to urobili na dohody za 7-8 po 40tisic a teraz este neviem, ci to budem musiet v rocnom zuctovani ZP odviest. Ale napad je to vyborny, ako vyuzit NCZD pre studentov a sebe znizit ZD. Len rozmyslam, ci by kvoli odvodom do ZP nestacilo 13000 do konca roka, aby sa usetrilo na ZP a nemusela sa robiz RZ ZP.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

To neviem, ale zadaj napr. ÁNO medzerníkom daj "akože" medzery a potom bodku. Vyskúšaj. Póóóšli mi pekného smajlíka /smajlíček-medzery-bodka/.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať