Zavrieť

Porady

zdravotne poistenie a zahranicie

Dobry den,

podla zakona o zdravotnom poisteni pri praci v cudzine ma poistenec povinnost do 8mich dni nahlasit zmenu a odhlasit sa zo zdravotnej poistovne. Vratit karticku a pod. Zaujimalo by ma, co ma vsak robit napr. poistenec, ktory pracuje v zahranici, ale vzhladom na zdravotny stav a udalosti, ktore nastali, sa musi vracat za zdravotnym osetrenim na Slovensko, pretoze potrebuje lekarske potvrdenia od slovenskych lekarov. Moze ho poistovna v tomto pripade pokutovat za to, ze sa neodhlasil a plati si poistne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Iwett Pozri príspevok
    Ďakujem Veronika, v preklade to znamená čo?
    Syn oznámil ZP, že pracuje v AT, tu preukaz vrátil. Znamená to, že keď by v období poistenia v AT prišiel na SK, tak tu si musí ošetrenie zaplatiť? A o ten formulár E106EU má požiadať syn v AT?
    Syn si musí v AT vybaviť formulár, ktorý predloži slovenskej poisťovni, ktorú si vyberie - tá mu vystaví preukaz, na základe ktorého bude mať zabezpečenú plnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku.
    Syn pracuje v Nemecku - takto sme to vybavovali. Tzn. má tri kartičky - nemeckú pre zdr. starostlivosť v Nemecku, nemeckú pre ošetrenie /nevyhutné - akútne/ v EU a slovenskú pre plnú starostlivosť na Slovensku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Iwett Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím, má niekto skúsenosti s ošetrením na zahraničnú kartičku? Môj syn pracuje v AT na dobu určitú. Má ísť na operáciu kolena. Kedy a kde by bolo preňho výhodnejšie operáciu podstúpiť? Môže ísť na operáciu kolena na SK? Ďakujem.
    zo stránky VšZP

    EPZP neslúži poistencovi pre výkon práce v inom členskom štáte EÚ resp. v iných situáciách, ktoré zakladajú nárok (povinnosť) na vznik zdravotného poistenia v príslušnej krajine. V týchto prípadoch je potrebné EPZP do 8 dní slovenskej zdravotnej poisťovni vrátiť a požiadať o jeho vydanie poisťovňu v príslušnom štáte, kde je resp. má byť osoba zdravotne poistená.
    V súlade s čl.13 nariadenia ES č. 1408/71 musí byť osoba poistená v mieste (v štáte) výkonu pracovnej činnosti (zamestnania, SZČ) a to aj v prípade, ak má bydlisko v inom ČŠ EÚ a tiež v prípade, ak sídlo zamestnávateľa je v inom ČŠ EÚ, to znamená , že to platí aj v prípade, ak sídlo zamestnávateľa je rovnaké ako miesto bydliska osoby, ale miesto výkonu pracovnej činnosti je v inom ČŠ EU. Napr. v Rakúsku musí byť poistená osoba s bydliskom v SR, zamestnaná u zamestnávateľa so sídlom v SR, ak svoju prácu vykonáva na území Rakúska.
    V týchto prípadoch má poistenec povinnosť oznámiť svojej zdravotnej poisťovni v SR vznik poistenia v inom ČŠ EÚ a ukončiť poistku v SR a vrátiť preukaz poistenca.
    Ak poisťovňa v inom ČŠ EÚ vydá pracovníkovi formulár E106EU, tento musí predložiť na registráciu v slovenskej zdravotnej poisťovni a tá mu vydá preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia poisteného v zahraničí s označením EU. Na základe tohto preukazu má jeho držiteľ nárok na plnú zdravotnú starostlivosť
    v mieste bydliska (v SR). Rovnako to platí aj pre nezaopatrených rodinných príslušníkov pracovníka.
    Výnimkou sú len špeciálne prípady vyslaných pracovníkov, ktorí však musia spĺňať striktné podmienky vyslania.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Áno, je to tak, volala som do poisťovne, presne tak mi tam povedali, synovi dajú /alebo do poisťovne zašlú/ formulár E106EU a na základe neho bude ošetrený bezplatne aj na SK. V AT z dôvodu zamestnania a v SK z dôvodu trvalého pobytu. Je to super, dobre vedieť, lebo doteraz si každé ošetrenie na SK platil.
    A predstavte si, podelím sa o nové poznatky, keď aj operáciu podstúpi v SK, z AT bude dostávať 80% platu.
    Dobre, že existuje porada! Ďakujem ešte raz za objasnenie a naštartovanie.
    Spyko24 Chcem sa spytat ci synovi robili problem s vydanim formulara E106EU?
    arizona Preco by mal byt s tym problem? ZP ho vyda na poziadanie. Alebo si stiahni z netu, vypis a zasli sam na poistovnu

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    IvetaH Pozri príspevok
    A ešte len pre úplnosť, predpokladám, že odvody robí len v Nemecku. Je to tak?
    Ďakujem
    Áno, odvody zráža a odvádza nemecký zamestnávateľ.

    mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

    mamina h.
    cbd Pozri príspevok
    Dobry den,

    podla zakona o zdravotnom poisteni pri praci v cudzine ma poistenec povinnost do 8mich dni nahlasit zmenu a odhlasit sa zo zdravotnej poistovne. Vratit karticku a pod. Zaujimalo by ma, co ma vsak robit napr. poistenec, ktory pracuje v zahranici, ale vzhladom na zdravotny stav a udalosti, ktore nastali, sa musi vracat za zdravotnym osetrenim na Slovensko, pretoze potrebuje lekarske potvrdenia od slovenskych lekarov. Moze ho poistovna v tomto pripade pokutovat za to, ze sa neodhlasil a plati si poistne?
    neviem ci som spravne pochopila tvoju otazku, podla mojich informacii si poistenec AK CHCE, moze platit zdravotne poistenie v kolkych statoch chce, ak sa mylim, opravte ma.
    moja znama vela cestuje, z toho dovodu ma v druhej krajine tiez zdravotne poistenie, aby nemusela pri kazdej ceste riesit poistenie na cestach a podobne...

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Zákon je taký,že môžeš platiť zdravotné poistenie len v jednej krajine EU kde Ti vydajú preukaz europsky a ten by mal platiť aj na Slovensku.Ale väčšina ľudí ,ktorí sú v zahraničí si nechávaju platby aj u nás,pretože naše strašne zlé zdravotníctvo prehodnotia okamžite,ako sú nutení použiť zdravotnictvo v zahraničí a vačšina tých deciek zostáva na našich ambulanciách a prinášaju aj deti a svokrovcov.ZP nepokutuje ľudí,ktorí jej platia dobrovoľne.Na druhej strane sa každý lekár snaží vyzuť z ošetrenia ľudí s europskym preukazom poistenca.Platby su nastavené tak,že za kopu práce ,papierovačiek a dopisovania dostanem ked mám šťastie možno aj 200 Sk.A najčastejšie poistovna povie,že ošetrenie nebolo urgentné a nezaplatí to vobec.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý deň, prosím, má niekto skúsenosti s ošetrením na zahraničnú kartičku? Môj syn pracuje v AT na dobu určitú. Má ísť na operáciu kolena. Kedy a kde by bolo preňho výhodnejšie operáciu podstúpiť? Môže ísť na operáciu kolena na SK? Ďakujem.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    veronikasad Pozri príspevok
    zo stránky VšZP

    EPZP neslúži poistencovi pre výkon práce v inom členskom štáte EÚ resp. v iných situáciách, ktoré zakladajú nárok (povinnosť) na vznik zdravotného poistenia v príslušnej krajine. V týchto prípadoch je potrebné EPZP do 8 dní slovenskej zdravotnej poisťovni vrátiť a požiadať o jeho vydanie poisťovňu v príslušnom štáte, kde je resp. má byť osoba zdravotne poistená.
    V súlade s čl.13 nariadenia ES č. 1408/71 musí byť osoba poistená v mieste (v štáte) výkonu pracovnej činnosti (zamestnania, SZČ) a to aj v prípade, ak má bydlisko v inom ČŠ EÚ a tiež v prípade, ak sídlo zamestnávateľa je v inom ČŠ EÚ, to znamená , že to platí aj v prípade, ak sídlo zamestnávateľa je rovnaké ako miesto bydliska osoby, ale miesto výkonu pracovnej činnosti je v inom ČŠ EU. Napr. v Rakúsku musí byť poistená osoba s bydliskom v SR, zamestnaná u zamestnávateľa so sídlom v SR, ak svoju prácu vykonáva na území Rakúska.
    V týchto prípadoch má poistenec povinnosť oznámiť svojej zdravotnej poisťovni v SR vznik poistenia v inom ČŠ EÚ a ukončiť poistku v SR a vrátiť preukaz poistenca.
    Ak poisťovňa v inom ČŠ EÚ vydá pracovníkovi formulár E106EU, tento musí predložiť na registráciu v slovenskej zdravotnej poisťovni a tá mu vydá preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia poisteného v zahraničí s označením EU. Na základe tohto preukazu má jeho držiteľ nárok na plnú zdravotnú starostlivosť
    v mieste bydliska (v SR). Rovnako to platí aj pre nezaopatrených rodinných príslušníkov pracovníka.
    Výnimkou sú len špeciálne prípady vyslaných pracovníkov, ktorí však musia spĺňať striktné podmienky vyslania.
    Ďakujem Veronika, v preklade to znamená čo?
    Syn oznámil ZP, že pracuje v AT, tu preukaz vrátil. Znamená to, že keď by v období poistenia v AT prišiel na SK, tak tu si musí ošetrenie zaplatiť? A o ten formulár E106EU má požiadať syn v AT?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Iwett Pozri príspevok
    Ďakujem Veronika, v preklade to znamená čo?
    Syn oznámil ZP, že pracuje v AT, tu preukaz vrátil. Znamená to, že keď by v období poistenia v AT prišiel na SK, tak tu si musí ošetrenie zaplatiť?
    Nemám osobnú skúsenosť ako to presne funguje na Slovensku. Viem len, že lekári robia problémy pri ošetrení, lebo majú nejaké problémy s preplácaním výkonov v zdr.poisťovni.

    Skús zavolať na infolinku prísl. zdr.poisťovne, alebo - ak to moc nesúri, napíš dotaz s podrobným popisom. Budeš to mať "na papieri" ...

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    veronikasad Pozri príspevok
    Nemám osobnú skúsenosť ako to presne funguje na Slovensku. Viem len, že lekári robia problémy pri ošetrení, lebo majú nejaké problémy s preplácaním výkonov v zdr.poisťovni.

    Skús zavolať na infolinku prísl. zdr.poisťovne, alebo - ak to moc nesúri, napíš dotaz s podrobným popisom. Budeš to mať "na papieri" ...
    Ďakujem, zistím na poisťovni.
    Keby mu skončil PP v AT, prihlásil by sa ako samoplatca na SK, mohol by íst na operáciu na SK? Ide mi totiž o to, že zamestnávateľ v AT mu nebude PN preplácať /vraj tak ako u nás zamestnávateľ platí 10 dní, v AT platí zamestnávateľ 8 týždňov/. Tak by asi nebolo výhodné ísť na operáciu v AT a ležať niekde na ubytovni mesiac bez príjmu. To by mu bolo lepšie na SK tiež bez príjmu. Tam smerovala moja otázka. Neviem mu poradiť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Iwett Pozri príspevok
    Ďakujem, zistím na poisťovni.
    Keby mu skončil PP v AT, prihlásil by sa ako samoplatca na SK, mohol by íst na operáciu na SK? Ide mi totiž o to, že zamestnávateľ v AT mu nebude PN preplácať /vraj tak ako u nás zamestnávateľ platí 10 dní, v AT platí zamestnávateľ 8 týždňov/. Tak by asi nebolo výhodné ísť na operáciu v AT a ležať niekde na ubytovni mesiac bez príjmu. To by mu bolo lepšie na SK tiež bez príjmu. Tam smerovala moja otázka. Neviem mu poradiť.
    Ak skončí pracovný pomer v AT, na Slovensku sa prihlási ako samoplatitel a bude mať plne hradenú zdravotnú starostlivosť. V ZP bude musieť dokladovať ukončenie prac.pomeru v Rakúsku.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak skončí pracovný pomer v AT, na Slovensku sa prihlási ako samoplatitel a bude mať plne hradenú zdravotnú starostlivosť. V ZP bude musieť dokladovať ukončenie prac.pomeru v Rakúsku.
    Áno, presne takto to funguje, teoretický to ovládam, len stále neviem, či mu poradím dobre. On má možnosť výberu buď teraz v AT, alebo po skončení PP na SK. A či nieje nejaký zádrheľ v tom, že by bolo výhodnejšie v AT. Či nemá niekto skúsenosti s poplatkami a PN v AT.

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Pepa Pozri príspevok
    Syn si musí v AT vybaviť formulár, ktorý predloži slovenskej poisťovni, ktorú si vyberie - tá mu vystaví preukaz, na základe ktorého bude mať zabezpečenú plnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku.
    Syn pracuje v Nemecku - takto sme to vybavovali. Tzn. má tri kartičky - nemeckú pre zdr. starostlivosť v Nemecku, nemeckú pre ošetrenie /nevyhutné - akútne/ v EU a slovenskú pre plnú starostlivosť na Slovensku.

    A ešte len pre úplnosť, predpokladám, že odvody robí len v Nemecku. Je to tak?
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.