Zavrieť

Porady

Zakaz konkurencie......prosim o radu

Zdravim, caute

mal by som par otazok ak niekto viete prosim pomozte.

Takze pracujem v nemenovanej s.r.o. ako grafiky designer na TPP.V zmluve mam napisane ze : prace rovnakeho druhu nesmiem vykonavat pre ineho zamestnavatela a povinnost zachovavat mlcanlivost.
A ide vlastne oto ze som sa rozhodol zalozit si s niekym s.r.o. ktora bude mat v predmete cinnosti rovnake veci ako ma s.r.o. v ktorej pracujem na TPP.Takze neviem ci to vobezd mozem ak mam zakaz konkurencie.Mam v tom zmatok tak neviem teda ako to vyriesit.Ci sa dat na zivnost a tak nebyt viazany nicim a vykonavat to bez zakazov, alebo sa dat len na dohodu, alebo dat vypoved Proste ma zaujima ako je to mozne vyriesit aby som ostal pracovat tam kde pracujem a zaroven mal s.r.o. ktora akoze "konkuruje" s.r.o. v ktorej som na TPP.
A mam este jednu otazku : ci je mozne byt majitelom viacererych s.r.o. ktore robia to iste.Maju rovnake predmety cinnosti.Takze povedzme mat 3 firmy ktore tvoria web stranky..napriklad...A ci mozem mat zivnost na tvorbu webu a aj s.r.o. na tvorbu webu..
Vopred Vam dakujem a prajem pekny den..

S pozdravom,

Stefan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    matoboco je offline (nepripojený) matoboco

    matoboco
    no toto by aj mna celkom zaujimalo lebo tiez si idem zalozit sro a spolocnik ma v pracovnej zmluve tiez zakaz podnikania po dobu jedneho roka od konca prac. pomeru, ktory mu konci teraz za mesiac, a preto bude jeho cast zatial pisana na jeho priatelku....

    luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

    luigi72
    1. - Ani na zivnost ani u konkurencnej firmy nemozete vykonavat tu istu cinnost, ktoru mate uvedenu vo svojej pracovnej zmluve u terajsieho zamestnavatela. Ak by ste tu cinnost chceli vykonavat na zivnost, musite v zamestnani podat vypoved. Este asi existuje moznost "suhlas zamestnavatela", ktora je vo vacsine pripadov asi nerealna.

    2. - Podla mojho nazoru mozete byt konatelom aj majitelom v roznych spolocnostiach, dokonca aj v tej istej obchodnej cinnosti.


    Po skonceni pracovneho pomeru uz neplati zakaz cinnosti, darmo je to v zmluve, zamestnavatel by musel vyplatit mzdu za tu dobu byvalemu zamestnancovi, kym nemoze vykonavat tu cinnost. Tusim to bolo nedavno rozoberane na vyssej urovni, tak 2 roky dozadu.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Asi kacírska myšlienka: ... a musíte to povedať zamestnávateľovi?
    Podľa mňa je minimálna šanca, že na to príde!

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Asi kacírska myšlienka: ... a musíte to povedať zamestnávateľovi?
    Podľa mňa je minimálna šanca, že na to príde!
    Bohužiaľ v zmysle ZP to musí oznámiť. Resp. on by to ani nesmel vykonávať bez jeho súhlasu.

    Takže nenavádzaj ho na protiprávnu činnosť!

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    2. - Podla mojho nazoru mozete byt konatelom aj majitelom v roznych spolocnostiach, dokonca aj v tej istej obchodnej cinnosti.

    Pozor na § 136 Obchodného zákonníka, kde je uvedený zákaz konkurencie v prípade konateľa:

    a) konateľ nesmie vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spočnosti
    .
    .
    . atď....

    Mohlo by to vadiť jedine spoločníkovi v s.r.o., ktorý by sa mohol na tento § odvolávať.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Chobot Pozri príspevok
    Bohužiaľ v zmysle ZP to musí oznámiť. Resp. on by to ani nesmel vykonávať bez jeho súhlasu.

    Takže nenavádzaj ho na protiprávnu činnosť!
    Tak sorry, nemyslela som to zle, a to že to m u s í nahlásiť, som netušila. /musí ...a mal by...veľký rozdiel/
    Ale z praxe poznám prípady, že to funguje, t.j. že niekto robí na 2-3 strany, či už oficiálne alebo aj nie.
    Napr. v prípade obchod.zástupcov je to takmer bežná prax, bohužiaľ...
    Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 14.05.08 at 13:59

    luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

    luigi72
    dalilada Pozri príspevok
    2. - Podla mojho nazoru mozete byt konatelom aj majitelom v roznych spolocnostiach, dokonca aj v tej istej obchodnej cinnosti.

    Pozor na § 136 Obchodného zákonníka, kde je uvedený zákaz konkurencie v prípade konateľa:

    a) konateľ nesmie vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spočnosti
    .
    .
    . atď....

    Mohlo by to vadiť jedine spoločníkovi v s.r.o., ktorý by sa mohol na tento § odvolávať.

    Okay, povodna otazka znela "ci je mozne byt majitelom viacererych s.r.o. ktore robia to iste.Maju rovnake predmety cinnosti.Takze povedzme mat 3 firmy ktore tvoria web stranky..napriklad..." a podla tohto majitelom moze byt...
    ...a teoreticky aj konatelom, ak nebude mat spolocnika.

    Zakaz konkurencie......prosim o radu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.