Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady v inej mene

Ahojte chcela by som sa opýtať takúto vec:
Zamestnanci mi chodia na zahr. pracovné cesty na Ukrajinu, kde je stanovené diety 49 USD, ale aj tak si ich tam musia meniť na hrivny. Výhodnejšie vychádza zmeniť tam Eurá, čo mne viac vyhovuje, lebo máme Euro účet a môžem z neho vyberať a nie nakupovať draho USD. Môžem vyplatiť diety namiesto USD v EUR, ak s tým zamestnanec súhlasí????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Janusa Pozri príspevok
    Ahojte chcela by som sa opýtať takúto vec:
    Zamestnanci mi chodia na zahr. pracovné cesty na Ukrajinu, kde je stanovené diety 49 USD, ale aj tak si ich tam musia meniť na hrivny. Výhodnejšie vychádza zmeniť tam Eurá, čo mne viac vyhovuje, lebo máme Euro účet a môžem z neho vyberať a nie nakupovať draho USD. Môžem vyplatiť diety namiesto USD v EUR, ak s tým zamestnanec súhlasí????
    Áno, môžeš. Je to § 36 ods :
    "(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku."

    beldine je offline (nepripojený) beldine

    beldine
    chcela by som sa spýtať v akej výške majú byť cestovné náhrady ak zamestnanec chodí do maďarska.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    beldine Pozri príspevok
    chcela by som sa spýtať v akej výške majú byť cestovné náhrady ak zamestnanec chodí do maďarska.
    38,- EUR / deň + vreckové 5-40% zo stravného.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Zo zákona o cestovných náhradách:
    4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

    a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
    b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
    c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

    beldine je offline (nepripojený) beldine

    beldine
    ak to chápem dobre tzn. a) 89x25% je cestovná náhrada?
    a to prepočítam na euro s kurzom NBS v deň kedy bola uskutočnená?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    beldine Pozri príspevok
    ak to chápem dobre tzn. a) 89x25% je cestovná náhrada?
    a to prepočítam na euro s kurzom NBS v deň kedy bola uskutočnená?
    89.- je len na Slovensku, pre Maďarsko použiješ ZM, tak ako písali vyššie, PC prepočítaš kurzom dňa vyúčtovania.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    beldine Pozri príspevok
    ak to chápem dobre tzn. a) 89x25% je cestovná náhrada?
    a to prepočítam na euro s kurzom NBS v deň kedy bola uskutočnená?
    Je to 25% (resp. 50%) z 38 EUR.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Pepa Pozri príspevok
    Zo zákona o cestovných náhradách:
    4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

    a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
    b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
    c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
    Poradite mi, kde by som nasla sumy stravneho pri služobnej ceste v zahranici, konkretne ČR? vdaka

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Prosím Vás, nenašla som jednotný názor na to, akým kurzom prepočítavam cesťák pri zahr.prac.ceste ak ho budem vyplácať v SK. Dňom ukončenia cesty alebo v ten den, keď mi cesťák predloží zamestnanec na vyplatenie? Dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    certik Pozri príspevok
    Prosím Vás, nenašla som jednotný názor na to, akým kurzom prepočítavam cesťák pri zahr.prac.ceste ak ho budem vyplácať v SK. Dňom ukončenia cesty alebo v ten den, keď mi cesťák predloží zamestnanec na vyplatenie? Dakujem
    Pozri si tento príspevok:

    http://www.porada.sk/306333-post15.html

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    "Podľa mňa z účtovného hľadiska to bude deň, kedy sa náhrady zaúčtovali na príslušné účty. Ale tu sa môžem mýliť"
    Rozumiem tomu takto, ak účtujem CP cez záväzky, tak učtujem dňom ukončenia zahr.pr.cesty. A týmto dňom prepočítam aj na Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.