Zavrieť

Porady

Nárok na daňový bonus

Dobrý deň ,v marci som podala DP kde som uviedla príjem zo závislej činnosti kde som mala základ dane 38 510 a z ostatných príjmov 10 000.Minulý týžden mi došiel list z ´DÚ ,že nesplńam podmienku na daňový bonus nakolko môj príjem nepresiahol 6 násobok životného minima.Neviem či je to správne lebo ked to spočítam tak mi vychádza príjem 48 510.kde som spravila chybu,alebo DÚ by sa pomýlil??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    3julka3 Pozri príspevok
    Dobrý deň ,v marci som podala DP kde som uviedla príjem zo závislej činnosti kde som mala základ dane 38 510 a z ostatných príjmov 10 000.Minulý týžden mi došiel list z ´DÚ ,že nesplńam podmienku na daňový bonus nakolko môj príjem nepresiahol 6 násobok životného minima.Neviem či je to správne lebo ked to spočítam tak mi vychádza príjem 48 510.kde som spravila chybu,alebo DÚ by sa pomýlil??
    Na DB máš nárok ak tvoj príjem presiahne 6 násobok minimálnej mzdy, a nie životného minima. 6 násobok minimálnej mzdy za rok 2007 je 48.600,- Sk.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 12.05.08 at 12:08

    3julka3 je offline (nepripojený) 3julka3

    3julka3
    do 6 násobku min.mzdy sa počíta úhrn príjmov bez povinného poistného alebo s poistným?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    3julka3 Pozri príspevok
    do 6 násobku min.mzdy sa počíta úhrn príjmov bez povinného poistného alebo s poistným?
    Príjem v hrubom

    3julka3 je offline (nepripojený) 3julka3

    3julka3
    lebo v hrubom tam mám 44 478 + 10 000 ostatné príjmy,to znamená ,že mám nárok na dańový bonus?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Nemôžeš spočítať príjem zo závislej činnosti s ostatnými príjmami. Bohužiaľ nárok na bonus nespĺňaš.

    3julka3 je offline (nepripojený) 3julka3

    3julka3
    ďakujem velmi pekne za odpovede,a ešte by som sa chcela spýtať,som rozvedená s manželom mohol by si to on uplatniť dodatočne ak by podal opravné dańové priznanie?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    3julka3 Pozri príspevok
    ďakujem velmi pekne za odpovede,a ešte by som sa chcela spýtať,som rozvedená s manželom mohol by si to on uplatniť dodatočne ak by podal opravné dańové priznanie?
    Musí splňať podmienku spoločnej domácnosti s dieťaťom.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    3julka3 Pozri príspevok
    Dobrý deň ,v marci som podala DP kde som uviedla príjem zo závislej činnosti kde som mala základ dane 38 510 a z ostatných príjmov 10 000.Minulý týžden mi došiel list z ´DÚ ,že nesplńam podmienku na daňový bonus nakolko môj príjem nepresiahol 6 násobok životného minima.Neviem či je to správne lebo ked to spočítam tak mi vychádza príjem 48 510.kde som spravila chybu,alebo DÚ by sa pomýlil??
    § 33 ods. 1 a ods. 7 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

    "(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň. "

    "(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus. "

    Z uvedeného vyplýva, že zo zákona sa na zistenie nároku na daňový bonus nesleduje úhrn zdaniteľných príjmov, ale zdaniteľný príjem podľa § 5 ZDP alebo § 6 ZDP.
    Vo vašom prípade bolo možné uplatniť si daňový bonus v jednotlivých mesiacoch, v ktorých boli splnené podmienky nároku na daňový bonus, priamo u zamestnávateľa.

    beba13 je offline (nepripojený) beba13

    beba13
    Mojej známej manžel je autodopravca má jedného zamestnanca, ktorému vypláca daňový bonus. Chcem sa spýtať, kedy mu ten bonus vráti daňový úrad ak podáva štvrťročne zúčtovanie

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    beba13 Pozri príspevok
    Mojej známej manžel je autodopravca má jedného zamestnanca, ktorému vypláca daňový bonus. Chcem sa spýtať, kedy mu ten bonus vráti daňový úrad ak podáva štvrťročne zúčtovanie
    Nerozumiem, aké zúčtovanie.? Nárok na DB( ak splňa podmienky) je mesačne.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    beba13 Pozri príspevok
    Mojej známej manžel je autodopravca má jedného zamestnanca, ktorému vypláca daňový bonus. Chcem sa spýtať, kedy mu ten bonus vráti daňový úrad ak podáva štvrťročne zúčtovanie
    Áno v kvartálnom prehľade je zároveň žiadosť o poukázanie daňového bonusu na účet platiteľa.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Daňový bonus mu podľa §35 ods.7 správca dane vyplatí najneskôr do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.