Zavrieť

Porady

výkaz o majetku a záväzkoch-HIM

ahojte. prosím vás, aká suma sa uvádza vo výkaze v kolonke dlhodobý hmotný majetok. nákupná cena alebo zostatková po odpočítaní odpisov?. a v prípade, že som neodpisovala? mám totiž ešte jeden problémik.. podnikateľ nakúpil HIM v r. 2005, v r. 2006 ho predal, ďalší nakúpil v r. 2006 a ešte ďalší v roku 2007. ani raz však neodpisoval. je to chyba?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    vilob Pozri príspevok
    ahojte. prosím vás, aká suma sa uvádza vo výkaze v kolonke dlhodobý hmotný majetok. nákupná cena alebo zostatková po odpočítaní odpisov?. a v prípade, že som neodpisovala? mám totiž ešte jeden problémik.. podnikateľ nakúpil HIM v r. 2005, v r. 2006 ho predal, ďalší nakúpil v r. 2006 a ešte ďalší v roku 2007. ani raz však neodpisoval. je to chyba?
    Vo Výkaze o majetku sa uvádza zostatková hodnota dlhodobého majetku.
    V prípade, že neodpisoval, tak sa rovná obstarávacej cene, nakoľko v JU sa daňové odpisy rovnajú účtovným. Uplatniť si odpis z dlhodobého majetku do VOZD je právo, nie povinnosť.
    Pri predaji dlhodobého majetku si mohol uplatiť zostatkovú cenu /v tvojom prípade = OC/ do VOZD.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    vilob Pozri príspevok
    odnikateľ nakúpil HIM v r. 2005, v r. 2006 ho predal, ďalší nakúpil v r. 2006 a ešte ďalší v roku 2007. ani raz však neodpisoval. je to chyba?
    nie je to chyba.
    Môžeš "prerušiť" uplatňovanie odpisov

    § 22
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    cloe Pozri príspevok
    Vo Výkaze o majetku sa uvádza zostatková hodnota dlhodobého majetku.
    V prípade, že neodpisoval, tak sa rovná obstarávacej cene, nakoľko v JU sa daňové odpisy rovnajú účtovným. Uplatniť si odpis z dlhodobého majetku do VOZD je právo, nie povinnosť.
    Pri predaji dlhodobého majetku si mohol uplatiť zostatkovú cenu /v tvojom prípade = OC/ do VOZD.
    Vo Výkaze MaZ sa uvádza zostatková hodnota DM, s tým plne súhlasím. Netreba si však mýliť odpisy, na ktoré mám právo - pre účely daňové - s odpismi v súlade s odpisovým plánom, a teda skutočnou amortizáciou majetku. Ak nevyužijem právo uplatniť do daňových výdavkov odpisy, žiaden predpis ma neoprávňuje vykázať dlhodobý majetok v zostatkovej hodnote daňovej. Zákon o účtovníctve v časti odpisovania majetku nerozlišuje medzi JU a PU.
    § 28
    (1) Účtovná jednotka, ak nie je ďalej ustanovené inak, odpisuje hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Ak ide o zmluvu o výpožičke 41) počas doby zabezpečenia záväzku prevodom práva 42) alebo ak sa vlastnícke právo k veciam nadobúda iným spôsobom ako prevzatím veci, 43) ako aj v ďalších prípadoch ustanovených osobitnými predpismi, o majetku účtuje a odpisuje ho účtovná jednotka, ktorá ho používa.

    (3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Rozalka, no práve, neviem ako to prakticky urobiť.
    Keď v softe preruším odpisovanie, automaticky mi dáva do Výkazu o majetku a záväzkoch hodnotu majetku bez odpisov.
    A v peňažnom denníku zaúčtujem odpisy ako VNZD alebo nezaúčtujem vôbec?

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    V peňažnom denníku nezaúčtujem odpisy vôbec /keďže sa tu účtuju len daňové/.
    Vo výkaze MaZ, ak mi neprenesie účtovnú zostatkovú hodnotu z Knihy DHM, opravím ju ručne.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Dal som súhlas, ale ešte doplním, že väščina SW na JU ak nie všetky prenášajú do výkazu hodnotu majetku zníženú o daňový odpis. Ak sa teda odpisovanie preruší, je potrebné upraviť ručne zostatkovú hodnotu majetku podľa odpisového plánu = účovných odpisov, ktoré vyjadrujú skutočné opotrebovanie DHM.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Soft by mal rozlišovať daňové a účtovné odpisy, do PD zaúčtovať len daňové, do VMaZ evidovať účtovnú ZH.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    cloe Pozri príspevok
    Rozalka, no práve, neviem ako to prakticky urobiť.
    Keď v softe preruším odpisovanie, automaticky mi dáva do Výkazu o majetku a záväzkoch hodnotu majetku bez odpisov.
    A v peňažnom denníku zaúčtujem odpisy ako VNZD alebo nezaúčtujem vôbec?
    Odpisy vôbec nezaúčtuješ a ako VNZD sa ani nedajú zaúčtovať

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    K tejto téme som mala menší problémik s firmou vyvíjajúcou software. Pytala som sa ich, či v blízkej budúcnosti plánujú urobiť v JU účtovné odpisy, aby sme mali i daňovú ZC i účtovnú ZC, i výšku odpisov daňových a účtovných. Odpoveď bola nie. Vraj v JU sa robia iba odpisy daňové.
    Vysvetlila som, že podľa zákona som povinná mať odpisový plán a že sa mi nerovnajú DO s UO.....Vraj na soft firmu ešte nemal nikto takúto požiadavku, tak si pomáham excelom a prepisujem.

    Ale nie je správne, ak účtovníci robia a napíšu UO=DO. Ak zaradím na kartu majetok12/2007, OC 1 mil. Sk, predsa sa mi v žiadnom prípade nemôžu rovnať UO a DO, a zak isto ani ZC........ (porada je vpred i pred soft firmami, kt. ešte spia )

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.