Zavrieť

Porady

Absencia v zamestnaní

Ak je stanovený pracovný čas a zamestnanec v priebehu mesiaca viackrát nedodrží stanovený pracovny čas,nastupy do práce o20,30,50min. neskôr môžem mu tento čas spočítať za celý mesiac a ak mi to vyjde nad 8 hodín dať mu jeden deň absenciu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Dala by som mu vytýkací list, s upozornením na porušovanie dĺžky pracovného času s upozornením na možnosť ukončenia pracovného pomeru.
    Zaplatené dostane len to čo odpracoval.
    o.k.ale čo v prípade že ma min.mzdu zaplatiť mu predsa musím v plnom rozsahu,vytykací list-ano v poriadku,ale čo s tým ak sa to zopakuje aj ďalší mesiac a problem je aj v tom,že praca je taká,že na pozíciu je potrebné zaškolenia a mať na to určité predpoklady(nový sa ťažko hľadá-asi si je toho vedomy), ide o to,že by som nerad o zamestnanca prišiel(bo prepustiť není problém),len potrebujem viac menej vbedieť či môžem tieto časy nasčítať?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lenzpavol Pozri príspevok
    Ak je stanovený pracovný čas a zamestnanec v priebehu mesiaca viackrát nedodrží stanovený pracovny čas,nastupy do práce o20,30,50min. neskôr môžem mu tento čas spočítať za celý mesiac a ak mi to vyjde nad 8 hodín dať mu jeden deň absenciu.
    Pozri § 109 Zákonníka práce, ktorý hovorí o krátení dovolenky :
    Krátenie dovolenky
    Na začiatok

    (2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
    --------
    Veronika

    Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

    Miri82
    Čaute,

    poradí mi niekto, kto má skúsenosti s absenciami zamestnancov?Ja sa s tým v práci stretávam pomerne často a už fakt neviem ako mám postupovať, aby to bolo správne!Jeden náš zamestnanec neprišiel do práce 15.4.08, za čo dostal disciplinárne s upozornením, že ak sa to znova zopakuje, tak to bude dôvod na okamžité skončenie PM.8.6.08 však znova urobil absenciu a od 10.6. sa hodil na PN. Preto som sa informovala na rôzne strany. Zo zdroja, ktorý považujem/ alebo som považovala?/ za dôveryhodný mi povedali, že musím dodržať tú dvojmesačnú lehotu/§68/ a to by som nestihla, takže vraj mu okamžité skončenie nemôžem dať. Preto som sa obrátila na právnika a ten mi povedal, že ak nám tou absenciou nespôsobil nejakú veľkú škodu, tak nám neodporúča dať okamžité, ale radšej dať mu výpoveď podľa §63písm.e.- lebo z vlastnej súdnej praxe vraj okamžité skončenie sa používa len výnimočne a boli prípady, kedy zamestnanec svojou absenciou spôsobil väčšie škody ako v našom prípade a na súde vyhral.Tak aký je váš názor?

    Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

    Miri82
    Miri82 Pozri príspevok
    Čaute,

    poradí mi niekto, kto má skúsenosti s absenciami zamestnancov?Ja sa s tým v práci stretávam pomerne často a už fakt neviem ako mám postupovať, aby to bolo správne!Jeden náš zamestnanec neprišiel do práce 15.4.08, za čo dostal disciplinárne s upozornením, že ak sa to znova zopakuje, tak to bude dôvod na okamžité skončenie PM.8.6.08 však znova urobil absenciu a od 10.6. sa hodil na PN. Preto som sa informovala na rôzne strany. Zo zdroja, ktorý považujem/ alebo som považovala?/ za dôveryhodný mi povedali, že musím dodržať tú dvojmesačnú lehotu/§68/ a to by som nestihla, takže vraj mu okamžité skončenie nemôžem dať. Preto som sa obrátila na právnika a ten mi povedal, že ak nám tou absenciou nespôsobil nejakú veľkú škodu, tak nám neodporúča dať okamžité, ale radšej dať mu výpoveď podľa §63písm.e.- lebo z vlastnej súdnej praxe vraj okamžité skončenie sa používa len výnimočne a boli prípady, kedy zamestnanec svojou absenciou spôsobil väčšie škody ako v našom prípade a na súde vyhral.Tak aký je váš názor?

    Vie mi prosím niekto v tomto poradiť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miri82 Pozri príspevok
    Čaute,

    poradí mi niekto, kto má skúsenosti s absenciami zamestnancov?Ja sa s tým v práci stretávam pomerne často a už fakt neviem ako mám postupovať, aby to bolo správne!Jeden náš zamestnanec neprišiel do práce 15.4.08, za čo dostal disciplinárne s upozornením, že ak sa to znova zopakuje, tak to bude dôvod na okamžité skončenie PM.8.6.08 však znova urobil absenciu a od 10.6. sa hodil na PN. Preto som sa informovala na rôzne strany. Zo zdroja, ktorý považujem/ alebo som považovala?/ za dôveryhodný mi povedali, že musím dodržať tú dvojmesačnú lehotu/§68/ a to by som nestihla, takže vraj mu okamžité skončenie nemôžem dať. Preto som sa obrátila na právnika a ten mi povedal, že ak nám tou absenciou nespôsobil nejakú veľkú škodu, tak nám neodporúča dať okamžité, ale radšej dať mu výpoveď podľa §63písm.e.- lebo z vlastnej súdnej praxe vraj okamžité skončenie sa používa len výnimočne a boli prípady, kedy zamestnanec svojou absenciou spôsobil väčšie škody ako v našom prípade a na súde vyhral.Tak aký je váš názor?
    Možno by bolo najlepším riešením ukončiť pracovný pomer po skončení PN-ky dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce.

    Pre nových zamestnancov - uviesť v pracovnej zmluve " Za hrubé porušenie pracovnej disciplíny sa považuje neospravedlnená neprítomnosť v práci v trvaní dlhšie ako 1 deň" . Potom môžeš použiť § 68 - Okamžité zrušenie pracovného pomeru.

    Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

    Miri82
    Diky za odpoveď, lebo ja už fakt neviem ako postupovať a som z toho zúfala, pretože väčšinou ide o prípady, kedy dohoda vôbec nepripadá do úvahy a tie názory na okamžité skončenie sú rôzne. A zaviedlo ma najmä vyjadrenie právnika, aby sme radšej to okamžité skončenie nedávali, vraj by sme sa pohybovali po tenkom ľade.Práve preto hľadám pomoc u niekoho, kto má skúsenosti s absenciami zamestnancov.

    Absencia v zamestnaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.