Zavrieť

Porady

DPH a EU?

Zdravim vsetkych!

Slovensky zivnostnik je platcom DPH a nakupuje tovar z EU za ceny bez DPH...na uzemi SR bude musiet do ceny tovaru zahrnut aj DPH, vsak? Ako sa moze zivnostnik dozadovat vratenia DPH? Ak to vobec je mozne....dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    xBORISx Pozri príspevok
    Zdravim vsetkych!

    Slovensky zivnostnik je platcom DPH a nakupuje tovar z EU za ceny bez DPH...na uzemi SR bude musiet do ceny tovaru zahrnut aj DPH, vsak? Ako sa moze zivnostnik dozadovat vratenia DPH? Ak to vobec je mozne....dakujem
    Ak slovenský živnostník, platiteľ DPH, nakupuje tovar z EU od platiteľa DPH v inom členskom štáte, tak nakupuje bez DPH, a na Slovensku tento prípad je podriadený samozdaneniu. Čiže živnostník si dopočíta daň (DPH) aj na vstupe aj na výstupe. Z hľadiska voči štátnemu rozpočtu (DÚ) výsledný efekt je nulový.

    Neviem kde chce živnostník dožadovať vrátenie DPH, keď nakúpil bez DPH.

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    ako platca DPH nakupuješ v rámci EU od zahraničných platcov DPH bez DPH. Faktúru zaúčtuješ a spravíš samozdanenie "+" "-" . Aku DPH chceš aby ti vrátili? ...ako platca DPH pracuješ s cenami bez dane.

    xBORISx je offline (nepripojený) xBORISx

    xBORISx
    Takto...ja tomu moc nerozumiem preto sa pytam Cize, ja sice nakupujem bez DPH ale ak to idem nasledne predavat u nas na slovensku tak musim z predajnej ceny odviest DPH nie? A o to sa mi rpedsa predrazi tovar...ci to chapem zle?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    xBORISx Pozri príspevok
    Takto...ja tomu moc nerozumiem preto sa pytam Cize, ja sice nakupujem bez DPH ale ak to idem nasledne predavat u nas na slovensku tak musim z predajnej ceny odviest DPH nie? A o to sa mi rpedsa predrazi tovar...ci to chapem zle?
    Keď si platiteľom DPH, tak to je samozrejme, že k cene pripočítavaš DPH.

    xBORISx je offline (nepripojený) xBORISx

    xBORISx
    Cize ju pripocitam a tym to hasne hej? Ziadne naroky na nejake vratenie DPH ani podobne...hm...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ako platiteľ (nepoužívaj slovíčko "plátca") si povinný odvádzať DPH, ktorú si k svojej cene pripočítaš a ktorú ti ODBERATEľ ZAPLATí.
    Čiže nedávaš zo svojho, iba dáš do štátu to, čo ti zaplatí zákazník. Takže aké vracanie?
    Naposledy upravil KEJKA : 20.05.08 at 06:31

    xBORISx je offline (nepripojený) xBORISx

    xBORISx
    No to mi je jasne, skusim modelovu situaciu...nakupujem tovar z nemecka, som FO zivnostnik platca DPH, kupim tovar v hodnote 1000sk a na Slovensku ho predam za 2000sk, cize platim z 2000sk 19% statu - je pravda ze mi ich zaplati sapotrebitel tych 1000sk navyse ale o 19% mi klesne zisk z daneho tovaru po zaplateni DPH...

    mengel je offline (nepripojený) mengel

    mengel
    neklesne ti nič - kúpiš bez DPH, predáš s DPH. Tých 19% nikdy nebolo tvojich, takže z nich nepočítaš zisk. tie sú jednoducho pridané pre štát.

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    Ako platca DPH kúpiš tovar z EU od platcu DPH za 1000,- SK
    Zaúčtuješ :
    1.nákup tovaru 1000,-SK
    2.vymeranie/odpočet DPH (19% z 1000,-Sk) prirátaš aj odrátaš (190,- SK + aj -)
    ...takže tvoje náklady sú len 1000,- Sk.

    Až potom pri predaji toho tovaru tebou pri vystavovaní odberateľskej faktúry si stanovíš cenu (tvoja obstarávacia cena + to o čo si si ju navýšil) a k tomu prirátaš 19% DPH. Klient ti zaplatí predajnú cenu aj s DPH. DPH ale nie je tvoje, to priznáš na daňovom priznaní k dani z pridanej hodnoty a odvedieš štátu.

    xBORISx je offline (nepripojený) xBORISx

    xBORISx
    Este jedna vec by ma zaujimala...ako FO zivnostnik pri obchodovani s cudzinou ako platca DPH uctujem v podvojnon uctovnictve? Ci pri platcoch DPH je vzdy povinnost uctovat v podvojnom uctovnictve? Dakujem

    cactus je offline (nepripojený) cactus

    nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac cactus
    xBORISx Pozri príspevok
    Este jedna vec by ma zaujimala...ako FO zivnostnik pri obchodovani s cudzinou ako platca DPH uctujem v podvojnon uctovnictve? Ci pri platcoch DPH je vzdy povinnost uctovat v podvojnom uctovnictve? Dakujem
    nemusiš účtovať v PÚ, nie je to povinnosť

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    xBORISx Pozri príspevok
    Cize ju pripocitam a tym to hasne hej? Ziadne naroky na nejake vratenie DPH ani podobne...hm...
    Nepíšeš odkedy si plátca DPH, ale ak si, tak musíš podávať daňové proznanie k DPH - teda nič nezhasne. Logického dôvodu, keď len nakupuješ a predávaš na Slovensku Ti musí vniknúť povinnosť odviesť DPH štátu, teda DÚ, nakoľko vždy je kladný rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou a z toho vyplýva, že aj rozdiel DPH musí byť kladný. Ak by si vyvážal tovar, kde by si mal oslobodenie od DPH tam Ti môže vzniknúť za určitých okolností nárok na vrátenie,pozor - za určitých okolností.

    nákup 100,- bez DPH
    na to 19% DPH = 19,-
    Tvoja pridaná hodnota 50,- bez dPH
    predajná cena 150,- bez DPH
    na to 19% DPH 28,50
    DPH na výstupe 28,50
    DPH na vstupe 19,00
    Rozdiel 9,50 - toto musíš odviesť štátu

    Ale lepšie by bolo, keby si absolvoval nejaký kurz,školenie o systéme fungovania DPH, alebo nechať si to vysvetliť od niekoho osobne, kto to vie, môže byť aj obchodník, vie ako na kalkuláciu cien a následnom pridaní DPH. Zdá sa mi, že problematiku DPH moc nepoznáš a tá veru je veľmi zložitá.

    xBORISx je offline (nepripojený) xBORISx

    xBORISx
    Veru neorientujem sa v tejto oblasti, skoro obec v nej nie som doma. celkovo budem musiet pri cenovej politike podniku dost pouvazovat nad DPH, ale aspon ze nie je povinnost mat podvojne uctovnictvo, i ked mesacne papierovacky s DPH ma asi neminu
    Ok cize taky priklad...nakupim tovar z Nemecka za 1000sk, tu ho predavam za 1500sk bez dph ( tak je uvedena cena v cenniku ), v pripade ze nakupuje odo mna platca DPH je mu to jedno kedze moze ziadat stat o vratenie DPH a ked nakupuje neplatca DPH tak si jednoducho DPH prirata...mne vsak aj tak neodpada povinnost odviest DPH...cize moje iste peniaze su 500sk spravne?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Správne. Dodám, že keď budeš platiteľom DPH, tak tvoja cena bude 1500 + 285 (19% DPH) = 1785.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.